Przejdź do głównej treści

Świadectwo energetyczne w pigułce – FAQ

Sprawdź pytania i odpowiedzi dotyczące świadectwa energetycznego nieruchomości oraz zagadnień prawnych.

Czy świadectwo energetyczne jest przygotowywane przez automat?

Nie. Każde świadectwo jest przygotowywane przez inżyniera, osobę posiadającą uprawnienia rządowe i wpisaną na listę osób, które mogą sporządzać świadectwa. Gromadzimy niektóre dane potrzebne do przygotowania dokumentu na podstawie wypełnionego formularza. Ale to nie wystarczy. Dodatkowe informacje gromadzimy samy, sprawdzamy normy, rozporządzenia, ustawy i jeżeli jest taka potrzeba weryfikujemy u administratora budynku lub kontaktujemy się z Tobą. Możesz mieć pewność, że to nie automat przygotowuje certyfikaty.

Co to jest kubatura domu?

Najprostsza definicja tego pojęcia – kubatura domu – mówi, że jest to jego objętość, inaczej pojemność domu. Wyraża się ją w metrach sześciennych – m3 . W uproszeniu można powiedzieć, że kubatura domu to suma kubatury wszystkich kondygnacji, czyli powierzchnia całkowita budynku, pomnożona przez wysokość (od podłogi do stropu).

Co to jest certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny mieszkania lub domu to potoczna nazwa dla świadectwa charakterystyki energetycznej. Łatwiej jest powiedzieć “certyfikat energetyczny” lub “świadectwo energetyczne”. W praktyce to jeden i ten sam dokument.

Jak długo będę czekał (a) na świadectwo energetyczne?

Zwykle świadectwa przygotwujemy i wysyłamy wersję elektroniczną w ciągu 24h. Wersja papierowa jest wysyłana tego samego dnia co elektroniczna o ile jest to dzień roboczy. Pracujemy zwykle 7 dni w tygodniu. Potrzebujesz świadectwa na wczoraj – zadzwoń. To przyspieszy jego przygotwanie 🙂

Umowa na licznik prądowy jest podpisana z najemcą. Kto w takim przypadku ma obowiązek posiadania świadectwa?

To zawsze właściciel mieszkania ma obowiązek zadbać o świadectwo energetyczne dla wynajmowanego mieszkania. Nie ważne kto podpisał umowę z dostawcą prądu lub gazu. Nie jest istotne kto płaci rachunki. Zgodnie z ustawą to właściciel ma posiadać i przedstawić najemcy świadectwo energetyczne.

Wynajmuje mieszkanie od 2022. Czy pomimo to muszę mieć świadectwo energetyczne?

Tak. Obowiązek posiadania świadectwa dla mieszkań wynajmowanych nie zależy od tego, kiedy została podpisana umowa najmu. Wynajmujesz mieszkanie? Musisz posiadać świadectwo energetyczne.

Nie wiem z czego zrobione są ściany w bloku. Gdzie mogę się dowiedzieć?

Jeżeli nie wiesz z czego zbudowany jest blok, zapytaj w administracji (lub zarządcy budynku). Możemy wysłać ci formularz informacyjny, w którym administracja wypełni informacje potrzebne do przygotowania świadectwa. Napisz do nas przez formularz kontaktowy (link).

Czy mogę dostać świadectwo w formie papierowej?

Tak, oczywiście. Może przygotować dla ciebie świadectwo elektroniczne, które dostaniesz od nam mailem. Oprócz tego możemy wydrukować go i przesłać ci wersję papierową. Świadectwa wysyłamy zawsze kurierem, aby mieć pewność, że dostaniesz go szybko.

Czy na świadectwie energetycznym jest potrzebna pieczątka?

Nie, świadectwo energetyczne ma indywidualny numer nadawany w rejestrze Ministersta Rozwoju. Zanim świadectwo jest wysyłane do ciebie, najpier wysyłamy go do bazy ministerstwa. Tam świadectwo jest weryfikowane oraz nadawany jest mu numer. Następnie osoba przygotowująca podpisuje świadectwo podpisem cyfrowym.

Od kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne do sprzedaży mieszkania?

Jeżeli sprzedajesz dom, lokal lub mieszkanie musisz posiadać ważne świadectwo energetyczne. Obowiązek ten dotyczy również np. garaży i jest w prawie od wielu lat. W 2023 roku do Rozporządzenia wprowadzono jednak sankcje za jego brak.

Preferujesz format wideo? Zobacz nasze nagrania

Wideo

Wolisz format pisany? Zobacz nasze artykuły na blogu

Blog