Przejdź do głównej treści
swiadectwa energetyczne białystok

4 minuty czytania

09 czerwca 2024

Świadectwa energetyczne Białystok – certyfikaty w atrakcyjnych cenach

Zamów oficjalne świadectwa energetyczne online w Białymstoku! Profesjonalna obsługa i atrakcyjne ceny. Zapewnij zgodność z wymogami.

swiadectwa energetyczne białystok

Świadectwa Energetyczne Białystok

Rynek nieruchomości w Białymstoku dynamicznie się rozwija, oferując szeroki wybór mieszkań i domów. Ceny nieruchomości w tym mieście są bardziej przystępne w porównaniu do innych dużych miast w Polsce, co przyciąga wielu kupujących. Białystok charakteryzuje się także rosnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy dostrzegają potencjał w wynajmie mieszkań studentom z licznych lokalnych uczelni. Nowoczesne osiedla oraz infrastruktura komunikacyjna sprawiają, że Białystok staje się coraz bardziej atrakcyjny do zamieszkania. Miasto oferuje również bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność na rynku nieruchomości. Świadectwa Energetyczne Białystok – zamów online na e-certyfikator.pl

Świadectwo charakterystyki energetycznej Białystok – czym jest ten dokument

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który pokazuje, ile energii zużywa budynek lub mieszkanie. W Polsce ten dokument jest obowiązkowy dla nowych budynków i przy sprzedaży lub wynajmie istniejących. Świadectwo określa, jakie są koszty ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia. Dzięki temu właściciele i najemcy mogą lepiej zrozumieć, ile będą płacić za energię. Dokument ten jest ważny przez 10 lat. Przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej reguluje polskie prawo budowlane oraz ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Od kwietnia 2023 roku za brak świadectwa energetycznego grozi kara grzywny nawet do 5 tyś zł. 

Świadectwo energetyczne Białystok – sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo energetyczne

swiadectwo energetyczne mieszkanie Bialystok swiadectwo energetyczne dom Bialystok swiadectwo energetyczne lokal Bialystok swiadectwo energetyczne budynek Bialystok
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Świadectwo charakterystyki energetycznej w Białymstoku – kiedy jest potrzebne 

Za certyfikat charakterystyki energetycznej nieruchomości odpowiada właściciel nieruchomości. To ona / on powinien zadbać o to, aby uzyskać świadectwo, kiedy jest to konieczne. Ustawa określa w jakich sytuacjach posiadanie certyfikatu energetycznego, również w mieście Białystok, jest konieczne. 

Certyfikat energetyczny do sprzedaży i wynajmu 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości konieczne jest aktualne świadectwo energetyczne obiektu. Zarówno w przypadku transakcji związanej z mieszkaniem, domem, lokalem czy nawet całym budynkiem, jest obowiązek posiadania świadectwa. Sporządzenie świadectwa najlepiej jest zlecić, kiedy zaczynasz planować sprzedaż lub wynajem. Warto znać efektywność energetyczną budynku lub mieszkania w momencie, kiedy rozmawiasz z klientem. Temat zużycia energii jest bardzo popularny ze względu na wysokie ceny ogrzewania oraz coraz większą wrażliwość ekologiczną. Klienci są świadomi tego tematu i wolą wybierać nieruchomości energooszczędne. Dlatego zamów profesjonalne świadectwo i nie daj się zaskoczyć pytaniem klienta przy negocjacjach. 

Certyfikat energetyczny budynku – do oddania do użytkowania

Certyfikat energetyczny Białystok jest konieczny, aby oddać dom do użytkowania. Sama projektowana charakterystyka energetyczna budynku nie wystarczy, konieczne jest sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej po zakończeniu budowy, tak aby możliwe było zweryfikowanie czy jest ona zgodna z obowiązującymi normami. Kontrola nad jakością wykonania oraz wykorzystywanych źródeł energii służy poprawie efektywności energetycznej budynków w całym kraju. 

Efektywność energetyczna – do dotacji, kredytów

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne również w przypadku ubiegania się o dotacje i kredyty z dofinansowaniem. Projekty dotyczące efektywności energetycznej i wspierająco finansowo właścicieli budynków czy przedsiębiorców wymagają potwierdzenia, że benefit jest potrzebny lub został właściwie wykorzystany. Aby uzyskać dotacje zwykle potrzebujesz świadectwa energetycznego lub audytu. Zarówno audyt jak i certyfikat zamówisz przez formularz kontaktowy na naszej stronie. 

Świadectwo energetyczne Białystok – pytania i odpowiedzi

Świadectwo energetyczne online – jak zamówić

Certyfikat energetyczny online możesz zamówić na stronie e-certyfikator.pl wybierając nieruchomość, dla której potrzebujesz ważnego świadectwa a następnie wypełniając go. Przygotowanie świadectwa trwa zwykle 1-2 dni robocze. Jeżeli nie masz nietypową nieruchomość lub masz wątpliwości jak wypełnić formularz online – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. 

Czym się różni audyt energetyczny i  świadectwo energetyczne w Białymstoku 

Zarówno audyt energetyczny Białystok jak i certyfikat dotyczą charakterystyki energetycznej  budynku lub jego części. Oba dokumenty pokazują efektywność energetyczną danej nieruchomości, czyli ile potrzeba energii na ogrzanie wnętrza oraz ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Audyt energetyczny jest kompleksowym raportem i dodatkowo zawiera warianty prac, jakie można wykonać w celu poprawy efektywności energetycznej, są to rekomendacje audytora energetycznego.  Opracowanie świadectwa nie obejmuje tego etapu, jest mniej złożone i samo świadectwo jest czymś w rodzaju podsumowania pracy audytora bez przedstawienia metodologii wyliczeń. 

Do czego potrzebny jest audyt energetyczny

Audyt energetyczny jest potrzebny do oceny efektywności energetycznej danego budynku. Właściciele domów, chcąc zaoszczędzić na rachunkach za energię, zlecają wykonanie audytu, aby dowiedzieć się co można zmodernizować w domu, aby wymagał mniej energii. 

Audyt energetyczny jest też konieczny jeżeli właściciel domu ubiega się o dotację na kompleksową modernizację w programie Czyste Powietrze. 

Czym różni się lokal użytkowy od lokalu mieszkalnego

Lokal mieszkalny to lokal, w którym zgodnie z przeznaczeniem można mieszkać. Lokal użytkowy jest zwykle wykorzystywany na prowadzenie działalności, na przykład na sklep lub zakład usługowy. 

Czy są konsekwencje za brak świadectwa

Od kwietnia 2023 za brak świadectwa energetycznego, w przypadku kiedy jest ono konieczne (do wynajmu lub sprzedaży) grozi grzywna do 5 tyś zł. 

Kto może sporządzić certyfikat energetyczny w Białymstoku

Wykonanie świadectwa wymaga wiedzy, kompetencji oraz uprawnień wydanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Aby sporządzać legalne dokumenty audytor musi być wpisany do centralnego rejestru. Tylko osoba, którą możesz z łatwością odszukać samodzielnie na stronie (link) MRiT jest uprawniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Osoba, która ma dostęp do bazy ministerstwa, wgrywa gotowe świadectwo energetyczne na portal, gdzie nadany jest dokumentowi numer. Numer certyfikatu zawiera w sobie również numer uprawnień audytora. 

Czy posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowe

Nie, dokument ten nie jest obowiązkowy dla wszystkich nieruchomości, jest jednak konieczny, do czynności określonych w ustawie lub też kiedy wymaga tego konkretna sytuacja np. do dotacji lub kredytu. Do 2026 roku w Polsce zostaną wprowadzone klasy energetyczne dla budynków. Tak jak w przypadku sprzętu AGD nieruchomości będą oznaczane literami od A do G. Klasyfikacja taka jest już stosowana w wielu krajach a dzięki niej potencjalny najemca lub kupujący może bardziej świadomie podjąć decyzję o zakupie lub wynajmie. 

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Białymstoku na e-certyfkator.pl

    1. Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
    2. Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
    3. Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
    4. Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją
  1.  

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.