Przejdź do głównej treści
Charakterystyka energetyczna budynku

3 minuty czytania

22 kwietnia 2024

Charakterystyka Energetyczna Budynku

Charakterystyka energetyczna budynków opisuje jego efektywność energetyczną. Świadectwo energetyczne opisuje podstawowe wskaźniki.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Charakterystyka energetyczna budynku to informacje opisujące zużycie energii w budynku lub oraz jego efektywność energetyczną. Są one szczegółowo opisane w świadectwie charakterystyki energetycznej lub w audycie energetycznym. W skrócie charakterystyka opisuje, jak dobrze budynek wykorzystuje dostarczoną budynkowi energię (np. do ogrzania pomieszczeń oraz ciepłej wody).

Charakterystyka energetyczna budynków składa się z kilku elementów.  Do najważniejszych należą:

Izolacja cieplna budynku

Izolacja termiczna domu jest jak nasza skóra – chroni wnętrze przed zimnem, kiedy jest nam chłodno i przegrzaniem w czasie upału. Skuteczna izolacja termiczna przeciwdziała utracie ciepła zimą i nadmiernemu nagrzewaniu się latem, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie i chłodzenie budynku. Jest to zdecydowanie kluczowy element termoizolacyjności. Im lepiej zaizolowane są ściany, dach i podłoga, tym mniej energii “ucieka” przez przegrody. Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia ścian budynku jedno i wielorodzinnego jest styropian. Nie zawsze jednak opłaca się ocieplać budynek najgrubszym dostępnym materiałem. Jest pewna “granica” grubości, powyżej której dodatkowa izolacja nie przyniesie korzyści.

System ogrzewania i chłodzenia a charakterystyka energetyczna budynku

Rzadko marzną mi dłonie czy stopy. A mojej żonie zimno jest nawet w lecie. W praktyce oznacza to, że za jej bieliznę termoaktywną narciarską z wełny merinos płacimy kilka razy więcej niż za moją z sieciówek. Podobnie jest z systemem ogrzewania w domu. Jeżeli dobrze działa, jest wydajny lub mówiąc inaczej ma wysoką sprawność to koszty energii są niższe. Systemy o niskiej sprawności, przestarzałe lub uszkodzone generują niepotrzebne koszty. Oprócz samej sprawności systemu grzewczego zwróć również uwagę na jego wpływ na środowisko. To dość gorący (dosłownie i w przenośni) temat. Osoby posiadające w domach stare piece na węgiel mają możliwość skorzystania z dofinansowania na wymianę kotłów. Program dopłat Czyste Powietrze oferuje środki nie tylko na wymianę instalacji czy samego kotła, ale również na poprawę izolacji, czyli coś, co omawialiśmy w poprzednim akapicie. Do ubiegania się nie dofinansowanie (nawet do 136tyś zł) na kompleksową termomodernizację zgodnie z przepisami konieczne jest sporządzenie audytu energetycznego. 

Jeżeli potrzebujesz audytu energetycznego, aby ubiegać się o dofinansowanie – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.

Okna, drzwi – czy mają wpływ na charakterystykę energetyczną budynku

Oczywiście. Jeżeli podczas silnego wiatru firanka w pokoju się rusza, to najlepszy dowód na nieszczelne okna. Zimne powietrze jest wdmuchiwane do domu, co wpływa niekorzystnie na efektywność cieplną. Drugi test – postaw termometr na parapecie a potem sprawdź jaką pokazuje temperaturę. Na to, że okna prawidłowo izolują pomieszczenia mają wpływ: materiał z jakich okna lub drzwi są wykonane; to z ilu szyb składa się okno oraz jak jest zamontowane. Czasami nawet najlepsze okna zamontowane nieprawidłowo powodują wychłodzenie wnętrza w czasie zimy. Charakterystyka cieplna okien jest kluczowa przy projektowaniu i ocenie efektywności energetycznej budynków, ponieważ okna mogą być jednym z głównych źródeł strat ciepła w budynku. Jeżeli budujesz dom lub planujesz wymianę okien w mieszkaniu, koniecznie sprawdź współczynnik przenikania ciepła (U).

Projektowana charakterystyka energetyczna

Projektowana charakterystyka energetyczna budynku jest zwykle częścią projektu technicznego budynku mieszkalnego. Na postawie projektowanych parametrów budowlanych, materiałów planowanych do budowy domu itp obliczane jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (wskaźnik EP). W przypadku nowych budynków minimalna wartość wskaźnika EP musi spełniać wymogi rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Pozwolenie na budowę nie zostanie wydane jeżeli projektowane zapotrzebowanie na energię będzie niezgodne z wymogami prawa.

Świadectwo charakterystyki energetycznej czy audyt – który dokument wybrać

Chcesz sprawdzić charakterystykę energetyczną swojego domu? Wykonaj audyt energetyczny, dzięki któremu będziesz wiedział jak efektywny energetycznie jest budynek oraz jakie usprawnienia można zrobić, żeby obniżyć koszty ogrzewania. Audytor w swoim raporcie przedstawi nie tylko wskaźniki energetyczne, ale ci również przedstawi alternatywy dotyczące termomodernizacji oraz opłacalność inwestycji.  Czyli po ilu latach na przykład wymiana okien lub docieplenie strychu ci się zwróci.

Drugim dokumentem, który opisuje całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania (ochłodzenia) domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to zbiór dany i wskaźników opisujący stan obecny twojego budynku lub mieszkania. Dokument ten uwzględnia przegrody zewnętrzne, źródła ciepła oraz inne czynniki potrzebne do wykonania obliczeń. Świadectwo energetyczne pokaże ci, czy twoje nieruchomość spełnia podstawowe normy jakim powinny odpowiadać budynki zgodnie z obecnymi normami. 

Chcesz wykonać audyt? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.