Przejdź do głównej treści
Czyste Powietrze

2 minuty czytania

11 marca 2024

Czyste Powietrze – co musisz wiedzieć, żeby skorzystać z dofinansowania

Program “Czyste Powietrze” daje możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizacje. Nawet 135tyś zł bezzwrotnej dotacji możesz otrzymać na wymianę pieca, ocieplenie domu oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Jacek Pasela e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Program “Czyste Powietrze” daje możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizacje. Nawet 135tyś zł bezzwrotnej dotacji możesz otrzymać na wymianę pieca, ocieplenie domu oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Kto może skorzystać z programy Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest kierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Z programu mogą skorzystać również osoby, które są właścicielami wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Drugim warunkiem jaki trzeba spełnić jest określony dochód. Kryterium dochodowe jest podzielone na kilka kategorii i w zależności od tego o jakie dofinansowanie chcesz się ubiegać, warunki programu określają różne progi dochodowe. Podstawowe dofinansowanie jest dostępne dla osób, których dochód roczny ze wszystkich źródeł nie przekracza 135tyś zł rocznie. Osoby te mogą ubiegać się o dotacje na termomodernizację lub dotację na spłatę kredytu, który zaciągnęły na ten cel.

Im niższa wartość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, tym większe możliwości finansowania daje program Czyste Powietrze.

Chcesz poznać więcej szczegółów – wejdź na stronę https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dla-kogo lub skontaktuj się z nami.

Na co i jakie kwoty są dostępne

Myślisz o termomodernizacji swojego domu? Poniżej znajdziesz listę zmian i inwestycji jakich możesz dokonać korzystają z dofinansowania Czyste Powietrze.

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizację instalacji grzewczej,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Im niższy dochód, tym wyższą dotację możesz otrzymać. Dostępne kwoty wahają się od kilkudziesięciu nawet to ponad 136tyś zł. Oprócz kryterium dochodowego ważny jest również zakres termomodernizacji.

Jak złożyć wniosek o bezzwrotne dofinansowanie

Wniosek o dotacje możesz złożyć zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.

Bez wychodzenia z domu możesz złożyć wniosek przez serwis gov.pl. Za pomocą systemu należy wypełnić wniosek na stronie wskazanej w tym serwisie i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym oraz przesłać automatycznie za pośrednictwem wskazanego serwisu do właściwego wfośigw na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. W tym przypadku konieczne jest załączenie załączników do wniosku w formie elektronicznej (skany z wymaganymi podpisami lub załączniki z wymaganymi podpisami elektronicznymi).

Jeżeli wolisz tradycyjny sposób złożenia wniosku, możesz to zrobić w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Listę punktów znajdziesz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/gminy/gminne-punkty-informacyjne

Pamiętaj, że jednym z dokumentów koniecznych do wniosku jest audyt energetyczny. Jeżeli nie masz jeszcze audytu, skontaktuj się z nami. Mamy doświadczenie w przygotowywaniu dokumentów związanych z charakterystyką energetyczną. Zadzwoń do nas lub napisz, a my wyjaśnimy Ci na czym polega audyt energetyczny i jak możemy go dla Ciebie zrobić. Audyty energetycznej w naszej firmie przeprowadzają tylko osoby posiadające uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii do sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.