Przejdź do głównej treści
Świadectwo energetyczne Kraków

5 minut czytania

27 listopada 2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej Kraków

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla nieruchomości w Krakowie? Zamów certyfikat od 239 zł, sprawdź ofertę na świadectwo energetyczne Kraków! e-certyfikator.pl

Świadectwo energetyczne Kraków

Świadectwo charakterystyki energetycznej Kraków

Planujesz sprzedaż lub wynajem mieszkania? Właściciel wynajmowanej lub sprzedawanej nieruchomości musi posiadać aktualne świadectwo energetyczne dla mieszkania, domu lub lokalu. Od kwietnia 2023 za brak ważnego dokumentu można dostać grzywnę nawet 5 tys zł. Warto się zamówić certyfikat energetyczny już dziś. Krakowski rynek nieruchomości jest szczególnie dynamiczny pod względem wynajmu oraz sprzedaży mieszkań. Uzyskanie świadectwa energetycznego szybko i tanio jest wyzwaniem. U nas zamówisz dokument online, bez wychodzenia z domu.

Świadectwo energetyczne dla mieszkania, domu lub lokalu w Krakowie

SChE, czyli Świadectwo charakterystyki energetycznej to oficjalny raport zawierający szczegółowe dane na temat wydajności energetycznej budynku. Konkretnie, dokument ten przedstawia informacje dotyczące zużycia energii wymaganej do ogrzania wody użytkowej oraz do zapewnienia odpowiedniego poziomu ciepła w mieszkaniu, domu lub lokalu. Potocznie SChE to inaczej certyfikaty charakterystyki energetycznej. Zamawiając dokument na e-certyfikator.pl masz pewność, że przygotuje go osoba posiadająca uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Aby świadectwo było zgodne z wymogami prawa, jest rejestrowane przez audytora w bazie prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju (tzw. centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków), gdzie nadany jest mu indywidualny numer. Każde nasze świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne i legalne.

Sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo energetyczne – Kraków

swiadectwo energetyczne mieszkanie warszawa swiadectwo energetyczne dom warszawa swiadectwo energetyczne lokal warszawa swiadectwo energetyczne budynek warszawa
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Kiedy potrzebujesz świadectwa energetycznego

Do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości w Krakowie

Do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości w Krakowie, niezbędne jest świadectwo energetyczne. Posiadanie takiego dokumentu jest obowiązkowe już od momentu, kiedy nieruchomość jest oferowana na rynku. Oznacza to, że jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie czy dom jednym z dokumentów, które właściciel danej nieruchomości przekazuje kupującemu zazwyczaj podczas umowy sprzedaży, jest świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania lub domu w Krakowie. Brak świadectwa może prowadzić do trudności w finalizacji transakcji.

Taki sam obowiązek dotyczy właścicieli lokali mieszkalnych na wynajem. Oni również musza posiadać ważne świadectwo energetyczne i kopie tego dokumentu przekazać najemcy. Najlepiej, aby ten fakt został potwierdzony w umowie.

Oddanie domu do użytkowania w Krakowie i okolicy

Jednym z dokumentów koniecznych do oddania doku do użytkowania jest certyfikat energetyczny budynku.  Nie wystarczy projekt budowlany i projektowana charakterystyka. Konieczne jest wykonanie świadectwa po zakończonej budowie, żeby sprawdzić, czy dom spełnia określone w prawie normy. Pamiętaj, że jeżeli budowa została rozpoczęta ponad 10 lat temu i wydane zostało pozwolenie na budowę oparte na liberalnych, obowiązujących wiele lat temu normach, twój dom musi spełnić co najmniej normy EP z 2017. Ta informacje jest szczególnie istotna dla osób, które kupiły rozpoczętą ponad 10 lat temu budowę, zakończyły ją i chcą teraz zgłosić dom do użytkowania.  

Dotacje, kredyty, dofinansowania w Małopolsce

Ochrona środowiska i trwająca wiele lat walka ze smogiem to gorący temat szczególnie w Krakowie. Lokalne władze podejmują szereg działań, aby poprawić jakość powietrza. Jednym z nich są dofinansowania do wymiany kotłów lub do poprawy izolacji cieplnej budynków. Mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną to nie tylko oszczędności finansowe, ale również poprawa jakości powietrza. Programy dofinansowujące są organizowane dla mieszkańców Krakowa i okolic. Warto również sprawdzić te o zasięgu krajowym (np. Czyste Powietrze). W większości przypadków, aby uzyskać dofinansowanie lub preferencyjne warunki kredytu konieczne jest posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czy każdy mieszkaniec Krakowa musi obowiązkowo posiadać certyfikat energetyczny

Posiadanie świadectwa energetycznego nie jest jeszcze obowiązkowe dla wszystkich właścicieli czy użytkowników nieruchomości. Jest ono konieczne w przypadku sprzedaży lub wynajmu. Jeżeli nie planujesz sprzedawać lub wynajmować swojej nieruchomości w Krakowie, obowiązek posiadania tego dokumentu Cię jeszcze nie dotyczy.

W jaki sposób mogę uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej w Krakowie

Sprawdź jakie to proste. Aby zamówić świadectwo dla mieszkania, domu czy lokalu wystarczy wejść na stronę https://e-certyfikator.pl i wybrać interesujący Cię formularz. Wypełnij go podając podstawowe informacje na temat nieruchomości i wyślij do nas. W razie pytań, jesteśmy pod telefonem 7 dni w tygodniu.

Do wypełnienia formularza potrzebne są informacje takie jak adres, powierzchnia, sposób ogrzewania lokalu oraz ciepłej wody. Oprócz tego z listy rozwijalnej wybierz z jakiego materiału zbudowany jest budynek oraz czy jest ocieplony. Sprawdź jakie to proste.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy certyfikatu energetycznego w Krakowie

Czy świadectwo wystawi uprawniony audytor w Krakowie?

Każde świadectwo zamówione na e-certyfiaktor.pl jest przygotowane przez audytora wpisanego do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wszyscy nasi audytorzy mają kwalifikacje i wykształcenie wymagane przez ministerstwo. Dzięki temu masz pewność, że zamówiony u nas certyfikat będzie w pełni legalny i akceptowany na przykład przez notariusza lub przy odbiorze domu.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne w Krakowie?

W dużych miastach ceny usług są zazwyczaj wyższe i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Ale nie u nas! Na e-certyfikator.pl zamówisz świadectwo już od 259zł, a do tego otrzymasz je nawet w 24h. Nie przepłacaj – wypełnij formularz i wyślij.

Czy świadectwo energetyczne w Krakowie jest droższe niż w innych miastach i od czego zależy cena świadectwa

Na e-certyfikator.pl mamy jeden cennik dla całej Polski. Cena mieszkania, domu i lokalu jest stała. Cena certyfikatu dla budynku zależy od jego powierzchni użytkowej. 

Ile czasu zajmuje wypełnienie formularza

Wypełnienie dokumentu online to 3-5 minut. Oprócz formularza konieczne są również załączniki takie jak zdjęcie lub rzuty – w przypadku domu (wymóg wynikający z przepisów).

Po co zostały wprowadzone świadectwa energetyczne

Świadectwo energetyczne, znane również jako świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który przedstawia informacje o zużyciu energii oraz klasyfikacji energetycznej nieruchomości. Znajdziesz na nim informacje o efektywności energetycznej nieruchomości a tym samym o kosztach ogrzewania lokalu, domu lub mieszkania.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to szczegółowy dokument pokazujący efektywność energetyczną całego budynku, na przykład kamienicy, bloku lub hali produkcyjnej. Świadectwo zawiera także informacje o charakterystyce energetycznej budynku, w tym o jego zapotrzebowaniu na energię. Informacje na temat zużycia energii na m2 dla całego budynki i poszczególnych lokali w tym budynku będą się od siebie różnić, ponieważ na średnią efektywność energetyczną określonego lokalu ma wpływ np. zysk ciepła związany z wystawą południową.

Kiedy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe dla wszystkich

Według zapowiedzi rządu z 2023 roku, świadectwo energetyczne dla wszystkich budynków lub części budynków miało być obowiązkowe od 2024 roku. Wymóg ten nie został jednak wdrożony a kolejna data nie została ogłoszona.  

Jak długo ważny jest certyfikat energetyczny w Krakowie

Świadectwo charakterystyki energetycznej w Krakowie oraz w innych miastach jest ważne przez 10 lat. Traci ono jednak ważność przed upływem 10 lat jeżeli w mieszkaniu, domu lub budynku zostanie przeprowadzona jakakolwiek termomodernizacja (np. ocieplenie budynku, wymiana okien itp.).

Jak uzyskać świadectwo energetyczne w Krakowie

Proces uzyskania świadectwa to tylko 3 kroki. Wystarczy wejść na stronę e-certyfikator.pl, wybrać i wypełnić formularz a następnie opłacić zamówienie. Zamówienie trafia do naszych audytorów, którzy wykonują świadectwo zgodnie z wymogami ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. 

Świadectwo energetyczne w Krakowie – dlaczego jest ważne

Rynek nieruchomości w Krakowie jest bardzo dynamiczny, zyskując coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony lokalnych mieszkańców, jak i inwestorów z zewnątrz. Ceny mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Stare Miasto czy Kazimierz, mogą być stosunkowo wysokie ze względu na popularność tych obszarów wśród nabywców. Pomimo tego, inwestowanie w nieruchomości w Krakowie nadal jest postrzegane jako atrakcyjna opcja ze względu na stabilność rynku i perspektywy wzrostu wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie. Aby utrzymać swoją atrakcyjność, Kraków musi zwiększyć świadomość związaną z efektywnością energetyczną wśród mieszkańców. Samo segregowanie odpadów nie pomoże w walce ze smogiem. Dzięki świadectwu energetycznemu mieszkańcy Krakowa mogą lepiej zrozumieć jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzania ich mieszkania.

Chcesz dowiedzieć czy Twoje mieszkanie jest efektywne energetycznie?  Zamów świadectwo. 

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Krakow na e-certyfikator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Działamy na terenie całej Polski

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.