Przejdź do głównej treści
Program Ciepłe Mieszkanie

2 minuty czytania

26 marca 2025

Program Ciepłe Mieszkanie – dla kogo dofinansowanie

🔥 Program „Ciepłe Mieszkanie” 💰 Dotacje, zyskaj środki 💸 na wymianę źródeł ciepła ❄️➡️🔥 w lokalach i budynkach mieszkalnych 🏡✅!

Jacek Pasela

Jacek Pasela

Twoje mieszkanie lub cały budynek, w którym mieszkasz jest ogrzewany węglem, drewnem lub ma inne, nieekologiczne źródło ciepła? Z programu Ciepłe Mieszkanie może dostać środki na wymianę źródła ciepła, okien, drzwi lub nawet na termomodernizację całego budynku. Sprawdź kto i na co może otrzymać nawet kilkaset tysięcy zł.

Program Ciepłe Mieszkanie

Program Ciepłe Mieszkanie 2025 – na czym polega

Program „Ciepłe Mieszkanie” do dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Jest to odpowiednik popularnego programu „Czyste Powietrze”, ale skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a nie domów jednorodzinnych. Dotacje otrzymały Gminy i to teraz one rozdzielają środki. Nabór wniosków gminy ogłaszają indywidualnie. Gminy ustalają harmonogram naboru. Aczkolwiek warunki udziału, czyli na co można uzyskać środki są takie same dla całej Polski. Zasady te określa fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dla kogo dofinansowanie na remont i termomodernizacje

Program Ciepłe Mieszkanie jest skierowany do osób fizyczny oraz do małych wspólnot (3-7 mieszkań). Właściciele mieszkań w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty mieszkaniowej od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej.

Na co można uzyskać dofinansowanie Ciepłe Mieszkanie

Osoby fizyczne mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu, demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Dodatkowo można wnioskować o zwrot kosztów na:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • dokumentację projektową

Dofinansowanie dla wspólnot dotyczy kosztów poniesionych na:

  • demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu,
  • zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych,
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • dokumentacja: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.
Audyt energetyczny budynku

Do kiedy składanie wniosków – Program Ciepłe Mieszkanie

Aby sprawdzić, czy Twoja gmina uczestniczy w programie, możesz:​

  1. Odwiedzić stronę internetową swojej gminy – wiele gmin publikuje informacje o dostępnych programach dofinansowania na swoich oficjalnych witrynach.​
  2. Skontaktować się bezpośrednio z urzędem gminy – pracownicy urzędu udzielą informacji na temat dostępności programu oraz ewentualnych terminów składania wniosków.​
  3. Sprawdzić listę gmin na stronie programu „Czyste Powietrze – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnia aktualne listy gmin uczestniczących w programie „Ciepłe Mieszkanie” na swojej stronie internetowej.

Wniosek o dofinansowanie jest składany do gminy.

Każda gmina ustala harmonogram naboru indywidualnie.

Podsumowanie

Celem programu Ciepłe Mieszkanie jest redukcja emocji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła. Tych, które są nieekologiczne i nieefektywne. Dofinansowanie dla gmin w ramach programu było rozdzielane w 2024r. Następnie gmina przeprowadza nabór wniosków według ustalonego przez siebie harmonogramu.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
program czyste powietrze 2025

4 minuty czytania

Nowy program Czyste Powietrze 2025 – dotacje dostępne od 31 marca!

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze 2025 od 31 marca! Sprawdź dotacje, nabór wniosków oraz szczegóły dotyczące finansowania i warunków programu.

czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe

3 minuty czytania

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? 🏠📜 Dowiedz się, jakie są wymagania dla właścicieli budynków 🏡✅ i jakie dokumenty 📄 potwierdzają charakterystykę energetyczną ⚡🔍

świadectwo energetyczne budynku

2 minuty czytania

Świadectwo energetyczne budynku – kiedy jest obowiązkowe?

🏡📜 Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe przy sprzedaży lub wynajmie. ✅💰 Dowiedz się, kiedy musisz je mieć, aby uniknąć wysokich kar. ⚡📑