Przejdź do głównej treści
swiadectwo energetyczne mieszknie w bloku

3 minuty czytania

09 maja 2024

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku – co musisz wiedzieć?

Sprawdź, jak kupić świadectwo energetyczne dla mieszkania w bloku online. Certyfikat energetyczny mieszkania – tanio i szybko!

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Certyfikaty energetyczne mieszkań w blokach są ważnym narzędziem oceny efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych. Te dokumenty zawierają informacje na temat zużycia energii w poszczególnych lokalach, co umożliwia mieszkańcom i właścicielom lepsze zrozumienie wydajności energetycznej swoich mieszkań oraz sugerowanie możliwych działań poprawiających efektywność. Wzrost świadomości na temat ekologicznych aspektów oraz oszczędności energetycznych skutkuje coraz większym zainteresowaniem tymi świadectwami, a ich analiza może prowadzić do konkretnych działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii i kosztów eksploatacji mieszkań.

Czy mieszkanie w bloku musi mieć świadectwo energetyczne?

Posiadanie świadectwa energetycznego nieruchomości jest obowiązkowe w kilku przypadkach. Do najczęstszych należą sprzedaż lub wynajem.

Świadectwo energetyczne – sprzedaż

Właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania świadectwa już od momentu, kiedy zaczyna ogłaszać sprzedaż. To nie są nowe przepisy, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego jest zapisany w prawie od wielu lat. Jednak nowelizacja wprowadzona  28 kwietnia 2023 r przewiduje grzywny dla właścicieli nieruchomości, którzy nie przekażą informacji o efektywności energetycznej nabywcy. Jeżeli zatem jesteś właścicielem  i planujesz go sprzedać, zamów certyfikat dla twojej nieruchomości już dziś. Sprawdź jakie to proste na e-certyfikator.pl

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania – wynajem

Kolejną sytuacją, w której właściciel mieszkania musi uzyskać certyfikat jest wynajem nieruchomości. Najemca, zgodnie z prawem, powinien otrzymać świadectwo, a dokładnie kopię świadectwa od właściciela. Dzięki temu będzie świadomy kosztów ogrzewania oraz ciepłej wody. 

Podsumowując – jeżeli planujesz sprzedaż lub wynajem mieszkania świadectwo energetyczne jest obowiązkowe.

Świadectwo energetyczne mieszkania – od kiedy obowiązuje?

Temat świadectw energetycznych zrobił się “gorący od 28 kwietnia 2023 r od kiedy w prawie przewidziane są grzywny za brak dokumentu przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. To efekt najprawdopodobniej tego, jak ważnym stał się temat efektywności energetycznej, ze względu na zmiany w środowisku. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania lub domu, które było wynajmowane przez datą nowelizacji ustawy, miałeś obowiązek posiadać ważne świadectwo energetyczne. Jednak brak kar powodował, że ten obowiązek nie był przestrzegany przez wszystkich. Od zeszłego roku, obowiązku posiadania charakterystyki energetycznej mieszkania, w przypadku sprzedaży pilnuje również notariusz. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej – certyfikat energetyczny obowiązkowy dla budynku?

Jakie budynki nie wymagają świadectwa energetycznego?

Przede wszystkim są to budynki podlegające ochronie zabytków. Do listy tej zalicza się również budynki będące miejscem kultu religijnego czy sprawowania religijnych obrzędów. Z wykonania charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki mieszkalne, których użytkowanie będzie krótsze niż 4 miesiące w roku. Budynki wolnostojące, o powierzchni mniejszej 50 m² także zwolnione są z konieczności wykonania tej certyfikacji. Pojawiają się często wątpliwości jak uzyskać świadectwo energetyczne dla obiektu, który nie posiada systemu ogrzewania. Efektywność energetyczną nieruchomości można policzyć dla konkretnego mieszkania lub domu, o ile są ogrzewane. W przeciwnym razie nie ma takiej możliwości, nawet jeżeli w teorii wymaga tego ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Jeżeli dotyczy cię ten przypadek – skontaktuj się z nami. 

Czy wspólnoty mieszkaniowe muszą mieć świadectwo energetyczne?

Prawo nie nakazuje wspólnotom czy spółdzielniom sporządzania świadectw. 

Każde mieszkanie usytuowane w budynku wielorodzinnym (bloku), musi mieć oddzielne świadectwo energetyczne, ponieważ posiadanie dokumentu jest obowiązkiem każdego właściciela mieszkania (w przypadku sprzedaży lub wynajmu). Owszem, wspólnota czy administracja też musi posiadać oddzielny dokument, gdy w budynku tym znajdują się części wspólne, jednak jest to zupełnie odrębna kwestia.

W związku z tym nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości ma dom jednorodzinny albo budynek innego rodzaju, czy tylko mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Każdy z nich musi mieć świadectwo energetyczne dla danej nieruchomości. Wracając do tematu mieszkań, należy pamiętać, że właściciel mieszkania musi posiadać ten dokument w określonych sytuacjach, nawet jeżeli administracja czy wspólnota jeszcze tego dokumentu nie mają. 

Gdzie sprawdzić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Wystarczy wejść na stronę centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków (link) i wyszukać dane po adresie budynku. W przypadku sprzedaży lub wynajmu konieczny jest certyfikat danego mieszkania a nie całego budynku, w którym to mieszkanie się znajduje. 

Czy z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej można pobrać świadectwo?

Możliwy jest dostęp do wykazu świadectw charakterystyki energetycznej w zakresie: numeru świadectwa budynku lub części budynku, adresu budynku lub części budynku, daty wystawienia świadectwa, terminu ważności świadectwa, wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię końcową, wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,  jednostkowej wielkości emisji CO2.

Rejestr nie daje możliwości pobrania świadectwa. Od dnia 28 kwietnia 2023 r. będzie można zweryfikować czy świadectwo zostało sporządzone. W celu otrzymania świadectwa należy skontaktować się z osobą, która je sporządzała, czyli z osobą uprawnioną do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. 

Jak uzyskać świadectwo energetyczne? 

Obowiązkowy certyfikat energetyczny – jak uzyskać dokument?

Jeżeli twoje mieszkanie w bloku musi posiadać indywidualne świadectwo (chcesz je sprzedać lub wynająć), wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę https://e-certyfikator.pl/formularz-mieszkanie

Wystarczy kilka podstawowych informacji dotyczących nieruchomości. Zamówienie świadectwa jest bardzo proste. 

Sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej zajmują się audytorzy, którzy na podstawie podanych przez ciebie informacji oraz dodatkowych danych zależnych od wielu czynników, obliczają zapotrzebowanie energetyczne danego lokalu. Każdy pracujący z nami audytor posiada wiedzę, kwalifikacje oraz uprawnienia potwierdzone wpisem do rejestru Ministerstwa Rozwoju. 

Sprawdź jakie to proste i zamów już dziś. 

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.