Przejdź do głównej treści
świadectwo energetyczne

2 minuty czytania

20 października 2023

Co ma wspólnego świadectwo energetyczne z zawartością twojego portfela?

Świadectwo energetyczne to „rozmowa”  o przyszłości twojego portfela. A raczej o jego zasobności, o pieniądzach, o wydatkach czy jak wolisz kosztach utrzymania mieszkania lub domu. Dziś pogadamy o mieszkaniu, a dokładniej o tym, które informacje ze świadectwa pokazują ci ile kasy wydajesz na utrzymanie swoich czterech kątów.

Anna Gliwińska-Pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej zwane certyfikatem energetycznym lub świadectwem energetycznym. Jakie informacje zawiera? Po co nam taki dokument i co ma wspólnego z przyszłością twojego portfela?

Świadectwo energetyczne, czyli rozmowa o pieniądzach

Świadectwo energetyczne to „rozmowa”  o przyszłości twojego portfela. A raczej o jego zasobności, o pieniądzach, o wydatkach czy jak wolisz kosztach utrzymania mieszkania lub domu. Dziś pogadamy o mieszkaniu, a dokładniej o tym, które informacje ze świadectwa pokazują ci ile kasy wydajesz na utrzymanie swoich czterech kątów.

Certyfikat energetyczny to dokument zawierający informacje o efektywności energetycznej mieszkania. Czyli o tym, czy w mieszkaniu są na przykład porządne okna. W uproszczeniu – będą w zimie firanki i zasłony wiuchały czy nie. W jaki sposób jest ogrzewane mieszkanie? Ma własny piec gazowy, kopciuch lub piec kaflowy a może jest ogrzewane ciepłem z sieci miejskiej. Skąd się bierze ciepła woda w kranie? Bojler, piecyk gazowy czy może jest podgrzewana w sieci miejskiej.

Te i inne informacje (np. z czego wykonane są ściany, na którą stronę świata są ściany zewnętrzne itp) są wykorzystane do tego, aby w policzyć ile energii jest potrzebne do ogrzania wody oraz mieszkania.

Skala efektywności energetycznej

Pewnie kojarzysz już z naklejek na sprzęcie AGD skalę A-G pokazującą jego energooszczędność (staram się pisać językiem potocznym, więc wszystkich fachowców proszę o wyrozumiałość) lub inaczej jego energo-zapotrzebowanie. Tak samo jest z mieszkaniem i certyfikatem. Im bliżej “A” tym mniej energii jest potrzebne do ogrzania mieszkania i wody a tym samym mniej zapłacisz za ciepły kaloryfer czy ciepłą kąpiel.

świadectwo energetyczne
Efektywność energetyczna

Czy da się zmniejszyć zużycie energii?

Oczywiście. To proste. Przede wszystkim zacznij od czegoś co nic nie kosztuje. Czyli:

  1. wyłączaj światło, jeżeli nikogo nie ma w pomieszczeniu
  2. wyłączaj zasilanie sprzętów, których nie używasz. Wiele domowych urządzeń jest na tzw stand-by czyli w ciągłej gotowości, podłączone do kontaktu. Świecą, mrygają i czekają na uruchomienie (ładowarki, laptopy, monitory, odkurzacze, szczoteczki do zębów pozostawione 24h na ładowarce, ekspresy do kawy itd)
  3. lodówkę otwieraj, wyjmuj potrzebną rzecz i zaraz zamykaj. Lodówka to nie wystawa sklepowa;
  4. nie wychładzaj w zimie mieszkania, kiedy chcesz go przewietrzyć. Przewietrz (o ile na zewnątrz jest czyste powietrze) i pozamykaj okna
  5. zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby
  6. zaprogramuj termostaty tak, żeby ogrzewanie włączało się tylko wtedy kiedy jest potrzebne

Poza tym oczywiście warto zainwestować w energooszczędne sprzęty, żarówki oraz dobrze izolujące okna.

Jeżeli nie masz jeszcze świadectwa energetycznego lub kupujesz mieszkanie i chcesz się dowiedzieć ile w przyszłości będzie cię kosztować ogrzewanie, poproś sprzedającego o świadectwo. Osoba sprzedająca ma obowiązek pokazać / przekazać ci ten dokument. Od kwietnia 2023 właściciel mieszkania musi posiadać certyfikat energetyczny jeżeli planuje sprzedać lub wynajmuje mieszkanie.

Świadectwo energetyczne możesz zamówić online, bez wychodzenia z domu. Na stronie e-certyfikator.pl podaj niezbędne informacje na temat mieszkania i gotowe. W ciągu 1-2 dni otrzymasz od nas dokument przygotowany przez osobę posiadającą uprawnienia ministerstwa. Każde świadectwo energetyczne jest autoryzowane i rejestrowane w bazie ministerstwa.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
podatek z najmu

2 minuty czytania

Jak prawidłowo rozliczyć podatek z najmu

Otrzymujesz przychody z najmu lub dzierżawy? Sprawdź, jak się rozliczyć przychód z najmu, do kiedy i z jakich ulg możesz skorzystać.

audyt energetyczny

2 minuty czytania

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność  budynku, przedstawić zakres…

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

2 minuty czytania

Certyfikat energetyczny przy sprzedaży mieszkania

Certyfikat energetyczny mieszkania to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli dokument w którym znajdziesz informacje, ile energii potrzeba do ogrzania mieszkania i ciepłej wody użytkowej.