Przejdź do głównej treści
świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

29 maja 2024

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami

świadectwo energetyczne Toruń

Świadectwo Energetyczne Toruń

Rynek nieruchomości w Toruniu, znanym z pięknej starówki wpisanej na listę UNESCO, rozwija się dynamicznie, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i inwestorów. Miasto, będące jednym z głównych ośrodków akademickich w Polsce, oferuje różnorodne możliwości mieszkaniowe, od historycznych kamienic w centrum po nowoczesne osiedla na obrzeżach. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost cen nieruchomości, co jest efektem rosnącego popytu na mieszkania blisko centrum i uczelni. Toruń przyciąga również inwestorów dzięki rozwijającej się infrastrukturze oraz licznym inwestycjom w obszarze nieruchomości komercyjnych. Nowe projekty deweloperskie, zwłaszcza w dzielnicach takich jak Bielany czy Rubinkowo, cieszą się dużym zainteresowaniem. Do realizacji transakcji na rynku nieruchomości konieczne jest świadectwo energetyczne Toruń? Dlaczego? Jak go zamówić? Przeczytaj i sprawdź.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo energetyczne, znane również jako świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który przedstawia informacje o zużyciu energii oraz klasyfikacji energetycznej nieruchomości. Znajdziesz w nim informacje o efektywności energetycznej nieruchomości a tym samym o kosztach ogrzewania lokalu, domu lub mieszkania. Niedługo każdy budynek lub lokal na podstawie wskaźnika (np. EP) otrzyma swoją klasyfikację energetyczną oznaczaną literami A-G, podobnie do klasyfikacji jaką posiadają pralki czy lodówki.

Świadectwo energetyczne Toruń – kiedy trzeba zamówić

Sprzedaż oraz wynajem budynku w Toruniu (lub jego części) 

Od 2014 roku jest obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego do sprzedaży lub wynajmu budynku. Od 28 kwietnia 2023 r  za brak dokumentu jest przewidziana kara finansowa dla właścicieli nieruchomości. Wymóg prawny jest taki sam, ale dodane zostały konsekwencje za brak dokumentu Aktualne świadectwo energetyczne powinieneś posiadać już w momencie ogłaszania nieruchomości, ponieważ potencjalny nabywca lub najemca mogą chcieć sprawdzić efektywność energetyczną lokalu w Poznaniu jeszcze przed zakupem lub wynajmem. 

Oddanie budynku do użytkowania

Jeżeli chcesz wnioskować o oddanie do użytkowania budynku lub jego części (również do oddania do użytkowania domu jednorodzinnego) urząd będzie wymagać świadectwa charakterystyki energetycznej danej nieruchomości. Świadectwo przygotowuje audytor energetyczny, który ma do tego uprawnienia. Dokona on oceny efektywności energetycznej nowego budynku, dzięki czemu urząd będzie mógł sprawdzić czy dom spełnia obowiązujące normy w zakresie wydajności energetycznej.  

Certyfikat energetyczny Toruń – do dotacji, kredytów

Sporządzenie świadectwa może być również konieczne jeżeli ubiegasz się o kredyt lub dotacje (np.  Mój Prąd). Programy wspierające poprawę efektywności energetycznej budynków wymagają ważnego świadectwa lub audytu energetycznego (Program Czyste Powietrze). Wymóg ten dotyczyć może nie tylko budynków mieszkalne, ale również obiektów użyteczności publicznej, hal produkcyjnych lub magazynów. 

Sprawdź jakie to proste – 3 kroki aby uzyskać świadectwo

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej w Toruniu

swiadectwo energetyczne mieszkanie warszawa swiadectwo energetyczne dom warszawa swiadectwo energetyczne lokal warszawa swiadectwo energetyczne budynek warszawa
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Pytania i odpowiedzi –  świadectwa energetyczne w Toruniu

Czym się różni audyt energetyczny Toruń od świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Certyfikat energetyczny jest potrzebny przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania. Jest to kilku stronnicowy dokument przygotowywany przez osobę posiadającą uprawnienia, wpisaną do centralnego rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Audyt energetyczny jest dokumentem bardziej kompleksowym, ponieważ oprócz analizy zapotrzebowania na energię, skupia się również na rekomendowanych wariantach modernizacji, dzięki której nastąpi zwiększenie efektywności energetycznej budynku. O dziwo, do wykonania audytu nie są wymagane uprawnienia, to jednak ja bardzo mocno rekomenduje, aby upewnić się, że osoba wykonująca audyt posiada kwalifikacje wymagane do wydania świadectw. 

Czy są kary za brak świadectwa energetycznego przy wynajmie

Za brak świadectwa energetycznego jest przewidziana grzywna do 5 tyś zł przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Przystępując do transakcji upewnij się, że masz aktualny certyfikat, który przekażesz najemcy lub kupującemu. Nie masz jeszcze świadectwa? Zamów

Kiedy posiadanie certyfikatu dla każdej nieruchomości będzie obowiązkowe

Nie znamy daty wprowadzenia tego obowiązku w Polsce dla wszystkich lokali, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych. W 2023roku zapowiadano zmiany w prawie od 2024r, ale do dnia dzisiejszego (maj 2024) nie zostały wprowadzone. Kolejna data, jaka przewija się w projektach ustawy to 2026r, kiedy to zostanie również wprowadzone klasyfikacja budynków A-G. 

Jak zamówić certyfikat charakterystyki energetycznej online

Sprawdź jakie to proste. Świadectwo charakterystyki energetycznej Toruń możesz zamówić bez wychodzenia z domu. To oszczędność nie tylko pieniędzy (świadectwo zamówione przez formularz online jest tańsze), ale wygodne uzyskanie dokumentacji energetycznej. 

Czy każdy audytor może sporządzać świadectwo energetyczne budynku

Audytor, czyli osoba posiadająca wiedzę i kwalifikację oraz wpisana do centralnego rejestru MRiT może wykonywać certyfikaty energetyczne mieszkania czy domów,  budynków i lokali na terenie całej Polski. Niezależnie od tego, czy zamówiono świadectwo energetyczne online czy fizycznie, wpis do rejestru oznacza, że audytor może wystawić świadectwo w zakresie efektywności energetycznej. 

Od czego zależy cena świadectwa efektywności energetycznej w Toruniu

Koszt dokumentu, szczególnie w dużych miastach jest Toruń może być bardzo różny i waha się zazwyczaj od 500zł do kilku tysięcy złotych. Zamów certyfikat energetyczny na e-certyfikator.pl. Wybierz odpowiedni formularz lub napisz do nas. 

Ile trwa uzyskanie świadectwa energetycznego

Zwykle dajemy radę w 24h 🙂 W przypadku domów lub budynków uzyskanie dokumentu może trwać 2-3 dni. Każde przygotowane przez naszych audytorów świadectwo jest rejestrowane w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Czasami portal ministerstwa nie działa lub ma przerwę techniczną. Wtedy przygotowanie certyfikatu może się wydłużyć o kilka godzin.

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Toruń na e-certyfkator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwa energetyczne bydgoszcz

4 minuty czytania

Świadectwa energetyczne Bydgoszcz

Potrzebujesz świadectwa energetycznego nieruchomości w Bydgoszczy? Zamów świadectwo bez wychodzenia z domu!