Przejdź do głównej treści
jak oszczedzic na domowych rachunkach

2 minuty czytania

20 października 2023

Pozbądź się złych nawyków i oszczędzaj kilkaset zł rocznie

Czy da się zmniejszyć zużycie energii, gazu, wody bez inwestowania w nowe, energooszczędne urządzenia? Oczywiście. Wystarczy, zmienisz kilka prostych nawyków. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Pozbądź się złych nawyków i oszczędź nawet kilkaset zł rocznie

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Na jakie randki umawia się świadectwo energetyczne?

W ciemno. Żeby zaoszczędzić energię.

Suchy suchar? Ale na temat. A dokładniej na temat oszczędzania na wydatkach na prąd, ogrzewanie i inne tzw media. Czy da się zmniejszyć zużycie energii, gazu, wody bez inwestowania w nowe, energooszczędne urządzenia? Oczywiście. Wystarczy, zmienisz kilka prostych nawyków. Szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz jest ciemno i zimno i żeby jakoś przetrwać do wiosny włączany światło i dogrzewamy mieszkania

jak oszczędzić na domowych rachunkach

4 sposoby jak oszczędzić na domowych rachunkach

  1. Wyłączaj światło
  2. Wyłącz z gniazdek nieużywane urządzenia
  3. Oszczędzaj wodę
  4. Dbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
e-certyfikator

Wyłączaj światło

W przedpokoju cięgle się świeci? Dzieci zapominają o wyłączeniu światła w łazience i nawet kiedy siedzisz przed telewizorem dookoła jest kilka włączonych żarówek? Po co? Popracuj nad nawykiem wyłączania światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.  Korzystaj z naturalnego światła dziennego, kiedy to możliwe. Zastanów się, po co ci światło w salonie, kuchni i przedpokoju, kiedy oglądasz Netflix-a.  Tam gdzie masz taką możliwość zastosuj automatyczne czujniki. Oczywiście to już dodatkowy wydatek, ale zawsze możesz zapytać na jakimś forum na FB czy przypadkiem komuś nie zalegają niepotrzebne czujniki w garażu 😊 Stosowanie czujników ruchu, które automatycznie wyłączają oświetlenie, gdy nie ma aktywności to dobry sposób na wyeliminowanie niepotrzebnego oświetlenia.

e-certyfikator

Wyłącz z gniazdek nieużywane urządzenia

Zużycie energii urządzeń na stand-by oraz ładowarek może być niewielkie, ale sumarycznie mogą zużywać tyle prądu co ciągle włączona mikrofalówka czy suszarka. Wyobrażasz to sobie? Suszarka działająca 24h?

  • Urządzenia na stand-by: Urządzenia elektroniczne, które pozostają w trybie gotowości, nadal zużywają energię. Przykładowo, telewizory, konsolki, zestawy grające itp.
  • Ładowarki: Ładowarki, nawet jeśli nie są podłączone do urządzenia, mogą wciąż pobierać energię, chociaż w niewielkich ilościach. Zużycie prądu zależy od jakości ładowarki, ale wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu watów na godzinę. Sprzawdź ile ładowarek masz podłączonych do kontaktu. Zakładając 4 osobową rodzinę – to zwykle 4. Do tego 1-2 telefony służbowe daje 6. 4 laptopy – to już 10. Ładowarka do słuchawek, do Nintendo, do powerbanka itd.
e-certyfikator

Oszczędzaj wodę

Oszczędzanie wody jest ważne zarówno dla środowiska, jak i twojego portfela. Od czego zacząć. Przede wszystkim:

  • Napraw cieknące kraniki i wycieki: Nawet niewielkie cieknące kraniki mogą powodować znaczne straty wody. Napraw je tak szybko, jak to możliwe.
  • Wyłączaj kran podczas mycia rąk i mycia zębów: Jeśli nie używasz kranu, wyłącz go. Woda nie musi biec ciągle podczas mycia rąk czy mycia zębów.
  • Używaj toalety dwu-przyciskowej: Toalety z dwiema opcjami spłukiwania pozwalają na wybór mniejszej ilości wody podczas spłukiwania.
  • Sprawdzaj rachunki za wodę: Regularne monitorowanie rachunków za wodę może pomóc wykryć ewentualne anomalie i przyczynić się do świadomego zarządzania zużyciem wody.
e-certyfikator

Dbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu

Odpowiednie ogrzewanie mieszkania to jak znalezienie złotego środka między ciepłem i oszczędnością! Oto kilka trików, które pomogą ci to osiągnąć. Unikaj przegrzewania nieczynnych pomieszczeń – po co ogrzewać spiżarnie czy inne pomieszczenie z którego nikt nie korzysta.

Korzystaj z naturalnego światła słonecznego – kiedy świeci słońce, odsłoń zasłony. Utrzymuj czystość grzejników – nie dość, że unikniesz alergii lub innych chorób to jeszcze zmniejszysz rachunki za ogrzewanie.

Jak widzisz jest kilka sposobów na to, żeby  zaoszczędzić rocznie kilka stówek. Wystarczy tylko zmienić nawyki. Jeżeli chcesz poznać efektywność energetyczną twojego mieszkania, czyli dowiedzieć się ile energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania i ciepłej wody wejdź na e-certyfikator.pl i zamów świadectwo energetyczne.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.