Przejdź do głównej treści
dofinansowanie na termomodernizację

2 minuty czytania

18 kwietnia 2024

Dofinansowanie na termomodernizację domu – ile i na co można uzyskać

Flagowy program “Czyste Powietrze” to miliardy złotych dostępnych dla Polaków, na poprawę izolacyjności cieplnej domów. Nieszczelne okna, przestarzały system ogrzewania, brak ocieplenia ścian to tylko niektóre wydatki, na jakie można uzyskać środki w ramach dofinansowania na termomodernizację – Czyste Powietrze.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Flagowy program “Czyste Powietrze” to miliardy złotych dostępnych dla Polaków, na poprawę izolacyjności cieplnej domów. Nieszczelne okna, przestarzały system ogrzewania, brak ocieplenia ścian to tylko niektóre wydatki, na jakie można uzyskać środki w ramach dofinansowania na termomodernizację – Czyste Powietrze.

Dofinansowanie na termomodernizację – na co

W ramach programu Czyste Powietrze możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego na inwestycje, dzięki którym zmniejszy się zużycie energii koniecznej do ogrzania domu ciepłej wody użytkowej. Lista wydatków, które można rozliczyć w ramach programu jest dokładnie określona i zawiera:

  • Audyt energetyczny, dzięki któremu uzyskasz informację co w domu należy wymienić lub ulepszyć, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, jak najskuteczniej ocieplić budynek, jakie będzie najlepsze źródło ciepła dla Twojego domu, aby uzyskać maksymalną dotację oraz aby w przyszłości obniżyć koszty ogrzewania. Audyt energetyczny jest wykonywany przez audytora. Najlepiej skorzystać z usług audytora, który posiada odpowiednie kwalifikacje, czyli na przykład kwalifikacje potwierdzone wpisem na listę prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
  • Ocieplenie ścian, stropu i podłogi – to tędy ucieka sporo ciepła z Twojego domu. Jeżeli ściany domu są nieocieplone, w ramach dofinansowania możesz do docieplić np styropianem. Jeżeli wykonasz audyt energetyczny, audytor doradzi Ci, jakiego styropianu najlepiej użyć, aby uzyskać maksymalną możliwość efektywność cieplną. Oprócz ścian z zewnątrz, możesz również uzyskać wsparcie finansowe na docieplenie stropu pomiędzy ostatnim piętrem a strychem lub docieplenie dachu. Przez każdą niewłaściwie zaizolowaną powierzchnię niepotrzebne tracisz pieniądze.
  • Wymiana starego pieca na nowoczesne źródło ciepła – to jedna z najważniejszych rzeczy jaką możesz usprawnić w swoim domu. Wyobraź sobie, że nie musisz już zasypywać pieca węglem i wyciągać popiołu, wyobraź sobie, że sąsiedzi wreszcie przestają się na Ciebie krzywo patrzeć i komentować, że zanieczyszczasz powietrze, wyobraź sobie, że ogrzewanie domu kosztuje Cię okrągłe zero!.
  • Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej również jest możliwa w ramach programu. Nowoczesne okna czy drzwi to nie tylko ładny kolor czy modny design, ale przede wszystkim dobra szczelność. 3-szybowe okna stały się standardem, który zapewnia odpowiednią przenikalność cieplną. Oprócz samego materiału ważny jest też montaż. Nawet najlepsze okna, ale niewłaściwie zamontowane nie przyniosą zamierzonego efektu. Zadbaj nie tylko o jakość materiałów, ale również o odpowiednią jakość wykonania.
  • Instalacja CO i CWU – samo źródło ciepła to oczywiście za mało, aby zmniejszyć koszty ogrzewania w domu. Jeżeli Twoja domowa instalacja pamięta lata 90-te dofinasowanie na termomodernizację jest dobrą okazją, aby wymienić również instalacje.
  • Oprócz wyżej wymienionych wydatków w ramach Czystego Powietrza możesz zainwestować w rekuperację i panele fotowoltaiczne. Polecam, szczególnie jeżeli planujesz zainstalować pompę ciepła. W połączeniu z fotowoltaiką Twoje rachunki za ogrzewanie praktycznie znikną.

Jakie są możliwe maksymalne kwoty dofinansowania na termomodernizację

Na program przeznaczone są miliardy złotych, które płyną do kieszeni Polaków już od kilku lat. Rząd właśnie ogłosił, że środki są zapewnione do 2026 roku. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę, ponieważ kompleksowa modernizacja domu może trwać kilka miesięcy.

Maksymalna kwota dofinansowania to 136,200zł. Taką sumę może uzyskać osoba, która zdecyduje się na kompleksową termomodernizację swojego domu, czyli na:

  • audyt energetyczny, konieczny aby uzyskać kwotę na kompleksową termomodernizację
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o 40% lub
  • ograniczenie zużycia energii użytkowej EU do poziomu 80 kWh/m2/rok

Oczywiście nie musisz ubiegać się o kwotę maksymalną i spełniać wszystkich wymagań kompleksowej termomodernizacji. Przy częściowej modernizacji kwoty dopłat będę niższe, ale nadal atrakcyjne.

Pamiętaj, że dofinansowanie może wynosić do 100% kosztów netto. To oznacza, że musisz posiadać środki własne, chociażby na pokrycie kosztów VAT.

Masz pytania dotyczące audytu energetycznego lub programu Czyste Powietrze?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.