Na jakie randki umawia się świadectwo energetyczne?
W ciemno. Żeby zaoszczędzić energię.
Suchy suchar? Ale na temat. A dokładniej na temat oszczędzania na wydatkach na prąd, ogrzewanie i inne tzw media. Czy da się zmniejszyć zużycie energii, gazu, wody bez inwestowania w nowe, energooszczędne urządzenia? Oczywiście. Wystarczy, zmienisz kilka prostych nawyków. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz jest ciemno i zimno i żeby jakoś przetrwać do wiosny włączany światło i dogrzewamy mieszkania
4 sposoby jak oszczędzić na domowych rachunkach
- Wyłączaj światło
- Wyłącz z gniazdek nieużywane urządzenia
- Oszczędzaj wodę
- Dbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
Wyłączaj światło
W przedpokoju cięgle się świeci? Dzieci zapominają o wyłączeniu światła w łazience i nawet kiedy siedzisz przed telewizorem dookoła jest kilka włączonych żarówek? Po co? Popracuj nad nawykiem wyłączania światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Korzystaj z naturalnego światła dziennego, kiedy to możliwe. Zastanów się, po co ci światło w salonie, kuchni i przedpokoju, kiedy oglądasz Netflix-a. Tam gdzie masz taką możliwość zastosuj automatyczne czujniki. Oczywiście to już dodatkowy wydatek, ale zawsze możesz zapytać na jakimś forum na FB czy przypadkiem komuś nie zalegają niepotrzebne czujniki w garażu 😊 Stosowanie czujników ruchu, które automatycznie wyłączają oświetlenie, gdy nie ma aktywności to dobry sposób na wyeliminowanie niepotrzebnego oświetlenia.
Wyłącz z gniazdek nieużywane urządzenia
Zużycie energii urządzeń na stand-by oraz ładowarek może być niewielkie, ale sumarycznie mogą zużywać tyle prądu co ciągle włączona mikrofalówka czy suszarka. Wyobrażasz to sobie? Suszarka działająca 24h?
- Urządzenia na stand-by: Urządzenia elektroniczne, które pozostają w trybie gotowości, nadal zużywają energię. Przykładowo, telewizory, konsolki, zestawy grające itp.
- Ładowarki: Ładowarki, nawet jeśli nie są podłączone do urządzenia, mogą wciąż pobierać energię, chociaż w niewielkich ilościach. Zużycie prądu zależy od jakości ładowarki, ale wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu watów na godzinę. Sprzawdź ile ładowarek masz podłączonych do kontaktu. Zakładając 4 osobową rodzinę – to zwykle 4. Do tego 1-2 telefony służbowe daje 6. 4 laptopy – to już 10. Ładowarka do słuchawek, do Nintendo, do powerbanka itd.
Oszczędzaj wodę
Oszczędzanie wody jest ważne zarówno dla środowiska, jak i twojego portfela. Od czego zacząć. Przede wszystkim:
- Napraw cieknące kraniki i wycieki: Nawet niewielkie cieknące kraniki mogą powodować znaczne straty wody. Napraw je tak szybko, jak to możliwe.
- Wyłączaj kran podczas mycia rąk i mycia zębów: Jeśli nie używasz kranu, wyłącz go. Woda nie musi biec ciągle podczas mycia rąk czy mycia zębów.
- Używaj toalety dwu-przyciskowej: Toalety z dwiema opcjami spłukiwania pozwalają na wybór mniejszej ilości wody podczas spłukiwania.
- Sprawdzaj rachunki za wodę: Regularne monitorowanie rachunków za wodę może pomóc wykryć ewentualne anomalie i przyczynić się do świadomego zarządzania zużyciem wody.
Dbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
Odpowiednie ogrzewanie mieszkania to jak znalezienie złotego środka między ciepłem i oszczędnością! Oto kilka trików, które pomogą ci to osiągnąć. Unikaj przegrzewania nieczynnych pomieszczeń – po co ogrzewać spiżarnie czy inne pomieszczenie z którego nikt nie korzysta.
Korzystaj z naturalnego światła słonecznego – kiedy świeci słońce, odsłoń zasłony. Utrzymuj czystość grzejników – nie dość, że unikniesz alergii lub innych chorób to jeszcze zmniejszysz rachunki za ogrzewanie.
Jak widzisz jest kilka sposobów na to, żeby zaoszczędzić rocznie kilka stówek. Wystarczy tylko zmienić nawyki. Jeżeli chcesz poznać efektywność energetyczną twojego mieszkania, czyli dowiedzieć się ile energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania i ciepłej wody wejdź na e-certyfikator.pl i zamów świadectwo energetyczne.