Przejdź do głównej treści
audyt energetyczny

2 minuty czytania

04 lutego 2024

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

W Polsce audyt energetyczny to szczegółowa ocena zużycia energii w budynku l, która jest przeprowadzana zgodnie z wymogami prawnymi. Dość często pojęcie “audyt energetyczny” jest używane również dla sporządzenia świadectwa energetycznego. Świadectwo jest potrzebne do sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Są to jednak 2 różne czynności. Audyt energetyczny jest czynnością dużo bardziej złożoną, zakończoną szczegółowym raportem. Jest on konieczny np. do uzyskania dotacji w ramach programu “Czyste Powietrze”. Jeżeli interesuje Cię temat świadectw energetycznych zapraszam tu (link).

Na czym polega audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku. Jednocześnie przedstawia on zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac związanych z jego termomodernizacją. Składa się on z 4 podstawowych etapów.

  1. Analiza zużycia energii
  2. Inspekcja techniczna
  3. Identyfikacja oszczędności energii
  4. Opracowanie raportu audytu

Analiza zużycia energii

Analiza zużycia energii w audycie energetycznym obejmuje ocenę ilości zużywanej energii w badanym obiekcie. Obejmuje ona zbieranie, przetwarzanie i analizę danych związanych z zużyciem energii. Również analizę rachunków za energię oraz szczegółową charakterystykę budynku, uwzględniającą jego powierzchnię, izolację termiczną, systemy ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia. Dodatkowo, uwzględnia się także czynniki zewnętrzne, takie jak warunki pogodowe.

Inspekcja techniczna

To inaczej sprawdzenie stanu technicznego urządzeń, systemów ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia itp., aby określić ich wydajność i możliwe obszary ulepszeń. Inspekcja techniczna może również obejmować ocenę wieku i stanu technicznego urządzeń oraz systemów, identyfikację ewentualnych usterek lub uszkodzeń. Także pomiar wydajności i zużycia energii poszczególnych urządzeń w celu określenia ich efektywności. Na podstawie tych danych można zidentyfikować konkretne działania naprawcze lub modernizacyjne, które przyniosą korzyści w postaci oszczędności energii.

Identyfikacja oszczędności energii

Jest to określenie potencjalnych działań usprawniających wydajność energetyczną budynku lub zakładu przemysłowego, takich jak modernizacja systemów grzewczych, izolacja termiczna, instalacja energooszczędnych urządzeń itp.
Po pierwsze, identyfikacja oszczędności energii w domu może obejmować ocenę izolacji termicznej ścian, dachu i podłóg oraz zalecenie dodatkowej izolacji w celu zmniejszenia utraty ciepła i zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie.

Po drugie, możliwe jest wskazanie na konieczność modernizacji systemu ogrzewania poprzez wymianę starego kotła na nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy piece kondensacyjne, co może znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Wreszcie, identyfikacja oszczędności energii może sugerować instalację paneli fotowoltaicznych w celu wytwarzania własnej energii elektrycznej z odnawialnego źródła, co pozwoli obniżyć rachunki za prąd oraz zmniejszyć emisję CO2. Te działania nie tylko przynoszą korzyści finansowe, ale także wpływają pozytywnie na środowisko.

Opracowanie raportu – audyt energetyczny

Sporządzenie szczegółowego raportu zawierającego wyniki analizy, zalecenia dotyczące oszczędności energii oraz szacunkowe koszty i korzyści związane z proponowanymi działaniami. Raport przygotowany przez nas spełnia wymogi programu Czyste Powietrze.

Potrzebujesz audytu energetycznego do programu “Czyste Powietrze” – skontaktuj się ze mną.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami