Przejdź do głównej treści
Świadectwo energetyczne Gdańsk

7 minut czytania

17 maja 2024

Świadectwo charakterystyki energetycznej Gdańsk – od 239zł!

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla nieruchomości w Gdańsku? Zamów certyfikat od 239 zł, sprawdź ofertę na świadectwo energetyczne Gdańsk! e-certyfikator.pl

Świadectwo energetyczne Gdańsk

Świadectwo charakterystyki energetycznej Gdańsk

Rynek nieruchomości w Gdańsku jest dynamiczny i stale rozwijający się, przyciągając zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów oraz nabywców. Znajdujący się nad Morzem Bałtyckim Gdańsk oferuje bogatą ofertę nieruchomości, w tym nowoczesne apartamenty nadmorskie, historyczne kamienice w centrum oraz nowe osiedla mieszkaniowe na obrzeżach miasta. Wzrost gospodarczy regionu oraz ciągłe inwestycje infrastrukturalne sprawiają, że rynek nieruchomości w Gdańsku pozostaje atrakcyjny dla osób poszukujących mieszkania na własność lub inwestycji.

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości w Gdańsku takich jak mieszkanie, dom lub lokal wymaga od właściciela posiadania aktualnego świadectwa energetycznego. W Gdańsku, gdzie przeprowadza się tysiące transakcji rocznie, szybkie i przystępne cenowo zdobycie certyfikatu energetycznego jest bardzo ważne. Nasza firma oferuje pełne wsparcie i informacje, które ułatwią zrozumienie procesu zamawiania tego dokumentu, bez konieczności opuszczania domu. Brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Świadectwo energetyczne dla mieszkania, domu, lokalu w Gdańsku

Świadectwo charakterystyki energetycznej (czasami nazywane również certyfikatem energetycznym) to dokument zawierający informacje dotyczące zużycia energii przez budynek lub lokal mieszkalny oraz jego efektywności energetycznej. Jest to ocena, która określa, jak skutecznie budynek wykorzystuje energię w zakresie ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia. Świadectwa energetyczne sporządza się dla budynków, ale również odrębnych lokali. Jeżeli planujesz sprzedać mieszkanie, konieczny będzie certyfikat energetyczny dla konkretnego lokalu mieszkalnego. Nie wystarczy świadectwo budynku, które możesz uzyskać w spółdzielni czy administracji. Zamów świadectwo na e-certyfikator.pl Dzięki temu masz pewność, że zostanie on przygotowany przez specjalistę posiadającego niezbędne uprawnienia, które zostały wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów świadectwo energetyczne – Gdańsk

swiadectwo energetyczne mieszkanie warszawa swiadectwo energetyczne dom warszawa swiadectwo energetyczne lokal warszawa swiadectwo energetyczne budynek warszawa
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Kiedy musisz posiadać certyfikat energetyczny

Do sprzedaży oraz wynajmu lokalu mieszkalnego, usługowego, domu w Gdańsku

Planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości w Gdańsku? Aktualne świadectwo energetyczne będzie jednym z kluczowych dokumentów. Od 2014 roku w przypadku tych transakcji właściciel ma obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego. Do 2023 temat świadectw nie był zbyt popularny, ponieważ notariusz nie miał obowiązku sprawdzania, czy właściciel sprzedawanej nieruchomości przekazał dokument kupującemu. Od 2023 za brak dokumentu jest przewidziana kara finansowa. Aktualne świadectwo energetyczne powinieneś posiadać już w momencie ogłaszania nieruchomości, ponieważ potencjalny nabywca lub najemca mogą chcieć sprawdzić efektywność energetyczną lokalu w Gdańsku jeszcze przed zakupem lub wynajmem. Brak tego dokumentu do aktu sprzedaży może oznaczać, że notariusz albo odmówi przygotowania aktu notarialnego, albo wyraźnie zaznaczy w nim, że świadectwo nie zostało przekazane nabywcy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wynajmu. Właściciel ma obowiązek przekazania kopii świadectwa energetycznego dla mieszkania w Gdańsku nowemu lokatorowi (najemcy). Najlepiej do umowy wpisać informację o tym, że najemca otrzymał kopię certyfikatu energetycznego. Brak dokumentu może skutkować grzywną nawet 5tyś zł, tak jak w przypadku sprzedaży.

Dokument niezbędny do oddania domu do użytkowania w Gdańsku i okolicy

Oddając dom do użytkowania musisz zadbać o aktualne świadectwo energetyczne. Nawet jeżeli w projekcie budowlanym posiadasz projektowaną charakterystykę energetyczną, to do dokumentacji końcowej potrzebne Ci będzie świadectwo charakterystyki energetycznej. Dlaczego? Aby urząd wydający pozwolenie na użytkowanie mógł zweryfikować, czy ostatecznie dom osiągnął wskaźniki energetyczne (EP – energia pierwotna) zgodne z pozwoleniem na budowę oraz obowiązującymi normami. Nawet jeżeli pozwolenie na budowę było wydane ponad 10 lat temu, dom musi przynajmniej spełniać normy EP z 2017 roku. Pamiętaj o tym, jeżeli budowa domu została rozpoczęta dawno temu. Charakterystyka energetyczna sprzed 10 lub 20 lat może nie spełniać obecnych wymogów.

Dotacje, kredyty, dofinansowania dla województwa kujawsko-pomorskiego

Wszystkie województwa w Polsce, w tym kujawsko-pomorskie, walczą z zanieczyszczeniem powietrza. Pomimo, że w okolicach Gdańska wskaźniki zanieczyszczenia powietrza są relatywnie jak na Polskę dobre, jakość tego czym oddychamy pozostawia wiele do życzenia. Jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, wbrew pozorom nie są samochody czy fabryki, ale ogrzewanie budynków mieszkalnych. Dlatego na terenie całego kraju są programy wspierające finansowo termomodernizację budynków. Właściciele nieruchomości mogą starać się o dotacje lub kredyty na korzystnych warunkach, mogą korzystać z ulg podatkowych i innych form wsparcia. Programy te są dostępne zarówno dla mieszkańców Gdańska, jak i okolicznych regionów, a także obejmują inicjatywy ogólnopolskie, takie jak program Czyste Powietrze. Aby ubiegać się o wsparcie finansowe lub korzystać z preferencyjnych warunków kredytowych, zazwyczaj wymagane jest posiadanie aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Czy świadectwo energetyczne w Gdańsku jest obowiązkowe

Świadectwo energetyczne Gdańsk jest obowiązkowe dla właścicieli wynajmowanych nieruchomości (zarówno mieszkalnych jak i usługowych). Drugą sytuacją, w której konieczny jest certyfikat energetyczny jest sprzedaż nieruchomości (budynek, dom, mieszkanie, lokal). Jeżeli jednak nie planujesz ani sprzedaży ani wynajmu nieruchomości, nie musisz posiadać świadectwa energetycznego.

Kolejnym wyjątkiem jest specyfika samej nieruchomości. Certyfikat można sporządzić tylko wtedy, kiedy nieruchomość posiada system ogrzewania. Obowiązek ten nie będzie zatem dotyczył również nieruchomości gruntowych, nieogrzewanych garaży czy budynków gospodarczych.

Gdzie można zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej w Gdańsku

Sprawdź jakie to proste. Tylko kilka kliknięć wystarczy, aby zamówić świadectwo dla mieszkania, domu, lokalu a nawet całego budynku. Wejdź na stronę https://e-certyfikator.pl i kliknij w formularz. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji oraz dodatkowych danych, które nasi audytorzy zbierają samodzielnie, przygotujemy dla Ciebie certyfikat energetyczny. Bez wychodzenia z domu, w 5 minut możesz dokonać zamówienia.

Do wypełnienia formularza potrzebne są informacje takie jak adres, powierzchnia, sposób ogrzewania lokalu oraz ciepłej wody. Oprócz tego z listy rozwijalnej wybierz z jakiego materiału zbudowany jest budynek oraz czy jest ocieplony. Sprawdź jakie to proste.

W razie pytań, jesteśmy pod telefonem 7 dni w tygodniu. Jeżeli wypełnienie formularz nie jest dla Ciebie wygodne, napisz do nas. Przyjmujemy również zamówienia drogą mailową.

Na co zwrócić uwagę zamawiając świadectwo energetyczne w Gdańsku

Czy osoba wystawiająca świadectwo energetyczne w Gdańsku ma uprawnienia ?

Świadectwo energetyczne jest ważne i legalne tylko jeżeli jest przygotowane przez audytora, który posiada kwalifikacje potwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zazwyczaj są to inżynierowie budownictwa, architekci lub inne osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe w dziedzinie efektywności energetycznej budynków. Uprawnienia audytorów można sprawdzić w centralnym rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo. Numer uprawnień naszych audytorów możesz sprawdzić na naszej głównej stronie. A wpis do rejestru – klikając tutaj.

Zamów świadectwo na stronie e-certyfikator.pl. Otrzymasz w pełni legalny i akceptowany przez notariusza, bank lub przy odbiorze domu.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne w Gdańsku?

W miastach takich jak Gdańsk, Warszawa czy Poznań zapotrzebowanie na świadectwa energetyczne jeest duże. Dlatego ich koszt waha się zwykle w przedziale od 600zł – 1200zł, a nawet więcej. Na e-certyfikator.pl zamówisz świadectwo już od 259zł, a do tego otrzymasz je nawet w 24h. Nie przepłacaj – wypełnij formularz i wyślij. Często organizujemy akcje promocyjne dzięki czemu certyfikat możesz zamówić jeszcze taniej. Dlaczego jesteśmy tańsi? Ponieważ działamy online. Dzięki temu, że to Ty przekazujesz nam informację o swojej nieruchomości, przygotowanie świadectwa trwa krócej.

Czy świadectwo energetyczne jest przygotowywane przez “automat”?

Przygotowanie świadectwa energetyczne wymaga indywidualnych obliczeń dla każdej nieruchomości. Nasze świadectwa przygotowują audytorzy posiadający uprawnienia Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Gromadzimy dane elektronicznie, ale wszystkie obliczenia do świadectwa wykonuje osoba z wiedzą i kwalifikacjami.

Czy zamówienie świadectwa jest trudne?

Nie, sprawdź jakie to proste. Wystarczy kilka podstawowych informacji na temat mieszkania czy domu. W przypadku mieszkania w 5 minut wypełnisz cały formularz. Do formularza należy również dołączyć zdjęcie mieszkania lub domu (najlepiej poziome). Jest to wymóg wynikający ze wzoru samego świadectwa. Małe zdjęcie z zewnątrz jest w roku certyfikatu.

Dlaczego zostały wprowadzone świadectwa energetyczne

Świadectwo energetyczne, znane również jako świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument, który przedstawia informacje o zużyciu energii oraz klasyfikacji energetycznej nieruchomości. Znajdziesz w nim informacje o efektywności energetycznej nieruchomości a tym samym o kosztach ogrzewania lokalu, domu lub mieszkania. Niedługo każdy budynek lub lokal na podstawie wskaźnika (np. EP) otrzyma swoją klasyfikację energetyczną oznaczaną literami A-G, podobnie do klasyfikacji jaką posiadają pralki czy lodówki. W krajach takich jak na przykład Portugalia, informacja o klasie energetycznej mieszkania jest jedną z najważniejszych danych w ogłoszeniu. Nieruchomości z klasą energetyczną A, B lub C są zawsze eksponowane w widocznym miejscu, co ma zachęcić potencjalnych kupujących.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument pokazujący efektywność energetyczną całego budynku, na przykład kamienicy, bloku lub hali produkcyjnej. Świadectwo zawiera także informacje o charakterystyce energetycznej budynku, w tym o jego zapotrzebowaniu na energię. Charakterystyka energetyczna budynku zależy od kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, wpływ na nią ma konstrukcja budynku, w tym rodzaj materiałów użytych do jego budowy oraz stopień izolacji termicznej. Po drugie, istotne są również systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji zainstalowane w budynku, a także efektywność używanych urządzeń grzewczych i chłodzących. Ostatecznie, lokalizacja geograficzna budynku oraz warunki klimatyczne regionu, w którym się znajduje, mają istotny wpływ na jego charakterystykę energetyczną. Wszystkie te czynniki wspólnie decydują o zużyciu energii i efektywności energetycznej budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego świadectwo energetyczne.

Kiedy posiadanie świadectwa energetycznego będzie obowiązkowe dla wszystkich

Według zapowiedzi rządu z 2023 roku, świadectwo energetyczne dla wszystkich budynków lub części budynków miało być obowiązkowe od 2024 roku. Wymóg ten nie został jednak wdrożony a kolejna data nie została ogłoszona. Obecnie rząd pracuje nad wprowadzeniem spójnej klasyfikacji budynków i lokali pod kątem energetycznym. Klasy energetyczne zostaną oznaczone literami od A-G. Nie znamy jeszcze jednak kryteriów dla poszczególnych klas. Na portalu otodom.pl już zostało udostępnione pole, w którym można zaznaczyć klasę energetyczną budynku ogłaszając swoją nieruchomość.

Jak długo ważny jest certyfikat energetyczny w Gdańsku

Świadectwo charakterystyki energetycznej według ustawy jest ważne przez 10 lat od daty wystawienia. Jeżeli posiadasz już certyfikat energetyczny jego datę ważności możesz sprawdzić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, gdzie rejestrowane są wszystkie świadectwa. Jeżeli jednak przed upływem tego czasu zostaną wymienione okna, ocieplone ściany w bloku, dokonana termomodernizacja domu itp. świadectwo traci ważność, ponieważ zmienia się charakterystyka energetyczna danej nieruchomości.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne w Gdańsku

Sprawdź jakie to proste. Wystarczy wejść na stronę e-certyfikator.pl, wybrać i wypełnić formularz a następnie opłacić zamówienie. Dane z formularza są przesyłane do naszych audytorów, którzy na ich postawie oraz swojej wiedzy i informacji dodatkowo uzyskanych z innych źródeł dokonują obliczeń energetycznych zgodnie z Ustawą.

Dlaczego świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości w Gdańsku jest istotne?

W Polsce posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nieruchomości. Brak tego dokumentu może skutkować nałożeniem kar finansowych, co czyni jego posiadanie nie tylko korzystnym, ale i koniecznym z punktu widzenia prawa. Po drugie posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest często warunkiem koniecznym do ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego, takie jak dotacje, dofinansowania czy preferencyjne kredyty na poprawę efektywności energetycznej budynków. W Gdańsku, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo aktywny, dostęp do takich środków może być kluczowy dla wielu właścicieli nieruchomości. I oczywiście pozostają kwestie związane ze świadomością i edukacją. Dokument ten dostarcza informacji o zużyciu energii w budynku lub mieszkaniu, co pomaga właścicielom i najemcom zrozumieć, jakie są koszty eksploatacji. Pozwala to na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za energię.

Chcesz dowiedzieć czy Twoje mieszkanie jest efektywne energetycznie?  Zamów świadectwo. 

Dlaczego warto zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej Gdańsk na e-certyfikator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami