Przejdź do głównej treści
swiadectwo energetyczne poznan

7 minut czytania

17 maja 2024

Świadectwo charakterystyki energetycznej Poznań – od 239zł!

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla nieruchomości w Poznaniu? Zamów certyfikat od 239 zł, sprawdź ofertę na świadectwo energetyczne Poznań! e-certyfikator.pl

swiadectwo energetyczne poznan

Świadectwo charakterystyki energetycznej Poznań

Rynek nieruchomości w Poznaniu dynamicznie się rozwija, przyciągając zarówno inwestorów, jak i osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania nowymi apartamentami i osiedlami zlokalizowanymi w centralnych dzielnicach miasta. Poznań jest znany z atrakcyjnych cen wynajmu w porównaniu do innych dużych miast w Polsce, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla studentów i młodych profesjonalistów.

Aby móc sprzedawać lub wynajmować mieszkanie, lokal czy dom w Poznaniu, właściciel musi posiadać aktualne świadectwo energetyczne. Brak tego dokumentu może prowadzić do nałożenia kary finansowej aż do 5 tyś zł. Dlatego warto już teraz zadbać o jego uzyskanie. W Poznaniu, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, szybkie i przystępne cenowo zdobycie certyfikatu energetycznego jest kluczowe. Oferujemy pełne wsparcie i informacje, które ułatwią zrozumienie procesu zamawiania tego dokumentu bez wychodzenia z domu.

Świadectwo energetyczne dla mieszkania, domu, lokalu w Poznaniu

Każdy audytor pracujący z nami posiada wiedzę, kwalifikacje i uprawnienia do sporządzania SChE. Zamów świadectwo na e-certyfikator.pl Dzięki temu masz pewność, że zostanie on przygotowany przez specjalistę posiadającego niezbędne uprawnienia, które zostały wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Aby SChE było zgodne z obowiązującym prawem, musi być zarejestrowane w bazie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Tam nadany zostaje mu unikalny numer. Tylko takie świadectwo jest ważne i legalne.

Sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo energetyczne – Poznań

swiadectwo energetyczne mieszkanie poznan swiadectwo energetyczne dom poznan swiadectwo energetyczne lokal poznan swiadectwo energetyczne budynek poznan
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Kiedy musisz posiadać certyfikat energetyczny

Do sprzedaży oraz wynajmu lokalu mieszkalnego, usługowego, domu w Poznaniu

Planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości w Poznaniu? Od 2014 roku jest obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego. Od 2023 za brak dokumentu jest przewidziana kara finansowa. Aktualne świadectwo energetyczne powinieneś posiadać już w momencie ogłaszania nieruchomości, ponieważ potencjalny nabywca lub najemca mogą chcieć sprawdzić efektywność energetyczną lokalu w Poznaniu jeszcze przed zakupem lub wynajmem. Brak tego dokumentu do aktu sprzedaży może oznaczać, że notariusz albo odmówi przygotowania aktu notarialnego, albo wyraźnie zaznaczy w nim, że świadectwo nie zostało przekazane nabywcy.

Podobne zasady obowiązują przy wynajmie nieruchomości (również, kiedy umowa najmu jest podpisywana bez notariusza). Właściciele wynajmowanej nieruchomości również muszą posiadać aktualne świadectwo energetyczne. Kopię należy przekazać osobie wynajmującej podczas podpisywania umowy. Warto zaznaczyć ten fakt w umowie najmu, aby wszystkie strony miały pewność, że przestrzegane są obowiązujące przepisy dotyczące świadectw energetycznych. Brak dokumentu może skutkować grzywną nawet 5tyś zł, tak jak w przypadku sprzedaży.

Oddanie domu do użytkowania w Poznaniu i okolicy – dokumenty

Każdy nowo wybudowany dom, który chcemy oddać do użytkowania musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone po zakończeniu budowy. Na etapie projektu sporządza się projekt charakterystyki energetycznej. To jednak nie wystarcza do oddania domu do użytkowania. Konieczny jest dodatkowo certyfikat energetyczny, który potwierdzi, czy dom spełnia normy EP (energii pierwotnej) dla nieruchomości. Nawet jeżeli pozwolenie na budowę było wydane ponad 10 lat temu, dom musi przynajmniej spełniać normy EP z 2017 roku. Pamiętaj o tym, jeżeli budowa domu została rozpoczęta dawno temu. Charakterystyka energetyczna sprzed 10 lub 20 lat może nie spełniać obecnych wymogów.

Dotacje, kredyty, dofinansowania dla województwa wielkopolskiego

W trosce o środowisko i walkę ze smogiem, władze województwa wielkopolskiego wprowadzają liczne działania, aby poprawić jakość powietrza. Ogrzewanie budynków mieszkalnych jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, dlatego na terenie całego kraju realizowane są programy wspierające finansowo modernizację budynków. Właściciele nieruchomości mogą skorzystać z dotacji, dofinansowań i preferencyjnych kredytów, które zachęcają do lepszej izolacji termicznej budynków oraz wymiany starych pieców na ekologiczne systemy grzewcze. Programy te są dostępne zarówno dla mieszkańców Poznania, jak i okolicznych regionów, a także obejmują inicjatywy ogólnopolskie, takie jak program Czyste Powietrze. Aby ubiegać się o wsparcie finansowe lub korzystać z preferencyjnych warunków kredytowych, zazwyczaj wymagane jest posiadanie aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Czy każda nieruchomość w Poznaniu musi posiadać świadectwo energetyczne

Nie, nie każda nieruchomość czy lokal muszą posiadać aktualne świadectwo energetyczne. Oprócz tego, że świadectwo konieczne jest w sytuacjach opisanych powyżej, czyli w przypadku sprzedaży, wynajmu nieruchomości, oddania domu do użytkowania itp. zwykłe użytkowanie nie wymaga dokumentu. Nie każda nieruchomość wymaga certyfikatu nawet w przypadku sprzedaży. Jeżeli lokal lub budynek nie posiadają systemu ogrzewania zgodnie z prawem nadal właściciel powinien posiadać certyfikat, ale w praktyce jest to niemożliwe. Certyfikat można sporządzić tylko wtedy, kiedy nieruchomość posiada system ogrzewania. Obowiązek ten nie będzie dotyczył również na przykład nieruchomości gruntowych, nieogrzewanych garaży czy budynków gospodarczych. Certyfikat energetyczny jest na chwilę obecną konieczny w przypadku sprzedaży lub wynajmu mieszkania albo oddania domu do użytkowania. Jeżeli nie planujesz sprzedawać lub wynajmować swojej nieruchomości w Poznaniu, nie oddajesz domu do użytkowania lub nie ubiegasz się o dotację lub kredyt, do którego potrzebne jest świadectwo, nie musisz posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej.

Gdzie można zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej w Poznaniu

Sprawdź jakie to proste. Tylko kilka kliknięć wystarczy, aby zamówić świadectwo dla mieszkania, domu, lokalu a nawet całego budynku. Wejdź na stronę https://e-certyfikator.pl i kliknij w formularz. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji oraz dodatkowych danych, które nasi audytorzy zbierają samodzielnie, przygotujemy dla Ciebie certyfikat energetyczny. Bez wychodzenia z domu, 5 minut możesz dokonać zamówienia.

Do wypełnienia formularza potrzebne są informacje takie jak adres, powierzchnia, sposób ogrzewania lokalu oraz ciepłej wody. Oprócz tego z listy rozwijalnej wybierz z jakiego materiału zbudowany jest budynek oraz czy jest ocieplony. Sprawdź jakie to proste.

W razie pytań, jesteśmy pod telefonem 7 dni w tygodniu. Jeżeli wypełnienie formularz nie jest dla Ciebie wygodne, napisz do nas. Przyjmujemy również zamówienia drogą mailową.

Na co zwrócić uwagę zamawiając świadectwo energetyczne w Poznaniu

Jak mogę sprawdzić, uprawnienia audytora wystawiającego świadectwo w Poznaniu?

Każde świadectwo zamówione na e-certyfiaktor.pl jest przygotowane przez audytora wpisanego do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Numer uprawnień możesz sprawdzić na naszej głównej stronie. A wpis do rejestru – klikając tutaj. Audytor zweryfikowany przez Ministerstwo Rozwoju może wystawiać świadectwa dla nieruchomości na terenie całej Polski.

Wszyscy nasi audytorzy mają kwalifikacje i wykształcenie wymagane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zamówiony u nas certyfikat jest w pełni legalny i akceptowany przez notariusza, bank lub przy odbiorze domu.

Świadectwo energetyczne w Poznaniu – ile kosztuje?

W dużych miastach takich jak Poznań cena świadectwa energetycznego to zazwyczaj od 600zł – 1200zł, a nawet więcej. Na e-certyfikator.pl zamówisz świadectwo już od 259zł, a do tego otrzymasz je nawet w 24h. Nie przepłacaj – wypełnij formularz i wyślij. Często organizujemy akcje promocyjne dzięki czemu certyfikat możesz zamówić jeszcze taniej. Dlaczego jesteśmy tańsi? Ponieważ działamy online. Dzięki temu, że to Ty przekazujesz nam informację o swojej nieruchomości, przygotowanie świadectwa trwa krócej.

Czy świadectwo energetyczne jest przygotowywane przez automat?

Nie, każde świadectwo energetyczne jest przygotowywane przez audytora posiadającego uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Gromadzimy dane elektronicznie, ale wszystkie obliczenia do świadectwa są wykonywane przez osobę z wiedzą i kwalifikacjami.

Czy zamówienie świadectwa jest trudne?

Nie, sprawdź jakie to proste. Wystarczy kilka podstawowych informacji na temat mieszkania czy domu. W przypadku mieszkania w 5 minut wypełnisz cały formularz. Do formularza należy również dołączyć zdjęcie mieszkania lub domu (najlepiej poziome). Jest to wymóg wynikający ze wzoru samego świadectwa. Małe zdjęcie z zewnątrz jest umieszczane w roku certyfikatu.

Po co zostały wprowadzone świadectwa energetyczne

Świadectwo energetyczne, znane również jako świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który przedstawia informacje o zużyciu energii oraz klasyfikacji energetycznej nieruchomości. Znajdziesz w nim informacje o efektywności energetycznej nieruchomości a tym samym o kosztach ogrzewania lokalu, domu lub mieszkania. Niedługo każdy budynek lub lokal na podstawie wskaźnika (np. EP) otrzyma swoją klasyfikację energetyczną oznaczaną literami A-G, podobnie do klasyfikacji jaką posiadają pralki czy lodówki. W krajach takich jak na przykład Portugalia, informacja o klasie energetycznej mieszkania jest jedną z najważniejszych danych w ogłoszeniu. Nieruchomości z klasą energetyczną A, B lub C są zawsze eksponowane w widocznym miejscu, co ma zachęcić potencjalnych kupujących.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument pokazujący efektywność energetyczną całego budynku, na przykład kamienicy, bloku lub hali produkcyjnej. Świadectwo zawiera także informacje o charakterystyce energetycznej budynku, w tym o jego zapotrzebowaniu na energię. Charakterystyka energetyczna budynku zależy od kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, wpływ na nią ma konstrukcja budynku, w tym rodzaj materiałów użytych do jego budowy oraz stopień izolacji termicznej. Po drugie, istotne są również systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji zainstalowane w budynku, a także efektywność używanych urządzeń grzewczych i chłodzących. Ostatecznie, lokalizacja geograficzna budynku oraz warunki klimatyczne regionu, w którym się znajduje, mają istotny wpływ na jego charakterystykę energetyczną. Wszystkie te czynniki wspólnie decydują o zużyciu energii i efektywności energetycznej budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego świadectwo energetyczne.

Kiedy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe dla wszystkich

Według zapowiedzi rządu z 2023 roku, świadectwo energetyczne dla wszystkich budynków lub części budynków miało być obowiązkowe od 2024 roku. Wymóg ten nie został jednak wdrożony a kolejna data nie została ogłoszona. Obecnie rząd pracuje nad wprowadzeniem spójnej klasyfikacji budynków i lokali pod kątem energetycznym. Klasy energetyczne zostaną oznaczone literami od A-G. Nie znamy jeszcze jednak kryteriów dla poszczególnych klas. Na portalu otodom.pl już zostało udostępnione pole, w którym można zaznaczyć klasę energetyczną budynku ogłaszając swoją nieruchomość.

Jak długo ważny jest certyfikat energetyczny w Poznaniu

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości w Poznaniu oraz w innych miastach jest ważne przez 10 lat. Jeżeli przed upływem tego czasu zostaną wymienione okna, ocieplone ściany w bloku, dokonana termomodernizacja domu itp. świadectwo traci ważność, ponieważ zmienia się charakterystyka energetyczna danej nieruchomości.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne w Poznaniu

Sprawdź jakie to proste. Wystarczy wejść na stronę e-certyfikator.pl, wybrać i wypełnić formularz a następnie opłacić zamówienie. Dane z formularza są przesyłane do naszych audytorów, którzy na ich postawie oraz swojej wiedzy i informacji dodatkowo uzyskanych z innych źródeł dokonują obliczeń energetycznych zgodnie z Ustawą.

Dlaczego świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości w Poznaniu jest istotne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości w Poznaniu jest istotne z kilku kluczowych powodów:

  1. Oszczędność Energetyczna: Dokument ten dostarcza informacji o zużyciu energii w budynku lub mieszkaniu, co pomaga właścicielom i najemcom zrozumieć, jakie są koszty eksploatacji. Pozwala to na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za energię.
  2. Wymogi Prawne: W Polsce posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nieruchomości. Brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem kar finansowych, co czyni jego posiadanie nie tylko korzystnym, ale i koniecznym z punktu widzenia prawa.
  3. Podniesienie Wartości Nieruchomości: Budynki o lepszej efektywności energetycznej są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości. Świadectwo energetyczne może zatem podnieść wartość nieruchomości, czyniąc ją bardziej konkurencyjną i atrakcyjną dla potencjalnych kupców czy najemców.
  4. Ochrona Środowiska: Promowanie efektywności energetycznej poprzez posiadanie aktualnego świadectwa przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W kontekście globalnych i lokalnych działań na rzecz ochrony środowiska, jest to krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju.
  5. Dostęp do Dofinansowań i Programów: Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest często warunkiem koniecznym do ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego, takie jak dotacje, dofinansowania czy preferencyjne kredyty na poprawę efektywności energetycznej budynków. W Poznaniu, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo aktywny, dostęp do takich środków może być kluczowy dla wielu właścicieli nieruchomości.

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest zatem ważnym elementem zarządzania nieruchomościami w Poznaniu, wpływającym na oszczędności, zgodność z przepisami, wartość rynkową oraz zrównoważony rozwój.

Chcesz dowiedzieć czy Twoje mieszkanie jest efektywne energetycznie?  Zamów świadectwo. 

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Poznań na e-certyfikator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.