Przejdź do głównej treści
Kalkulator kredytu Mieszkanie na Start

2 minuty czytania

23 kwietnia 2024

Kalkulator kredytu Mieszkanie Na Start

#naStart to nowy program dofinansowania do kredytów hipotecznych, następca słynnego Bezpiecznego Kredytu 2%. Ile wyniesie rata kredytu?

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

#naStart to nowy program dofinansowania do kredytów hipotecznych, następca słynnego Bezpiecznego Kredytu 2%. Na dzień dzisiejszy (23/04/2024) znamy wprawdzie tylko projekt ustawy, ale już na jego podstawie można oszacować wysokość rat czy maksymalną kwotę kredytu. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych scenariuszy, które pokazał nam wstępny kalkulator kredytu Mieszkanie Na Start.

Założenia – Mieszkanie na Start

Bazując na projekcie ustawy, do wyliczeń przyjęliśmy następujące założenia:

  • preferencyjne oprocentowanie będzie przez pierwsze 10 lat
  • po zakończeniu dopłat przez resztę okresu spłata następuje w ratach równych (analogicznie do „Bezpiecznego Kredytu 2%”)
  • realne oprocentowanie „Kredytu na Start” zależy od kryteriów zapisanych w projekcie ustawy (ilości dzieci, wysokości dochodów, metrażu nieruchomości) oraz wysokości zwykłego kredytu (część kredytu ponad kwotę, która może być objęta dopłatami)
  • wysokość kredytu, która może być objęta dopłatami zależy od ilości osób w gospodarstwie

Im większe gospodarstwo domowe tym bardziej preferencyjne warunki kredytu można uzyskać. Dotyczy to zarówno oprocentowania jak i maksymalnej kwoty kredytu objętej dopłatą.

Liczba osób w gospodarstwieOprocentowanieMiesięczny dochód bruttoMax kwota kredytu z dopłatą
1 osoba1.5%10 tyś zł200 tyś zł
2 osoby1.5%18 tyś zł400 tyś zł
3 osoby1%23 tyś zł450 tyś zł
4 osoby0.5%28 tyś zł500 tyś zł
5 osób i więcej0%33 tyś zł600 tyś zł
Założenia programu dopłat #naStart

Szacowana rata kredytu Mieszkanie na Start

Ostateczne wartości rat mogą być różne od prezentowanych poniżej. W podanych przykładach znajdują się przybliżone wartości obliczone na założeniach z projektu ustawy. Warto zauważyć, że duże znaczenie na wysokość rat ma nie tylko wysokość kredytu, ale również oprocentowania, które jest uzależnione od liczby osób w gospodarstwie. Może zatem być taka sytuacja, że osoba (1 osobowe gospodarstwo), która zaciągnie kredyt na 200 tyś zł będzie spłacała raty wyższe niż 4-osobowa rodzina, która również zdecydowała się na kredyt na 200 tyś zł. Według obecnych założeń będzie miała znaczenie wielkość miasta, w którym kupowana będzie nieruchomość. Rząd planuje bowiem zróżnicować maksymalną kwotę objętą dopłatą w zależności od cen nieruchomości w dużych miastach vs mniejszych miejscowościach.

Przechodząc do przykładowych wyliczeń:

Liczba osób w gospodarstwieOprocentowanieRata kredytu z dopłatą*Rata kredytu bez dopłaty**
1 osoba1.5%807zł1340zł
2 osoby1.5%1610zł2660zł
3 osoby1%1625zł3000zł
4 osoby0.5%1600zł3300zł
5 osób i więcej0%1670zł3970zł
*szacunkowa rata przy kredycie na maksymalną wartość kredytu z dopłatą; ** przyjęto oprocentowanie 7%; okres kredytowania 30lat.

Podsumowanie wyników – Kalkulator kredytu Mieszkanie Na Start

Różnice pomiędzy ratą kredytu z dopłatą a ratą bez dopłaty wydają się bardzo duże. I faktycznie są o ile stopy procentowe pozostaną na poziomie 7%. Biorąc pod uwagę spadającą inflację możemy się spodziewać obniżenia stóp procentowych i tym samym zmniejszenia rat kredytu dla opcji bez dopłat. Drugą ważną kwestią jest to, że dopłaty będą tylko przez 10 lat. Przez kolejne 20 lat rata kredytu będzie obliczana na warunkach rynkowych. No i ostatni, bardzo trudny do przewidzenia element to ceny mieszkań. Bezpieczny Kredyt 2% spowodował znaczny wzrost cen nieruchomości, szczególnie w dużych miastach. Czy program #naStart przyniesie podobny efekt? Na to pytani niestety Kalkulator kredytu Mieszkanie Na Start nie odpowie.

Masz pytania dotyczące nieruchomości, świadectw energetycznych lub audytu? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.