Przejdź do głównej treści
wakacje kredytowe

2 minuty czytania

25 października 2023

Wakacje kredytowe – tylko dla wybranych

Zgodnie z projektem ustawy, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt nie większy niż 400tyś. Kwota ta odnosi się do kapitału zaciągniętego kredytu, czyli bez opłat czy odsetek. Jeżeli ktoś zaciągnął kredyt wyższy niż 400tyś, ale niższy niż 800tyś musi trochę pogłówkować i dobrze przeliczyć czy kwalifikuje się na wakacje kredytowe 2024.

Anna Gliwińska-Pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Wyborcza kiełbasa się skończyła. Przyszedł czas na realizację wyborczych obietnic. Odchodzący rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych. W projekcie zakłada oczywiście przedłużenie wakacji kredytowych na 2024, ale…No właśnie. Tych „ale” jest sporo.

wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe 2024

Przed wyborami obietnicom nie było końca. Również wakacje kredytowe znalazły się na „liście prezentów”. Oczywiście przed miesiącem nikt nie wspominał o planowanych ograniczenia, co do osób, które będą mogły skorzystać z wakacji (bo przecież każdy lubi wakacje, a tylko wybrani). W projekcie ustawił pojawił się jednak zapis, które w zasadzie wyeliminuje z dostępności do wakacji kredytowych dużą grupę kredytobiorców.

Na konferencji prasowej minister rozwoju Waldemar Buda powiedział: 

Nie możemy zostawić przeszło miliona Polaków w trudnej sytuacji. Jeżeli nie przedłużymy wakacji kredytowych, wkrótce może dojść do masowych licytacji nieruchomości rodzin, które nie będą w stanie poradzić sobie z płatnościami rat.

Obiecanki, cacanki, czyli wakacje kredytowe dla małych mieszkań

Zgodnie z projektem ustawy, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt nie większy niż 400tyś. Kwota ta odnosi się do kapitału zaciągniętego kredytu, czyli bez opłat czy odsetek. Jeżeli ktoś zaciągnął kredyt wyższy niż 400tyś, ale niższy niż 800tyś musi trochę pogłówkować i dobrze przeliczyć czy kwalifikuje się na wakacje kredytowe 2024. Ta grupa kredytobiorców będzie mogła skorzystać z wakacji pod warunkiem, że stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.

Taka metodologia pozostawia oczywiście ogromne pole do niedomówień.

Przede wszystkim w kwestii – jak liczyć dochód? Czy rodzice mieszkający w tym samym domu lub mieszkaniu należą do gospodarstwa domowego? Co z dziećmi, które skończyły szkołę, pracują, ale nadal mieszkają z rodzicami.

Czy wakacje kredytowe faktycznie są potrzebne

Wg informacji NBP inflacja spada, a tym samym WIBOR i raty kredytu powinny się obniżać. Czy zatem wakacje kredytowe będę w 2024 roku potrzebne? Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Widzę nieścisłość, chaos i rozdwojenie jaźni w działaniach rządu. Z jednej strony słyszymy, że inflacja jest opanowana, NBP obniża stopy procentowe, ceny benzyny sięgają dna, Lidl sprzedaje schab po 12zł za kg, średnia krajowa czy minimalna krajowa rosną jak na drożdżach a z drugiej strony rząd widzi potrzebę odpoczynku od spłaty kredytu. Chociaż nie jestem przekonana, czy slogan „wakacje kredytowe” są trafnym określeniem.

Czym jest program „wakacje kredytowe”

Dla tych, którzy nie są w temacie, wakacje kredytowe to nic innego jak odsunięcie spłaty kredytu w czasie. Raty kredyty nie znikną w cudowny sposób z naszego konta. Co więcej – odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty zadłużenia. To znaczy, że im później spłacasz kapitał, tym większe są naliczane odsetki.

Oczywiście, dla osób w chwilowej, trudnej sytuacji finansowej program „wakacje kredytowe” może pomóc. Ale, pamiętaj, że kredyt wraz z odsetkami prędzej czy później spłacić trzeba. To może lepiej zacisnąć pasa i zrobić to prędzej?

Stan na dzień: 31/10/2023

Poszukujesz informacji lub porad na temat nieruchomości?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

audyt energetyczny

2 minuty czytania

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.