Przejdź do głównej treści
dokumenty do sprzedaży mieszkania wlasnościowego

3 minuty czytania

30 października 2023

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania – co przygotować na akt notarialny

Planujesz sprzedaż swojego mieszkania? Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania. Poznaj pełną listę dokumentów już teraz!

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Przygotowujesz się do sprzedaży swojej nieruchomości? Bez względu na to czy masz mieszkanie własnościowe czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, proces sprzedaży jest taki sam. Różnica polega tylko w niektórych dokumentach, koniecznych do podpisania aktu notarialnego. 

Niezbędne dokumenty, o które zapyta notariusz

Akt własności

Jeżeli posiadasz mieszkanie własnościowe, od developera bądź od osoby prywatnej, potwierdzenie zakupu jest w formie aktu notarialnego, który to potwierdza tytuł prawny do nieruchomości. 

Dla mieszkań „wykupionych od spółdzielni” po 30 lipca 2007 umowa „wykupu” wymaga formy aktu notarialnego. Jeżeli nabyłeś mieszkanie wcześniej – to znaczy przed 30 lipca 2007 umowa potwierdzająca nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest zapewne w formie umowy pisemnej, ale niekoniecznie w formie aktu notarialnego. Jeżeli posiadasz umowę pisemną (nie akt notarialny), jest to dokument, który będzie potrzebny notariuszowi. 

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej

Aby sprzedać mieszkanie potrzebujesz jeszcze jednego dokumentu, jest nim świadectwo charakterystyki energetycznej, potocznie nazywamy go świadectwem energetycznym lub certyfikatem energetycznym. 

Podpisując umowę sprzedaży notariusz poprosi sprzedającego o aktualne świadectwo energetyczne, a dokładniej o przekazanie tego dokumentu kupującemu. Większość notariuszy do aktu notarialnego wpisuje numer świadectwa nadany przez Ministerstwo Rozwoju. 

Jeżeli nie masz jeszcze świadectwa dla mieszkania, wejdź na e-certyfikator.pl, wypełnij prosty formularz podając podstawowe informacje o mieszkaniu. Certyfikat otrzymasz od nas mailem lub w formie papierowej. Forma elektroniczna (np pdf)) jest tak samo ważna jak dokument papierowy. Każde świadectwo, które sporządzamy przygotowuje osoba posiadająca uprawnienia Ministerstwa. Audytor rejestruje dokument w bazie świadectw prowadzonych również przez ministerstwo, gdzie nadawany jest mu specjalny numer.

Księga Wieczysta

Księgi Wieczyste są dostępne w wersji elektronicznej. Są publiczne, co oznacza, że każdy na podstawie samego numeru księgi wieczystej możesz uzyskać odpis.  Dzięki temu, że wszystkie Księgi Wieczyste są dostępne przez Internet, notariusz sam może pobrać odpis. Zachęcam Cię do sprawdzenia swojej KW stronie  https://ekw.ms.gov.pl/. Sprawdź czy KW zgadza się ze stanem faktycznym. Jeżeli z jakiegoś powodu KW jest nieaktualna, upewnij się, że masz dokumenty wyjaśniające z czego wynikają różnice. Sprawdź nie tylko metraż. Przejdź do zakładki opisującej dział 3 i 4 i sprawdź czy przypadkiem w KW nie ma nieaktualnych już obciążeń.  Jeżeli w księdze wieczystej Twojego mieszkania są nieaktualne wpisy o dożywociu, obciążenia na rzecz banku czy urzędu miasta (które zostały już spłacone) – najlepiej złożyć wniosek do Sądu Wieczystoksięgowego o ich wykreślenie. Kupujący sprawdzają stan KW przed zakupem. W przypadku jakiekolwiek niezgodności KW ze stanem faktycznym, może nie dojść ostatecznie do umowy sprzedaży mieszkania. 

Zaświadczenie o braku zaległości

Jeżeli sprzedajesz mieszkanie,  zaświadczenie o braku zaległości w opłatach będzie potrzebne do sprzedaży nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o brak zaległości z  tytułu opłat eksploatacyjnych. Zaświadczenie o niezaleganiu jest zazwyczaj wydawane przez administrację w ciągu 2-3 dni roboczych. Do sprzedaży mieszkania potrzebny będzie aktualny dokument, czyli z bieżącą datą.

Zaświadczenie o braku osób zameldowanych

Tak jak w przypadku zaświadczenia o niezaleganiu, na dokument potwierdzający brak osób zameldowanych w mieszkaniu, czeka się kilka dni. Niektóre urzędy wydają zaświadczenia „od ręki”. Lepiej upewnić się bezpośrednio w Urzędzie Miasta/ Urzędzie Gminy, ile będziesz czekał za zaświadczenie o braku osób zameldowanych. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny jest zameldowany w mieszkaniu – konieczne będzie wymeldowanie. 

Sprzedaż mieszkania – dodatkowe dokumenty potrzebne do umowy 

Mieszkanie obciążone hipoteką, mieszkanie z kredytem

W zależności od sytuacji, wymagane mogą być dodatkowe dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania. Chodzi o przypadek, w którym mieszkanie zostało zakupione na kredyt i KW jest obciążona hipoteką. Właściciel nieruchomości musi przedstawić z banku zgodę na sprzedaż. Bank zwolni hipotekę gdy wartość transakcji (nieruchomości) pokryje sumę należną bankowi. 

Spadek, darowizna – zaświadczenie z urzędu skarbowego

Od nieruchomości nabytych w drodze spadku lub darowizny należy się podatek. W szczególnych przypadkach nowy właściciel mieszkania może zostać zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Niemniej zaświadczenie o zapłacie podatku lub o zwolnieniu z niego jest niezbędne przy sprzedaży mieszkania. 

Pamiętaj o świadectwie energetycznym zbywanej nieruchomości. Zamów już dziś na e-certyfikator.pl

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.