Przejdź do głównej treści
świadectwo energetyczne

2 minuty czytania

20 października 2023

Co ma wspólnego świadectwo energetyczne z zawartością twojego portfela?

Świadectwo energetyczne to „rozmowa”  o przyszłości twojego portfela. A raczej o jego zasobności, o pieniądzach, o wydatkach czy jak wolisz kosztach utrzymania mieszkania lub domu. Dziś pogadamy o mieszkaniu, a dokładniej o tym, które informacje ze świadectwa pokazują ci ile kasy wydajesz na utrzymanie swoich czterech kątów.

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej zwane certyfikatem energetycznym lub świadectwem energetycznym. Jakie informacje zawiera? Po co nam taki dokument i co ma wspólnego z przyszłością twojego portfela?

Świadectwo energetyczne, czyli rozmowa o…

Świadectwo energetyczne to „rozmowa”  o przyszłości twojego portfela. A raczej o jego zasobności, o pieniądzach, o wydatkach czy jak wolisz kosztach utrzymania mieszkania lub domu. Dziś pogadamy o mieszkaniu, a dokładniej o tym, które informacje ze świadectwa pokazują ci ile kasy wydajesz na utrzymanie swoich czterech kątów.

Certyfikat energetyczny to dokument zawierający informacje o efektywności energetycznej mieszkania. Czyli o tym, czy w mieszkaniu są na przykład porządne okna. W uproszczeniu – będą w zimie firanki i zasłony wiuchały czy nie. W jaki sposób jest ogrzewane mieszkanie? Ma własny piec gazowy, kopciuch lub piec kaflowy a może jest ogrzewane ciepłem z sieci miejskiej. Skąd się bierze ciepła woda w kranie? Bojler, piecyk gazowy czy może jest podgrzewana w sieci miejskiej.

Te i inne informacje (np. z czego wykonane są ściany, na którą stronę świata są ściany zewnętrzne itp) są wykorzystane do tego, aby w policzyć ile energii jest potrzebne do ogrzania wody oraz mieszkania.

Skala efektywności energetycznej

Pewnie kojarzysz już z naklejek na sprzęcie AGD skalę A-G pokazującą jego energooszczędność (staram się pisać językiem potocznym, więc wszystkich fachowców proszę o wyrozumiałość) lub inaczej jego energo-zapotrzebowanie. Tak samo jest z mieszkaniem i certyfikatem. Im bliżej “A” tym mniej energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania i wody a tym samym mniej zapłacisz za ciepły kaloryfer czy ciepłą kąpiel.

świadectwo energetyczne a oszczędzanie
Efektywność energetyczna

Czy da się zmniejszyć zużycie energii?

Oczywiście. To proste. Przede wszystkim zacznij od czegoś co nic nie kosztuje. Czyli:

  1. wyłączaj światło, jeżeli nikogo nie ma w pomieszczeniu
  2. wyłączaj zasilanie sprzętów, których nie używasz. Wiele domowych urządzeń jest na tzw stand-by czyli w ciągłej gotowości, podłączone do kontaktu. Świecą, mrygają i czekają na uruchomienie (ładowarki, laptopy, monitory, odkurzacze, szczoteczki do zębów pozostawione 24h na ładowarce, ekspresy do kawy itd)
  3. lodówkę otwieraj, wyjmuj potrzebną rzecz i zaraz zamykaj. Lodówka to nie wystawa sklepowa;
  4. nie wychładzaj w zimie mieszkania, kiedy chcesz go przewietrzyć. Przewietrz (o ile na zewnątrz jest czyste powietrze) i pozamykaj okna
  5. zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby
  6. zaprogramuj termostaty tak, żeby ogrzewanie włączało się tylko wtedy kiedy jest potrzebne

Poza tym oczywiście warto zainwestować w energooszczędne sprzęty, żarówki oraz dobrze izolujące okna.

Jeżeli nie masz jeszcze świadectwa energetycznego lub kupujesz mieszkanie i chcesz się dowiedzieć ile w przyszłości będzie cię kosztować ogrzewanie, poproś sprzedającego o świadectwo. Osoba sprzedająca ma obowiązek pokazać / przekazać ci ten dokument. Od kwietnia 2023 właściciel mieszkania musi posiadać certyfikat energetyczny jeżeli planuje sprzedać lub wynajmuje mieszkanie.

Świadectwo energetyczne możesz zamówić online, bez wychodzenia z domu. Na stronie e-certyfikator.pl podaj niezbędne informacje na temat mieszkania i gotowe. W ciągu 1-2 dni otrzymasz od nas dokument przygotowany przez osobę posiadającą uprawnienia ministerstwa. Każde świadectwo energetyczne jest autoryzowane i rejestrowane w bazie ministerstwa.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami