Przejdź do głównej treści
Czy świadectwo energetyczne online jest legalne

3 minuty czytania

29 stycznia 2024

Czy świadectwo energetyczne online jest legalne?

Czy świadectwo energetyczne online jest legalne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, aczkolwiek prosta. Sprawdź.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Co kupujesz przez Internet? Buty, jedzenie, meble, szkolenie? Smartphone i laptop są nas codziennością, które ułatwiają życie, oszczędzają czas i dają nowe możliwości. Coraz więcej usług przenosi się do Internetu, a jedną z nich jest zamawianie świadectwa energetycznego. Niektórzy obawiają się czy świadectwo energetyczne online jest legalne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, aczkolwiek prosta. O tym czy dokument jest legalny nie decyduje to czy jest zamawiane online, ale kto jest przygotował oraz czy jest zarejestrowane w bazie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Poniżej znajdziesz informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając świadectwo energetyczne.

Sprawdź firmę

Stronę internetową może założyć każdy. Sama strona nie oznacza jednak, że stoi za nią prawdziwa firma, która wykona dla nas usługę i wystawi paragon lub fakturę. Nazwa strony nie zawsze jest taka sama jak nazwa firmy, dlatego warto przeczytać informacje na stronie lub znaleźć regulamin świadczenia usług. Link do regulaminu jest zazwyczaj umieszczany na dole strony (w stopce).

Na naszej stronie nazwę firmy znajdziesz w kilku miejscach. Zapraszam do sekcji „Kim jesteśmy”. Znajdziesz tam informację, że właścicielem marki e-certyfikator.pl jest nasza spółka PaselaHome (wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001036327). Możesz nas sprawdzić na stronie KRS (link). Te same informacje o nas są również w Regulaminie oraz Polityce Prywatności (link).

Pod marką PaselaHome działamy od wielu lat.

Audytor z uprawnieniami

Kolejną bardzo ważną kwestią, która decyduje o tym czy Twoje świadectwo będzie legalne jest to, kto je wykona. Tylko osoba posiadająca uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii może przygotować legalny dokument. To, czy dana osoba posiada wymagane kwalifikacje i uprawnienia, możesz sprawdzić na stronie (link) wyszukując po nazwisku lub numerze uprawnień. Na naszej stronie możesz znaleźć nazwiska i numery uprawnień w części „Kim jesteśmy” (link).

Płatność przed czy po wypełnieniu formularza

Firmy wykonujące świadectwa energetyczne na podstawie informacji podanych przez właścicieli stosują 2 podejścia.

  1. Najpierw wypełniasz formularz i wysyłasz a potem płacisz
  2. Najpierw płacisz a potem dostajesz formularz do wypełnienia

Aby wykonać świadectwo nie wystarczą podstawowe informacje. Do obliczeń potrzebna jest na przykład informacja, czy ciepłownia dostarczająca ciepło do Twojego mieszkania to węglowa ciepłownia, elektrociepłownia a może ciepłownia, która 5% ciepła uzyskuje z biomasy. Wiesz to? Pewnie nie. My też nie, ale sprawdzamy to za Ciebie. W przypadku innych portali, na których najpierw płacisz a potem otrzymujesz formularz do wypełnienia, może się okazać, że to Ty będziesz musiał szukać często bardzo specyficznych i technicznych informacji.

U nas sprawa jest prosta – wypełniasz podstawowy formularz a my zajmujemy się zdobywaniem dodatkowych informacji koniecznych do wykonania obliczeń. Czy świadectwo energetyczne online jest legalne, jeżeli to Ty podasz dodatkowe techniczne informacje? Tak, ale jeżeli ich nie znasz, dotarcie do nich zajmie Ci pewnie sporo czasu.

Numer świadectwa

Tylko świadectwa z numerem nadanym przez portal Ministerstwa Rozwoju są dokumentami legalnymi. Wykonanie świadectwa nie polega na tym, że na podstawie formularza jakiś automat przygotowuje dokument. Przygotowanie świadectwa to tzw. inżynieryjna matematyka, bo polega ono na wykonaniu kilkuset obliczeń wstępnych i na ich podstawie wyliczeniu ostatecznych wartości. Następnie tylko osoba posiadająca uprawnienia rządowe może zarejestrować świadectwo (wraz ze szczegółami, które widzisz na dokumencie) na portalu MRiT. Po zarejestrowaniu świadectwa dokument dostaje indywidualny numer. I tylko taki dokument – zarejestrowany i przygotowany przez osobę posiadającą uprawienia jest legalny. Niezależnie od tego czy zamówisz go online czy spotykając się z audytorem osobiście.

Podsumowując, zamawianie świadectwa energetycznego online jest bez wątpienia legalne i zyskuje coraz większą popularność. Przeszkody prawne zostały przezwyciężone, a korzyści wynikające z tego rodzaju usług sprawiają, że jest to wygodna i szybka opcja dla klientów. Ostatecznie, rozwój technologii wprowadza pozytywne zmiany również w obszarze prawa, umożliwiając klientom korzystanie z usług w sposób szybszy, bardziej efektywny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Masz już świadectwo i chcesz sprawdzić czy jest legalne. Przygotuj numer i sprawdź na stronie (link).

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami