Przejdź do głównej treści
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

05 czerwca 2024

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

świadectwo energetyczne Katowice

Świadectwo Energetyczne Katowice

Rynek nieruchomości w Katowicach jest dynamiczny i różnorodny. Miasto to stanowi serce Górnego Śląska, będąc ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym regionu. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania inwestycjami mieszkaniowymi, zwłaszcza w centrum miasta oraz w nowo powstających dzielnicach. Jednocześnie, wraz z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej, coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości na obrzeżach Katowic, gdzie można cieszyć się spokojem i zielenią, zachowując jednocześnie łatwy dostęp do centrów biznesowych. Ceny nieruchomości w Katowicach są zróżnicowane, w zależności od lokalizacji, standardu oraz typu nieruchomości, jednak w porównaniu z innymi miastami w Polsce, pozostają stosunkowo atrakcyjne. Świadectwo energetyczne Katowice? Zamów na e-certyfikator.pl

Świadectwo charakterystyki energetycznej Katowice – informacje dotyczące efektywności energetycznej

Certyfikat energetyczny mieszkania, lokalu lub budynku przedstawia informacje na temat efektywności energetycznej nieruchomości. Mówiąc prościej, pokazuje on nam ile energii jest potrzebne do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej.  

Certyfikat charakterystyki energetycznej staje się w Polsce coraz popularniejszym dokumentem, ponieważ jest niezbędny przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Od  28 kwietnia 2023 roku za brak dokumentu grozi grzywna nawet 5 tyś zł. 

Certyfikat energetyczny Katowice – sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo energetyczne Katowice

swiadectwo energetyczne mieszkanie warszawa swiadectwo energetyczne dom warszawa swiadectwo energetyczne lokal warszawa swiadectwo energetyczne budynek warszawa
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Kiedy potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej w Katowicach

Wykonanie świadectwa  a dokładniej zlecenie sporządzenia świadectwa  powinien zrobić właściciel nieruchomości lub zarządca. Posiadanie świadectwa energetycznego budynku lub części budynku jest wymagane w określonych sytuacjach. 3 najczęściej spotykane przypadki są opisane poniżej. 

Wynajem lub sprzedaż nieruchomości w Katowicach

Posiadanie ważnego świadectwa energetycznego jest konieczne, jeżeli myślisz o sprzedaży lub wynajmowaniu swojego mieszkania czy domu. Zgodnie z prawem dokument ten jest potrzebny już w momencie oferowania nieruchomości i zdecydowanie ma to sens. Potrzebujesz świadectwa nie tylko w momencie, kiedy podpisujesz umowę z nabywca lub najemcą, ale również na etapie negocjacji warunków transakcji. Informacje dotyczące charakterystyki energetycznej mogą być dla Ciebie atutem i kartą przetargową. Jeżeli już oferujesz swój budynek lub mieszkanie do wynajmu lub sprzedaży i nie masz jeszcze aktualnego świadectwa energetycznego, zamów online. Wypełnij formularz na e-certyfikator.pl Sporządzanie świadectw zajmuje nam zwykle 24h. 

Oddanie do użytkowania budynku w Katowicach

Posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego jest konieczne, aby oddać dom lub budynek do użytkowania. Nie wystarczy projektowana charakterystyka energetyczna, która jest częścią dokumentacji projektowej. Konieczny jest dokument, potwierdzający, że zużycie energii wybudowanego domu spełnia obowiązujące normy. 

Dotacje, dofinansowania, kredyty

W Polsce jest nadal kilka milionów domu oraz budynków, które wymagają poprawy efektywności energetycznej. Obecnie jest dostępnych wiele programów, które mają na celu dofinansowanie termomodernizacji obiektów lub  zachęcenia do inwestycji w odnawialne źródła energii. Są nimi na przykład Czyste Powietrze lub Mój Prąd. Uzyskanie dotacji często wymaga sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej lub audytu energetycznego. 

Świadectwo energetyczne Katowice- jak zamówić online

Świadectwo energetyczne online to sposób na gotowe świadectwo bez wychodzenia z domu. Online oznacza tylko tyle, że zamawiasz dokument przez formularz na stronie internetowej.  Certyfikat energetyczny, niezależnie od tego czy jest zamawiany online czy zamawiany “tradycyjnie”, jest ważny wtedy, kiedy jest sporządzany przez osobę posiadającą uprawnienia potwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sam proces uzyskania świadectwa tzn. to, czy jest zamawiane przez formularz online czy w inny sposób, nie ma wpływu na legalność certyfikatu. 

Świadectwo energetyczne w Katowicach – pytania i odpowiedzi 

Czy certyfikat charakterystyki energetycznej budynku wystarczy, jeżeli wynajmuję mieszkanie? 

Nie. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie musisz posiadać uzyskać świadectwo energetyczne dla konkretnego lokalu mieszkalnego, nie wystarczy certyfikat energetyczny dla budynku. To samo dotyczy wymogu posiadania świadectwa energetycznego przy sprzedaży.  

Czy aby otrzymać certyfikat energetyczny budynku konieczny jest audyt

Audyt energetyczny i świadectwo energetyczne to 2 różne dokumenty, mające wprawdzie ze sobą wiele wspólnego, ponieważ oba przygotowuję się, aby sprawdzić efektywność energetyczną budynku lub jego części. Sporządzenie świadectwa jest wymagane do sprzedaży lub wynajmu lub kiedy właściciel domu chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Audyt energetyczny, oprócz oceny efektywności energetycznej zawiera rekomendacje o termomodernizacji, która poprawi efektywność energetyczną budynku lub lokalu. 

Ile trwa uzyskanie świadectwa

Sporządzenie świadectwa energetycznego zamówionego na stronie e-certyfikator.pl trwa około 1 dnia roboczego. W razie pytań lub wątpliwości, zawsze kontaktujemy się z zamawiającym. Ewentualne nieścisłości lub błędy w zamówieniu mogą spowodować, że przygotowanie certyfikatu zajmie więcej czasu.  Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym, szybkim i tanim uzyskaniu świadectwa – skorzystaj z naszych usług. 

Czy każdy audytor musi mieć uprawnienia, żeby sporządzić świadectwo? 

Tak. Aby przygotować legalne świadectwo energetyczne konieczne są uprawnienia wydane przez MRiT. Tylko osoba posiadająca dostęp do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, może zarejestrować certyfikat w bazie ministerstwa i  uzyskać dla dokumentu indywidualny numer. 

Czym się różni lokal użytkowy i mieszkalny

Lokal mieszkalny to część budynku, w którym zgodnie z przeznaczeniem lokalu można mieszkać. O przeznaczeniu lokalu nie decyduje właściciel czy użytkownik, ale to jakie zostały wydane dla budynku warunki określające sposób użytkowania. Lokal użytkowy to inaczej lokal niemieszkalny, czyli na przykład przeznaczony na prowadzenie działalności. 

Co znaczy profesjonalne świadectwo energetyczne? 

Profesjonalne oznacza legalne i wykonane rzetelnie. Legalne świadectwo posiada numer nadany przez MRiT i po numerze możesz odszukać go w bazie rządowej. Profesjonalne? No cóż to już kwestia subiektywna. Mogę zapewnić, że wszystkie świadectwa zamawiane na e-certyfikator.pl przygotowujemy z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem.

Certyfikat energetyczny w Katowicach – kary za brak świadectwa

Brak certyfikatu energetycznego w przypadku sprzedaży lub wynajmu może skutkować karą grzywny nawet 5 tyś zł. Biorąc pod uwagę koszt świadectwa – czy warto ryzykować? 

Profesjonalne świadectwa w mieście Katowice – kto może sporządzić

Na e-certyfikator.pl wykonujemy świadectwa z należytą starannością. Każdy certyfikat charakterystyki energetycznej dla budynku czy części budynku przygotowuje audytor posiadający doświadczenie, taki z którym współpracujemy na co dzień, oraz taki, który ma uprawnienia MRiT. Sprawdź na stronie ministerstwa – Jacek Pasela 27722 (numer uprawnień). 

Czy posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowe

Na dzień dzisiejszy (2024 czerwiec) posiadanie certyfikatu energetycznego jest wymagane tylko w sytuacjach opisanych w ustawie. w 2023 rząd zapowiadał zmiany i wprowadzenie obowiązkowych świadectw dla wszystkich właścicieli nieruchomości, ale ustawa nie została zmieniona a  obecny rząd zmiany w zakresie efektywności energetycznej budynków zapowiada dopiero na 2026. 

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Katowicach na e-certyfkator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami

świadectwa energetyczne bydgoszcz

4 minuty czytania

Świadectwa energetyczne Bydgoszcz

Potrzebujesz świadectwa energetycznego nieruchomości w Bydgoszczy? Zamów świadectwo bez wychodzenia z domu!