Przejdź do głównej treści
certyfikat energetyczny

< 1 minuty czytania

30 stycznia 2024

Certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny to taki papier, który mówi nam, ile prądu i ciepła zużywa jakiś budynek. Jest to taki miernik oszczędności energii.

Anna Gliwińska-Pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Dobra, a co to tak naprawdę jest ten certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny (inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej) taki dokument, który mówi nam ile prądu i ciepła nasz dom pochłania, a także ile może kosztować utrzymanie go w odpowiedniej temperaturze przez cały rok. W skrócie, to tak jakby ocena energetyczna, tylko na papierze (albo w pdf :)). Ale czemu to jest takie ważne? No przede wszystkim dlatego, że ma wpływ na naszą kieszeń! Im lepszy wynik, tym mniej zapłacimy za prąd i ogrzewanie. No, kto by nie chciał zaoszczędzić trochę grosza, prawda?

Teraz może zastanawiasz się, jak się w ogóle dostaje ten magiczny papier. No cóż, nie jest to takie trudne, i nie wymaga żadnej pracy. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę i wypełnisz prosty i intuicyjny formularz. Nasz audytor zajmie się całą resztą i dokona niezbędnych analiz i obliczeń. Po wszystkich tych matematyczno-technicznych wyliczeniach dostajemy raport, czyli Twój certyfikat energetyczny. Proste, prawda?

No właśnie, a co na temat certyfikatu energetycznego mówi prawo?

Otóż, przepisy mówią, że musimy mieć ten papier, jeśli chcemy wynająć lub sprzedać nasz dom. Może się to wydawać trochę uciążliwe, ale w rzeczywistości to tylko dodatkowe zabezpieczenie dla naszych pieniędzy, bo może stanowić kartę przetargową w negocjacjach. W końcu, gdy mamy ten certyfikat, możemy być pewni, że nasza nieruchomość jest bardziej wartościowa i atrakcyjna dla potencjalnych kupujących czy najemców. Dodatkowo, za brak certyfikatu grozi kara, więc… lepiej go mieć.

certyfikat energetyczny

No więc, jak zamówić certyfikat energetyczny bez wychodzenia z domu?

Proste, wejdź na stronę, wypełnij formularz, wyślij i rozsiądź się wygodnie na kanapie. Bo teraz mu wkraczamy do akcji. Przygotujemy Twój certyfikat energetyczny i wyślemy go do Ciebie mailem (lub mailem i kurierem).

Potrzebujesz pomocy?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

audyt energetyczny

2 minuty czytania

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.