Przejdź do głównej treści
świadectwo energetyczne - odpowiadamy na wasze pytania

2 minuty czytania

30 stycznia 2024

Świadectwo energetyczne – odpowiadamy na Wasze pytania

Świadectwo energetyczny, a dokładniej świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument informujący o tym, ile energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania, domu czy lokalu oraz do podgrzania ciepłej wody.

Anna Gliwińska-Pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Świadectwo energetyczne, a dokładniej świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument informujący o tym, ile energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania, domu czy lokalu oraz do podgrzania ciepłej wody.

świadectwo energetyczne - odpowiadamy na wasze pytania

Jakie informacje są potrzebne do przygotowanie świadectwa energetycznego?

 • Podstawowe informacje na temat nieruchomości:
  • Powierzchnia użytkowa budynku/mieszkania
  • Rodzaj budynku (mieszkalny, usługowy, biurowy itp.)
  • Rok budowy
  • Długość ścian zewnętrznych
 • Parametry techniczne budynku:
  • Materiały użyte do budowy (np cegła, pustak)
  • Rodzaj okien
  • Rodzaj ogrzewania (miejskie, gazowe itp)
 • Instalacje i urządzenia (dla domów i lokali):
  • Typ i sprawność kotłów grzewczych
  • Typ i sprawność instalacji wentylacyjnej

Te informacje są podstawą do przygotowania świadectwa, które jest obowiązkowe w wielu krajach przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Ważne jest, aby świadectwo przygotowała osoba wykwalifikowana, która posiada odpowiednie uprawnienia.

Wejdź na stronę e-certyfikator.pl/formularz-mieszkanie lub e-certyfikator.pl/formularz-dom i zamów swoje świadectwo energetyczne.

Dlaczego potrzebne jest zdjęcie budynku z zewnątrz?

Zdjęcie budynku z zewnątrz to obowiązkowy element świadectwa energetycznego. Umieszcza się go w prawym górnym rogu dokumentu. Wymóg ten wynika z ustalonego dla każdego świadectwa wzoru. 

Czy świadectwo jest przygotowywane przez automat? 

Nie, każde świadectwo energetyczne przygotowywane przez naszą firmę jest obliczane i autoryzowane przez audytora, który posiada uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju. Dokument musi zostać zarejestrowany w bazie Ministerstwa Rozwoju. Może to zrobić tylko osoba, której MRiT nada dostęp.

Po czym poznam, że świadectwo energetyczne jest legalne? 

Legalny dokument musi posiadać numer nadany przez MRiT. Znajdziesz go w górnej części. Po tym numerze możesz odszukać swoje świadectwo w ogólnodostępnej bazie świadectw zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju. Dodatkowo świadectwo powinno być podpisane elektronicznie lub fizycznie przez audytora. To, czy dana  osoba jest uprawniona do wykonywania świadectw energetycznych możesz również sprawdzić w bazie MRiT. Jest to baza dostępna dla wszystkich. 

Masz więcej pytań? Zapraszam do kontaktu.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

audyt energetyczny

2 minuty czytania

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.