Przejdź do głównej treści
mieszkanie na start

2 minuty czytania

12 kwietnia 2024

Mieszkanie Na Start – dla kogo tym razem będzie dopłata?

Dla kogo będą dopłaty w programie Mieszkanie na Start #nastart? Na jakie kwoty mogą liczyć single, pary i rodziny z dziećmi?

jacek pasela

Jacek Pasela

Dla kogo będą dopłaty w programie Mieszkanie na Start #nastart? Na jakie kwoty mogą liczyć single, pary i rodziny z dziećmi? Czy tym razem znowu kupujących ogarnie zakupowy szał, przez co ceny mieszkań znowu poszybują w górę?

Po kilku miesiącach wyczekiwania wreszcie znamy szczegóły projektu ustawy dotyczącej dopłat do kredytów. 8 kwietnia 2024 opublikowano projekt ustawy o kredycie #naStart. Program jest “następcą” poprzedniego, zwanego potocznie kredytem 2%, polegającym na dopłatach do rat kredytu hipotecznego. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku, dokładnej daty jeszcze niestety nie znamy.

Kredyt #naStart – jaka jest maksymalna kwota kredytu

Nie ma ograniczenia co do maksymalnej kwoty całego kredytu. Jednak kwota kredytu, do której będzie będą dopłaty jest już ograniczona i zależna od tzw wielkości gospodarstwa domowego.

  • dla 1-osobowego gospodarstwa domowego 200 tys. zł,
  • dla 2-osobowego 400 tys. zł,
  • dla 3-osobowego 450 tys. zł,
  • dla 4-osobowego 500 tys. zł,
  • dla 5-osobowego 600 tys. zł.

Jakie będzie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego #naStart?

Oprocentowanie kredytu, od którego kredytobiorca będzie płacił odsetki jest ściśle powiązana z liczbą dzieci w gospodarstwie domowym. To oprócz 800+, ulg podatkowych itp kolejny benefit skierowany wielodzietnych rodzin. Dla rodzin z trójką (lub więcej) liczbą dzieci, oprocentowanie zostanie zredukowane do zera. Pod uwagę brane są tylko urodzone dzieci. Jeżeli planujesz powiększyć rodzinę w przyszłości, niestety nie będzie to miało wpływu na wysokość rat.

Oprocentowanie części kredytu w ramach limituLiczba dzieci w gosp domowym
1.5% brak dzieci
1% jedno dziecko
0.5%dwoje dzieci
0%troje lub więcej dzieci
obniżenie wysokości raty, odpowiadającej oprocentowaniu w zależności od liczby dzieci w gospodarstwie domowym

Kto będzie mógł skorzystać z programu mieszkanie na start

Z kredytu mieszkaniowego #naStart będzie mogła skorzystać osoba, która prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski albo poza terytorium Polski, jeżeli posiada obywatelstwo polskie albo nie posiada obywatelstwa polskiego i prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie
obywatelstwo, a kredyt ten jest mu udzielany również tej osobie. W praktyce to oznacza, że z dopłat nie mogą skorzystać na przykład rodziny przybyłe z Ukrainy (nieposiadające obywatelstwa polskiego). Ten temat był dość kontrowersyjny w przypadku poprzedniego kredytu. Jak widać, tym razem ministerstwo “odrobiło pracę domową”.

Kolejnym warunkiem jest w przypadki singli wiek. W przypadku samodzielnego zaciągnięcia kredytu jako kredytu hipotecznego przez singla, osoba musi spełniać kryterium wieku – do ukończenia 35 lat. W dniu udzielenia kredytu (ani przed tym dniem) kredytobiorca nie może posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego / spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

I oczywiście kryterium dochodowe. To również była kwestia dyskusyjna przy poprzednim programie. Tym razem z dopłat będą mogły skorzystać osoby, których dochody mieszczą się w określonych limitach.

  • 7 tys. zł netto dla 1-osobowego gospodarstwa domowego
  • 13 tys. zł netto dla 2-osobowego gospodarstwa domowego
  • 16 tys. zł netto dla 3-osobowego gospodarstwa domowego
  • 19,5 tys. zł netto dla 4-osobowego gospodarstwa domowego
  • 23 tys. zł netto dla 5-osobowego i większego gospodarstwa domowego

To oczywiście tylko część założeń programu #naStart, które do momentu wdrożenia go w życie mogą jeszcze ulec zmianie. Jedno jest pewne – tym razem program jest skierowany do konkretnej grupy osób. Wprowadzając chociażby limity dochodowe, czy też benefity związane z większą liczbą dzieci w gospodarstwie domowym, możemy się podziewać ruchu na rynku mieszkań o nieco większym metrażu.

Inne ciekawostki z rynku nieruchomości znajdziesz tu https://e-certyfikator.pl/blog

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.