Przejdź do głównej treści
Czyste Powietrze

2 minuty czytania

11 marca 2024

Czyste Powietrze – co musisz wiedzieć, żeby skorzystać z dofinansowania

Program “Czyste Powietrze” daje możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizacje. Nawet 135tyś zł bezzwrotnej dotacji możesz otrzymać na wymianę pieca, ocieplenie domu oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Program “Czyste Powietrze” daje możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizacje. Nawet 135tyś zł bezzwrotnej dotacji możesz otrzymać na wymianę pieca, ocieplenie domu oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Kto może skorzystać z programy Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest kierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Z programu mogą skorzystać również osoby, które są właścicielami wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Drugim warunkiem jaki trzeba spełnić jest określony dochód. Kryterium dochodowe jest podzielone na kilka kategorii i w zależności od tego o jakie dofinansowanie chcesz się ubiegać, warunki programu określają różne progi dochodowe. Podstawowe dofinansowanie jest dostępne dla osób, których dochód roczny ze wszystkich źródeł nie przekracza 135tyś zł rocznie. Osoby te mogą ubiegać się o dotacje na termomodernizację lub dotację na spłatę kredytu, który zaciągnęły na ten cel.

Im niższa wartość dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, tym większe możliwości finansowania daje program Czyste Powietrze.

Chcesz poznać więcej szczegółów – wejdź na stronę https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dla-kogo lub skontaktuj się z nami.

Na co i jakie kwoty są dostępne

Myślisz o termomodernizacji swojego domu? Poniżej znajdziesz listę zmian i inwestycji jakich możesz dokonać korzystają z dofinansowania Czyste Powietrze.

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizację instalacji grzewczej,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Im niższy dochód, tym wyższą dotację możesz otrzymać. Dostępne kwoty wahają się od kilkudziesięciu nawet to ponad 136tyś zł. Oprócz kryterium dochodowego ważny jest również zakres termomodernizacji.

Jak złożyć wniosek o bezzwrotne dofinansowanie

Wniosek o dotacje możesz złożyć zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.

Bez wychodzenia z domu możesz złożyć wniosek przez serwis gov.pl. Za pomocą systemu należy wypełnić wniosek na stronie wskazanej w tym serwisie i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym oraz przesłać automatycznie za pośrednictwem wskazanego serwisu do właściwego wfośigw na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. W tym przypadku konieczne jest załączenie załączników do wniosku w formie elektronicznej (skany z wymaganymi podpisami lub załączniki z wymaganymi podpisami elektronicznymi).

Jeżeli wolisz tradycyjny sposób złożenia wniosku, możesz to zrobić w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Listę punktów znajdziesz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/gminy/gminne-punkty-informacyjne

Pamiętaj, że jednym z dokumentów koniecznych do wniosku jest audyt energetyczny. Jeżeli nie masz jeszcze audytu, skontaktuj się z nami. Mamy doświadczenie w przygotowywaniu dokumentów związanych z charakterystyką energetyczną. Zadzwoń do nas lub napisz, a my wyjaśnimy Ci na czym polega audyt energetyczny i jak możemy go dla Ciebie zrobić. Audyty energetycznej w naszej firmie przeprowadzają tylko osoby posiadające uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii do sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
dofinansowanie na termomodernizację

2 minuty czytania

Dofinansowanie na termomodernizację domu – ile i na co można uzyskać

Flagowy program “Czyste Powietrze” to miliardy złotych dostępnych dla Polaków, na poprawę izolacyjności cieplnej domów. Nieszczelne okna, przestarzały system ogrzewania, brak ocieplenia ścian to tylko niektóre wydatki, na jakie można uzyskać środki w ramach dofinansowania na termomodernizację – Czyste Powietrze.

mieszkanie na start

2 minuty czytania

Mieszkanie Na Start – dla kogo tym razem będzie dopłata?

Dla kogo będą dopłaty w programie Mieszkanie na Start #nastart? Na jakie kwoty mogą liczyć single, pary i rodziny z dziećmi?

podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.