Przejdź do głównej treści
5 błędów przez które nie sprzedajesz mieszkania

3 minuty czytania

06 grudnia 2023

5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania, skoro ceny ciągle rosną? Oto 5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania. 

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Włosy strzyże ci fryzjer, pękniętą rurę naprawia hydraulik a opony wymienia wulkanizator. Ale kiedy przeciętny Polak planuje sprzedać mieszkanie, czyli przeprowadzić transakcję wartą często setki tysięcy złotych – włącza mu się trym „Zosia Samosia”.

Mijają tygodnie, a może nawet i miesiące. Telefony od pośredników milkną po 2 dniach i nastała cisza, której nie przerwał nawet „bezpieczny kredyt”. Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania, skoro wszyscy dookoła zapewniają, że mieszkań jest za mało a ceny ciągle rosną? Oto 5 błędów przez które nie możesz sprzedać mieszkania. 

Nieposprzątane mieszkanie

Zabierając się za sprzedaż samochodu, absolutnym minimum jest posprzątanie w nim i umycie go. Tak samo jest z mieszkaniem – do przygotowania oferty sprzedaży trzeba mieszkanie odpowiednio przygotować. Czyli na przykład sprzątnąć z łazienki butelki z płynami i szamponami, ułożyć ręczniki i wyrzucić zeschnięte kwiatki. Jeżeli ściany są brudne, porysowane kredkami – zainwestuj 200zł w wiaderko farby i odmaluj je. Albo chociaż wyczyść gąbką do ścian. Mieszkanie, zarówno do zdjęć jak i prezentacji powinno być posprzątane i estetyczne.

Słabej jakości zdjęcia i filmy

Co przyciąga twoją uwagę, kiedy scrollujesz FB, Insta lub Tiktok? Ładne zdjęcia, wciągające filmiki, kolor, wyrazistość i oryginalność. Nieważne czy są to ubrania, stylizacja wnętrz, samochody czy relacje z podróży. Musi być estetycznie i w dobrej jakości. Dobre zdjęcia to odpowiednie naświetlenie i kolorystyka. I nawet jeżeli Twoje mieszkanie wymaga remontu albo odświeżenia – uwierz mi – można zrobić zachęcające zdjęcia.

Zdjęcia wyglądające jakby zostały „zrobione kalkulatorem” to killer dla każdego ogłoszenia. Ciemne i bez ostrości nie dość, że nie pokażą zalet mieszkania to jeszcze zniechęcą do tego, aby zadzwonić i umówić się na oglądanie.

Cena w oparciu o średnią a nie o analizę rynku

Ceny rosną, znajomy sprzedał mieszkanie za 450tys, to ty wystawiasz za 500tyś. A co?

Tylko niestety telefon nie dzwoni. Dlaczego? Średnie ceny mieszkań w całej Polsce rosną – owszem. Ale średnio ja i pies mamy po 3 nogi. Zatem zanim ustalisz cenę mieszkania bazując na jakiejś średniej i opinii znajomego, który nigdy w życiu niczego nie sprzedał – zrób analizę rynku lokalnego. Przeglądnij portale ogłoszeniowe i sprawdź ceny konkurencji (konkurencji, czyli mieszkań w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu i w podobnym standardzie). Wiem, że może dla ciebie mieszkanie, które sprzedajesz jest najpiękniejsze a brak balkonu i 4-te piętro bez windy postrzegasz jako zaletę. To twoja opinia, a jak wiadomo – ilu Polaków tyle zdań na jakiś temat. Zaakceptuj więc, że inni mogą mieć własne potrzeby i inne zdanie. 

Niedostosowana reklama

Wszyscy mówią, że ruch na rynku nieruchomości jest duży a każda oferta przyciąga jak promocja w Biedronce. Czyli co? Wystarczy wrzucić reklamę na jakiś darmowy portal i gotowe? No nie. Ludzie z założenia są leniwi i nie będą przeszukiwać setek stron internetowych w poszukiwaniu mieszkania. Mamy kilka portali, na których przeszukiwanie dostępnych nieruchomości jest łatwe i intuicyjne. To właśnie tam jest największa grupa klientów. Zanim więc zdecydujesz, gdzie się ogłaszać – zastanów się kim jest twój klient.

Pamiętaj też o grupie klientów, którzy nie mają czasu na grzebanie po internecie. Ta grupa zleca poszukiwania pośrednikowi. Jeżeli chcesz dotrzeć również to takiej grupy potencjalnych kupujących, musisz „otworzyć” się na współpracę z biurami nieruchomości.

Mieszkanie w wielu biurach nieruchomości

Zdecydowałeś się na współpracę z biurami, ale tylko za 1% prowizji i mogą przyjść dopiero kiedy będą mieli klienta. Takie podejście przypomina mi teleporadę stomatologiczną, kiedy boli cię ząb. Przez telefon za 50zł dostaniesz poradę w stylu – kup pan paracetamol i jak nie przejdzie to zapraszam do gabinetu. Za 1% bez oglądania mieszkania pośrednik wrzuci zdjęcia na kilka portali i będzie czekał – może ktoś zadzwoni. Jeżeli tak zrobi 10-15 biur, nagle zasypią internet zdjęciami twojego mieszkania. A potencjalny kupujący pomyśli, że skoro to mieszkanie jest „wszędzie” to znaczy, że nie się może się sprzedać i jest z nim coś-nie-halo. Reklama jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest strategia sprzedażowa. Zanim więc pozwolisz kilkunastu biurom na zasypanie twoim mieszkaniem porali ogłoszeniowych, zastanów się czy aby na pewno osiągniesz zamierzony cel.

Podobnych błędów jest jeszcze cała długa lista, ale zacznij od tych 5 “must have”.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprzedaży mieszkania, masz pytania na temat nieruchomości – skontaktuj się. Chętnie pomogę.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami