Przejdź do głównej treści
dokumenty do sprzedaży mieszkania wlasnościowego

3 minuty czytania

30 października 2023

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania własnościowego

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania. I co dalej? To naprawdę poważna decyzja i wymaga dobrego przygotowania oraz organizacji. A oprócz tego…cierpliwości. Zanim zrobisz zdjęcia i przygotujesz ogłoszenie sprawdź jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży mieszkania.

Anna Gliwińska-Pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania. I co dalej? Sprzedaż mieszkania to naprawdę poważna decyzja i wymaga dobrego przygotowania oraz organizacji. A oprócz tego…cierpliwości.

Zanim zrobisz zdjęcia i przygotujesz ogłoszenie sprawdź jakie dokumenty będą ci potrzebne do sprzedaży mieszkania. Czyli inaczej jakie dokumenty będą wymagane przez notariusza do przygotowania aktu notarialnego.

sprzedaz mieszkania dokumenty

Jakie dokumenty musisz dostarczyć notariuszowi:

Księga Wieczysta

Księgi Wieczyste są dostępne w wersji elektronicznej. Są publiczne, co oznacza, że każdy na podstawie numeru może obejrzeć odpis z KW. Nie musisz chodzić do sądu po wypis z Księgi Wieczystej. Dzięki temu, że wszystkie Księgi Wieczyste są dostępne przez Internet, notariusz sam może pobrać odpis. Zachęcam Cię do sprawdzenia swojej KW stronie  https://ekw.ms.gov.pl/. Sprawdź czy KW zgadza się ze stanem faktycznym. Jeżeli z jakiegoś powodu KW nie jest uaktualniona, upewnij się, że masz dokumenty wyjaśniające z czego wynikają różnice. Sprawdź nie tylko metraż. Przejdź do zakładki opisującej dział 3 i 4 i sprawdź czy przypadkiem w KW nie ma nieaktualnych już obciążeń.  Jeżeli w księdze wieczystej Twojego mieszkania są nieaktualne wpisy o dożywociu, obciążenia na rzecz banku czy urzędu miasta (które zostały już spłacone) – najlepiej złożyć wniosek do Sądu Wieczystoksięgowego o ich wykreślenie. Kupujący sprawdzają stan KW przed zakupem. Hipoteka czy dożywocie może odstraszyć potencjalnych nabywców. 

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej

Od kwietnia 2023 aby sprzedać mieszkanie potrzebujesz jeszcze jednego dokumentu, jest nim świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane potocznie świadectwem energetycznym lub certyfikatem energetycznym. 

Podpisując umowę sprzedaży notariusz poprosi sprzedającego o ten dokument, a dokładniej o przekazanie tego dokumentu kupującemu. Większość notariuszy do aktu notarialnego wpisuje numer świadectwa nadany przez ministerstwo. 

Jeżeli nie masz jeszcze świadectwa dla mieszkania, wejdź na e-certyfikator.pl, wypełnij prosty formularz podając podstawowe informacje o mieszkaniu. Certyfikat otrzymasz od nas maile lub w formie papierowej. Forma elektroniczna (np pdf)) jest tak samo ważna jak dokument papierowy. Każde wystawiane przez nas świadectwo jest przygotowane przez osobę posiadającą uprawnienia nadane przez ministerstwo. Świadectwo jest przesłane do bazy świadectw prowadzonych również przez ministerstwo i posiada swój indywidualny numer. 

Akt własności

Jeżeli posiadasz mieszkanie własnościowe, kupione od developera bądź od osoby prywatnej, zapewne masz akt notarialny zakupu, który jest potwierdzeniem, że to Ty jesteś właścicielem.

W przypadku mieszkań otrzymanych w spadku lub w drodze darowizny potrzebny będzie akt nabycia spadku lub dokument stwierdzający nabycie darowizny. Więcej informacji na temat dokumentów potwierdzających prawo własności znajdziesz tu (kliknij). Jeżeli masz pytania lub wątpliwości – napisz do nas lub zadzwoń. Za darmo, bez opłat odpowiem na Twoje pytania i postaram się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami

Jeżeli sprzedajesz mieszkanie własnościowe, takie zaświadczenie wydaje administracja. Zaświadczenie o niezaleganiu jest zazwyczaj wydawane przez administrację w ciągu 2-3 dni roboczych. Do sprzedaży mieszkania potrzebny będzie aktualny dokument, czyli z bieżącą datą.

Zaświadczenie z Urzędu Gminy / Miasta o tym, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany

Tak jak w przypadku zaświadczenia o niezaleganiu, na dokument potwierdzający brak osób zameldowanych w mieszkaniu, czeka się kilka dni. Niektóre urzędy wydają zaświadczenia „od ręki”. Ale nie wszystkie. Dlatego lepiej upewnić się bezpośrednio w Urzędzie Miasta/ Urzędzie Gminy, ile będziesz czekał za zaświadczenie o braku osób zameldowanych. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny jest zameldowany w mieszkaniu – konieczne będzie wymeldowanie. 

Odrębną kwestią jest to, czy w mieszkanie jest zamieszkałe. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, że formalnie nikt nie jest zameldowany w mieszkaniu, ale ktoś w min mieszka. W przypadku, kiedy Ty sprzedajesz mieszkanie – bez osób zameldowanych i bez osób zamieszkałych, notariusz wpisuje w treść aktu notarialnego Twoje oświadczenie. Na akcie notarialnym oprócz tego, że przedstawiasz zaświadczenie o braku osób zameldowanych, właściciel lub właściciele oświadczają, że w mieszkaniu nikt nie mieszka.

To bardzo ważny element szczególnie dla kupujących. „Pozbycie się” lokatora z mieszkania trwa czasami kilka lat i kosztuje mnóstwo pieniędzy. Nie mówiąc już o straconych nerwach i zdrowiu.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

audyt energetyczny

2 minuty czytania

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.