Przejdź do głównej treści
podatek z najmu

2 minuty czytania

08 lutego 2024

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

Kto ma obowiązek złożyć PIT 28

Od 2023 roku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych obowiązkowo opodatkowane są przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Oznacza to, że wynajmujący mają tylko jedna możliwość opodatkowania najmu prywatnego, właśnie w formie ryczałtu. Ryczał oznacza, że podatek obliczany jest od pełnej kwoty przychodu i nie ma możliwość odliczenia wydatków związanych na przykład wyposażeniem lokalu.

Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek

Podatek obliczamy od przychodu, co w przypadku najmu jest kwotą, jaką najemca płaci co miesiąc. I tu uwaga – sprawdź w umowie na jakich zasadach rozliczasz z najemcą czynsz i opłaty za media. Jeżeli w umowie masz zapis, że za opłaty dodatkowe jest odpowiedzialny najemca (nawet jeżeli należną kwotę wpłaca Tobie a Ty opłacasz rachunki) podatek płacisz tylko od tzw “odstępnego”. Jeżeli natomiast wpłaca Ci co miesiąc stałą kwotę a odpowiedzialność za dodatkowe opłaty jest po Twojej stronie, w takim przypadku podatek należy zapłacić od całej wpłacanej kwoty. Tu znajdziesz potwierdzenie na stronach gov.pl (link)

Kiedy powstaje przychód i obowiązek podatkowy

Przychód z tytułu najmu powstaje, gdy faktycznie otrzymasz pieniądze. Pamiętaj, że zapłata za wynajem w naturze, również jest przychodem i jej wartość należy opodatkować. Zapłatą w naturze jest na przykład wyremontowanie mieszkania. Takie rozwiązanie, że najemca maluje ściany, remontuje łazienkę, kładzie panele w zamian za to, że przez rok może mieszkać bez płacenia, jest spotykane na rynku. Niestety wielu właścicieli zapomina o opodatkowaniu przychodu w naturze i naraża się na niepotrzebne konsekwencje.

Jak obliczyć podatek od przychodu z najmu

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi:

  • 8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł oraz
  • 12,5% przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Co miesiąc lub kwartał wpłacasz zapewne zaliczkę na podatek. Następnie do końca kwietnia kolejnego roku składasz PIT-28. Formularz możesz złożyć przez portal podatkowy lub program do rozliczeń PIT. W internecie znajdziesz wiele darmowych programów, które pomogą Ci prawidłowo rozliczyć podatek za przychód z najmu.

Pamiętaj również, że wynajmując mieszkanie musisz posiadać świadectwo energetyczne. Za brak dokumentu grozi kara nawet 5 tyś zł.

Nie masz jeszcze świadectwa? Zamów online.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami