Przejdź do głównej treści
bezpieczny kredyt 2

2 minuty czytania

29 listopada 2023

Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% nieźle namieszał na rynku nieruchomości. Od lipca w całej Polsce panuje szaleństwo zakupowe, jak w MediaExpert przed świętami. Z tą tylko różnicą, że w MediaExpert ceny artykułów teoretycznie spadają a na rynku nieruchomości mamy niekończące się wzrosty. Co będzie w 2024? Czy nowy rząd utrzyma program?

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Bezpieczny kredyt 2% nieźle namieszał na rynku nieruchomości. Od lipca w całej Polsce panuje szaleństwo zakupowe, jak w MediaExpert przed świętami. Z tą tylko różnicą, że w MediaExpert ceny artykułów teoretycznie spadają a na rynku nieruchomości mamy niekończące się wzrosty. Co będzie w 2024? Czy nowy rząd utrzyma program?

Czym jest Bezpieczny kredyt

Bezpieczny kredyt 2% to kredyt na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Można sfinansować nim również zakup działki, budowę i wykończenie domu.

Dlaczego jest nazwany „bezpiecznym”? Ponieważ przez pierwsze 10 lat trwania kredytu rząd, czyli de facto my – podatnicy (dla przypomnienia rząd nie ma swoich pieniędzy tylko wydaje to co ściągnie z ludzi lub firm), będzie dopłacał do odsetek od kredytu.

O kredyt na zakup pierwszego mieszkania z dopłatą państwa mogą wnioskować osoby do 45. roku życia. Dopłatami zostaną objęte kredyty na maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa oraz pary, lub singla z dzieckiem.

Pamiętaj, że Bezpieczny kredyt 2% koszty dodatkowe mogą być dość wysokie. Marża banku, opłaty za udzielenie gwarancji, ubezpieczenie nieruchomości – to wszystko powoduje, że w jednym z banków RRSO dla Bezpiecznego kredytu jest podawane na poziomie 4,25%.

Czy bezpieczny kredyt 2% jest faktycznie bezpieczny

Jak w przypadku każdego kredytu, zanim zdecydujesz się na kredyt reklamowany jako 2% przeczytaj dokładnie wszystkie warunki. Szczególnie te, które opisują co będzie się działo z twoim kredytem i jakie będzie jego oprocentowanie po 10 latach. Zapoznaj się ze sposobem liczenia oprocentowania i wysokości rat teraz i za 10 lat. Sprawdź różnicę pomiędzy Bezpiecznym kredytem 2% a kredytem bez dopłat. Upewnij się, że znasz wszystkie koszty dodatkowe.

Oczywiście nie możemy przewidzieć co będzie za 10 lat, ale bez względu na wszystko zapisy umowy podpisanej dziś, będą nadal obowiązywały.

Statystyki dotyczące kredytu

Aktualnie 12 banków udziela bezpiecznego kredytu 2%. Od lipca do października zostało złożonych ponad 70tyś wniosków o udzielenie kredytu z czego ponad połowa ostała już rozpatrzona. W 2023 kredyt nie jest objęty limitami, co oznacza, że na koniec roku liczba udzielonych kredytów może jeszcze znacznie wzrosnąć.

Na chwilę obecną średnia wartość udzielonego kredytu to około 400tyś zł. Pamiętajmy jednak, że Bezpieczny Kredyt 2% spowodował niezłe zawirowanie na rynku mieszkań. Ceny rosną jak szalone i te 400tyś w Warszawie czy Krakowie ledwo starczają na kawalerkę.

Co będzie w Bezpiecznym kredytem w 2024

Tego jeszcze nie wiemy. Poprzedni rząd nie zaplanował dopłat w budżecie na 2024. Co zrobi nowy rząd – trudno przewidzieć, bo nadal nie wiemy kto go stworzy. Niby wszyscy są zgodni co do tego, że problem mieszkaniowy w Polsce jest ogromny. Ale nie jest to jedynym problem, dlatego czy stanie się on priorytetem dla nowego rządu? Mam nadzieję, że wkrótce się dowiemy.  

Masz pytania dotyczące nieruchomości? Potrzebujesz porady?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami