Przejdź do głównej treści
Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

04 lutego 2024

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.

Do czego jest potrzebny certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania?

Jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie, zgodnie z prawem, które weszło w życie w kwietniu 2023, musisz posiadać certyfikat energetyczny. Jest to jeden z kluczowych dokumentów potrzebnych notariuszowi do przygotowania aktu notarialnego, czyli umowy sprzedaży Twojego mieszkania. Notariusz zgodnie z prawem wymaga tego dokumentu do sprzedaży zarówno mieszkania jak i domu czy lokalu. Jeżeli nie masz certyfikatu energetycznego, notariusz wpisze tą informację do umowy, a Ciebie pouczy o grzywnie, która może zostać na Ciebie nałożona za brak świadectwa energetycznego. Kara za brak świadectwa może wynieść na chwilę obecną aż 5 tysięcy zł. Do dużo, biorąc po uwagę, że koszt certyfikatu energetycznego dla mieszkania zazwyczaj nie przekracza 300zł.

Potrzebujesz certyfikatu? Zamów na e-certyfikator.pl

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Coraz częściej potencjalni kupujący również są zainteresowani tym, czy mieszkanie jest tanie czy drogie w utrzymaniu. Dlatego też proszą o dane energetyczne zanim podejmą decyzję o zakupie.

Jak bezpiecznie zamówić dokument?

Obliczenia zapotrzebowania na energię wykonuje audytor, który posiada uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To czy dana osoba ma kwalifikacje potwierdzone przez MRiT można sprawdzić na stronie internetowej (link). Nazwiska osób wykonujących certyfikaty energetyczne w naszej firmie, znajdziesz na naszej głównej stronie e-certyfikator.pl. Po nazwisku lub numerze uprawnień możesz odszukać audytora w bazie rządowej.

Sama weryfikacja audytora nie wystarcza, ponieważ ważny i legalny certyfikat energetyczny musi być zarejestrowany w bazie ministerstwa oraz posiadać numer nadany przez ministerstwo. Numer dokumentu jest dość charakterystyczny, zaczyna się od liter SCHE. Znając go, możesz sprawdzić, czy faktycznie jest zarejestrowany poprzez stronę Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków (link).

Obecnie znaczna część dokumentów jest w wersji elektronicznej. Tak samo jest z certyfikatem energetycznym. My, swoim klientom wysyłamy dokument w wersji pdf  podpisem cyfrowym. Oczywiście jeżeli życzysz sobie wersję papierową możemy Ci ją wysłać kurierem. Wersja papierowa ma podpis fizyczny i pieczątkę audytora, na której jest jego imię, nazwisko i numer uprawień.

Nie masz jeszcze certyfikatu energetycznego do sprzedaży mieszkania?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami