Świadectwo energetyczne to dokument, który określa, ile energii zużywa budynek, aby zapewnić komfort cieplny. Właściciel musi posiadać go przy oddawaniu nowo wybudowanego domu do użytku oraz przy sprzedaży lub najmie nieruchomości. Nie zawsze jednak trzeba je sporządzać – na przykład przy domach letniskowych lub takich o powierzchni do 70m2. Dokument ten jest ważny przez 10 lat, chyba, że nieruchomość przejdzie termomodernizację. Profesjonalne świadectwo pozwala ocenić, jak efektywny energetycznie jest Twój dom i czy spełnia założenia z projektu budowlanego.
- Świadectwo energetyczne do odbioru domu – czy jest wymagane?
- Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania?
- Wymogi dotyczące świadectwa energetycznego dla deweloperów
- Świadectwo energetyczne a wartość nieruchomości
Świadectwo energetyczne do odbioru domu – czy jest wymagane?
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe przy odbiorze nowo wybudowanego domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. W Polsce przepisy jasno określają, że bez tego dokumentu nie można zakończyć formalności związanych z budową. Certyfikat energetyczny jest jednym z dokumentów, które należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Świadectwo jest potrzebne, aby ocenić, jak efektywnie energetycznie zaprojektowany jest budynek. Projektowana charakterystyka energetyczna jest częścią projektu budowlanego (część sanitarna). Świadectwo energetyczne budynku lub części budynku pokazuje sytuacje faktyczną i dzięki temu nadzór budowlany jest w stanie sprawdzić czy dom spełnia obowiązujące normy. Istnieją jednak wyjątki, kiedy nie trzeba go sporządzać, np. dla budynków tymczasowych czy używanych sezonowo. Warto upewnić się, czy nasza inwestycja nie podlega takim wyjątkowym sytuacjom.
Potrzebujesz świadectwa? Zamów na naszej stronie e-certyfikator.pl
Jak uzyskać świadectwo energetyczne domu
Sprawdź jak zamówić certyfikat energetyczny
Wypełnij formularz | Opłać zamówienie | Odbierz świadectwo |
Zamów świadectwo energetyczne online
Świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego lub innej nieruchomości musi być sporządzone przez osobę posiadającą uprawnienia nadane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Tylko osoba wpisana do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków ma prawo sporządzić ważne świadectwo energetyczne. Certyfikat energetyczny do odbioru domu, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości posiada indywidualny numer nadany przez MRiT.
Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej bez wychodzenia z domu. Na naszej stronie internetowej wypełnij formularz online podając niezbędne informacje. W ciągu kilku dni otrzymasz od nas gotowy dokument.
Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania?
Świadectwo energetyczne stało się obowiązkowe w kilku przypadkach już w 2015 roku. Jednak do kwietnia 2023 nie było kar za brak dokumentu (obecnie do 5 tyś zł wynosi grzywna). Od tego czasu, właściciele są bardziej świadomi tego, że muszą posiadać dokument.
Świadectwo energetyczne do odbioru domu
Inwestor jest zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (obowiązek wszedł w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.). Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2 zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.
Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy
świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego, mieszkania lub całego budynku trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- wynajęty.
Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku.
Wymogi dotyczące świadectwa energetycznego dla deweloperów
Deweloperzy mają obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowo powstałych domów lub mieszkań. Dokument ten musi być sporządzony jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania. Przepisy wymagają, aby każda nowo wybudowana nieruchomość posiadała taki dokument, który określa poziom zużycia energii i wpływa na przyszłe koszty jej eksploatacji. Brak świadectwa energetycznego może skutkować problemami przy sprzedaży nieruchomości i sankcjami prawnymi dla dewelopera.
Kiedy developer musi przekazać certyfikat energetyczny
Deweloperzy są zobligowani do przekazania świadectwa energetycznego kupującemu w momencie sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z prawem świadectwo powinno być dostępne dla potencjalnego kupującego już w momencie ogłaszania nieruchomości. Ma to na celu to aby nabywca mógł ocenić i porównać efektywność energetyczną budynku z innymi ofertami. W przypadku nowych nieruchomości prawo budowlane jasno określa normy związane z nieodnawialną energię pierwotną, które musi spełnić budynek, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Co oznacza, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku pokazuje wartości najczęściej bardzo zbliżone do obowiązujących norm. Świadectwo energetyczne przekazane przez dewelopera, tak jak inne legalne certyfikaty, musi być wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia oraz zarejestrowane w centralnej bazie prowadzonej przez MRiT.
Świadectwo energetyczne a wartość nieruchomości
Efektywności energetycznej budynków w Polsce jest bardzo różna ponieważ różne są zapotrzebowania energetycznego budynków. Budynki stare, które nie przechodziły termomodernizacji, nie są ocieplone i ogrzewane nieefektywnym paliwem, mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię. W przypadku nowych domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych, aby uzyskać pozwolenie na budowę a następnie na użytkowanie, nieruchomość musi spełniać obowiązujące normy. Dlatego wymóg sporządzenia świadectwa w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku lub jego części jest jak najbardziej zasadny. Kupujący lub najemca powinni mieć świadomość jakie koszty będą ponosić na ogrzanie mieszkania lub domu. Tym samym świadectwo może mieć znaczący wpływ na wartość nieruchomości, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Jeżeli zatem planujesz sprzedać dom, zamów świadectwo energetyczne jak najszybciej. Dzięki temu lepiej przygotowujesz się do rozmów i negocjacji z potencjalnym kupującym.
Podsumowanie
Świadectwo energetyczne do odbioru domu jest jednym z kluczowych dokumentów. Każde świadectwo (legalne) może przygotować tylko osoba posiadającą uprawnienia potwierdzone przez MRiT. Dokument określa charakterystykę energetyczna budynku lub jego części po zakończeniu budowy lub rozbudowy i dzięki niemu urząd jest w stanie sprawdzić czy budynek spełnia obowiązujące normy.