Przejdź do głównej treści

Świadectwo energetyczne w pigułce – FAQ

Sprawdź pytania i odpowiedzi dotyczące świadectwa energetycznego nieruchomości oraz zagadnień prawnych.

Czy do sprzedaży miejsca garażowego potrzebne jest świadectwo?

To nie takie proste 🙂 Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Po szczegóły zapraszam na blog.

http://e-certyfikator.pl/blog/swiadectwo-energetyczne-a-miejsce-postojowe

Jak długo będę czekał (a) na świadectwo energetyczne?

Zwykle świadectwa przygotwujemy i wysyłamy wersję elektroniczną w ciągu 24h. Wersja papierowa jest wysyłana tego samego dnia co elektroniczna o ile jest to dzień roboczy. Pracujemy zwykle 7 dni w tygodniu. Potrzebujesz świadectwa na wczoraj – zadzwoń. To przyspieszy jego przygotwanie 🙂

Umowa na licznik prądowy jest podpisana z najemcą. Kto w takim przypadku ma obowiązek posiadania świadectwa?

To zawsze właściciel mieszkania ma obowiązek zadbać o świadectwo energetyczne dla wynajmowanego mieszkania. Nie ważne kto podpisał umowę z dostawcą prądu lub gazu. Nie jest istotne kto płaci rachunki. Zgodnie z ustawą to właściciel ma posiadać i przedstawić najemcy świadectwo energetyczne.

Wynajmuje mieszkanie od 2022. Czy pomimo to muszę mieć świadectwo energetyczne?

Tak. Obowiązek posiadania świadectwa dla mieszkań wynajmowanych nie zależy od tego, kiedy została podpisana umowa najmu. Wynajmujesz mieszkanie? Musisz posiadać świadectwo energetyczne.

Nie wiem z czego zrobione są ściany w bloku. Gdzie mogę się dowiedzieć?

Jeżeli nie wiesz z czego zbudowany jest blok, zapytaj w administracji (lub zarządcy budynku). Możemy wysłać ci formularz informacyjny, w którym administracja wypełni informacje potrzebne do przygotowania świadectwa. Napisz do nas przez formularz kontaktowy (link).

Czy mogę dostać świadectwo w formie papierowej?

Tak, oczywiście. Może przygotować dla ciebie świadectwo elektroniczne, które dostaniesz od nam mailem. Oprócz tego możemy wydrukować go i przesłać ci wersję papierową. Świadectwa wysyłamy zawsze kurierem, aby mieć pewność, że dostaniesz go szybko.

Czy na świadectwie energetycznym jest potrzebna pieczątka?

Nie, świadectwo energetyczne ma indywidualny numer nadawany w rejestrze Ministersta Rozwoju. Zanim świadectwo jest wysyłane do ciebie, najpier wysyłamy go do bazy ministerstwa. Tam świadectwo jest weryfikowane oraz nadawany jest mu numer. Następnie osoba przygotowująca podpisuje świadectwo podpisem cyfrowym.

Od kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne do sprzedaży mieszkania?

Od 28 kwietnia 2023 jest obowiązek posiadania świadectw energetyczynych w przypadku sprzedaży budynku lub jego części. Mówiąc inaczej, jeżeli sprzedajesz dom, lokal lub mieszkanie musisz posiadać ważne świadectwo energetyczne. Obowiązek ten dotyczy również np. garaży.

Jakie informacje zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Oprócz informacji na temat efektywności energetycznej budynku / mieszkania oraz szacowanym rocznym zużyciu energii potrzebnym do ogrzania (chłodzenia) lokalu, świadectwo zawiera również adres nieruchomości, zdjęcie, podstawowe informacje nt systemu grzewczego zastosowanego w budynku oraz sposobu ogrzewania wody.

Kto może przygotować świadectwo energetyczne?

Świadectwo Energetyczne jest przygotowywane przez osobę posiadającą uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Każda osoba uprawniona do wykonywania świadectw jest wpisana na listę, dostepną w internecie.

Preferujesz format wideo? Zobacz nasze nagrania

Wideo

Wolisz format pisany? Zobacz nasze artykuły na blogu

Blog