Przejdź do głównej treści
Świadectwo Energetyczne Online

4 minuty czytania

17 maja 2024

Świadectwo energetyczne online | Certyfikat w 24h 

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne online już od 239zł! Otrzymaj certyfikat energetyczny bez wychodzenia z domu w ciągu 24h. Sprawdź teraz!

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Co to jest świadectwo energetyczne online

Świadectwo energetyczne online to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej lub certyfikat energetyczny. Słowo online oznacza, że możesz zamówić dokument siedząc na sofie i oglądając ulubiony serial – bez wychodzenia z domu. Samo świadectwo przygotowuje osoba, która posiada uprawnienia i kwalifikacje.  

Wypełnij formularz online – zamów

Aby uzyskać świadectwo energetyczne wystarczą 3 proste kroki.

  • Wejdź na stronę internetową e-certyfikator.pl. Zajdziesz tam do wyboru kilka formularzy. Pierwszy od lewej jest to formularz do zamówienia świadectwa energetycznego mieszkania. Taki dokument jest potrzeby do wynajmu lokalu mieszkalnego bądź sprzedaży nieruchomości. Jeżeli zatem potrzebujesz świadectwa energetycznego dla mieszkania – wybierz formularz “mieszkanie”. Kolejna opcja to formularz dla domu. Jak już wiesz, do sprzedaży i wynajmu jest potrzebny certyfikat energetyczny. Dotyczy to całego budynku lub lokalu mieszkalnego. Dodatkowo w przypadku nowego domu konieczne jest przekazanie kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy.  Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie, wraz z innymi dokumentami, dołączasz również świadectwo energetyczne, które możesz zamówić online. Kolejne 2 formularze dotyczą lokalu i budynku. Przy sprzedaży lub wynajmie dla całego budynku lub części budynku (np. stanowiącą lokal usługowy) również potrzebne jest przekazanie świadectwa, czyli informacji o efektywności energetycznej. 
  • Wypełnij wybrany formularz, podając niezbędne informacje, które audytor wykorzysta do opracowania świadectwa. Zapłać również online – blik, przelew, karta. 
  • Mając informacje na temat nieruchomości audytor może rozpocząć ocenę efektywności energetycznej.   

Otrzymaj świadectwo energetyczne online już w 24h

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji oraz dodatkowych danych, które posiada audytor, będzie on mógł sporządzić świadectwo. Świadectwo energetyczne w 24h? Tak, to możliwe dzięki temu, że otrzymujemy od Ciebie dane online. Szybko i sprawnie. W przypadku braku wszystkich niezbędnych informacji lub wątpliwości, nas audytor skontaktuje się z Tobą. Gotowe świadectwo wysyłamy do Ciebie mailem lub / i papierowo, jeżeli zaznaczysz taką opcję. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 28 kwietnia 2023 roku świadectwo w formie cyfrowej (np. pdf) jest tak samo ważne jak forma papierowa. Jeżeli audytor nie ma dodatkowych pytań zazwyczaj 24h wystarczą mu na przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania. Po tym czasie możesz się spodziewać maila od nas. 

Legalne świadectwo charakterystyki energetycznej – po czym poznam

Każde świadectwo, które zamawiasz na e-certyfikator.pl przygotowują tylko audytorzy wpisani do rejestru osób uprawnionych do wykonywania certyfikatów. Jest to baza, którą prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To Ministerstwo na podstawie dokumentacji potwierdzającej wymagane wykształcenie nadaje audytorowi numer uprawnień i wpisuje go na listę. Rejestr uprawnionych znajdziesz tu (link). 

Oprócz tego, że legalne świadectwo charakterystyki energetycznej online (jak również to zamówione w sposób tradycyjny) sporządza audytor z kwalifikacjami, o legalności i ważności świadectwa świadczy nadany mu przez Ministerstwo Rozwoju numer. Audytor wgrywa świadectwo do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Tam po walidacji, system nadaje dokumentowi unikatowy numer. Tylko osoby wpisane do ministerialnego rejestru osób uprawnionych do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej mają dostęp, żeby działać na platformie Ministerstwa. Po czym zatem poznasz legalne świadectwo online 2024? 

  • Sprawdzając czy podpisany na świadectwie audytor jest w rejestrze MRiT
  • Sprawdzając czy świadectwo twojej nieruchomości jest w bazie ministerstwa (link)

Zamów świadectwo energetyczne online

Sprawdź jakie to proste – zamów świadectwo charakterystyki energetycznej online. 

Audyt energetyczny a świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości – kiedy są potrzebne

Wiele osób używa pojęcia świadectwa charakterystyki energetycznej oraz audytów energetycznych wymiennie. Dla audytorów to jednak 2 różne czynności. Wprawdzie obie skupiają się na obliczeniach efektywności energetycznej dla nieruchomości oraz pokazują zapotrzebowanie na energie niezbędną do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Obowiązek posiadania świadectwa i audytu wynika jednak z różnych potrzeb oraz wymogów prawa. 

Certyfikat energetyczny budynku

Posiadanie świadectwa energetycznego jest konieczne przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. To najczęstszy powód, dla którego klienci zamawiają świadectwo charakterystyki energetycznej online.  W obu przypadkach świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane, a w przypadku braku dokumentu właściciel może zostać ukarany grzywną nawet 5 tyś zł. 

Świadectwo energetyczne jest także wymagane, kiedy chcesz oddać dom do użytkowania. Sam projekt charakterystyki nie wystarczy. Zaświadczenie od audytora potwierdzające uzyskane wskaźniki energii pierwotnej należy dołączyć do wniosku wraz z innymi dokumentami.  

Aby wykonywać legalne świadectwa energetyczne, również te zamawiane online, kwalifikacje są konieczne potwierdzone wpisem do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wykonać świadectwo może inżynier posiadający wykształcenie energetyczne lub budowlane.  

Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny jest najczęściej wykonywany w 2 przypadkach:

Program Czyste Powietrze – dodatkowe środki na remont i termomodernizację

Program “Czyste Powietrze” to inicjatywa rządowa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i efektywne systemy grzewcze, a tym samym na poprawę efektywności grzewczej budynków. Umożliwia on mieszkańcom Polski, uzyskanie dofinansowania na termomodernizację oraz wymianę kotłów węglowych na przyjazne środowisku rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy kotły gazowe kondensacyjne. Program obejmuje także dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem, maksymalna bezzwrotna dotacja to aż 136,200zł na kompleksową termomodernizację.   

Audyt energetyczny, który audytor wykonuje dla osób zainteresowanych programem polega na obliczeniu obecnego zapotrzebowania na energię a następnie zaproponowanie usprawnień, które zredukują zużycie energii użytkowej. W ramach audytu energetycznego powstaje obszerny dokument opisujący dokładnie efektywność energetyczną budynku. Audyt energetyczny jest obowiązkowy, dla osób, które chcą uzyskać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację. 

Audyt energetyczny dla firm jest obowiązkowy w następujących przypadkach:

  1. Duże firmy: Zgodnie z przepisami prawnymi Unii Europejskiej oraz krajowymi regulacjami, duże firmy są zobowiązane do przeprowadzenia regularnych audytów energetycznych. Próg definiujący „duże” firmy może różnić się w zależności od kraju, w Polsce jednym z kryteriów jest zatrudnienie 250 pracowników. 
  2. Firmy objęte dyrektywą o efektywności energetycznej: W ramach unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (2012/27/UE), niektóre firmy mogą być zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego co cztery lata. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw zajmujących się działalnością przemysłową lub działalnością o znacznym zużyciu energii.
  3. Warunki uzyskania wsparcia finansowego: W niektórych przypadkach firmy mogą być zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego jako warunek uzyskania wsparcia finansowego lub dofinansowania na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej, modernizacją instalacji czy inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Do sporządzenia audytu nie są wymagane kwalifikacje ani umiejętności potwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju. Jest to dość dziwne, ponieważ wykonania audytu na prawdę wymaga wiedzy i umiejętności.  

Potrzebujesz świadectwa lub audytu energetycznego

Jeżeli potrzebujesz audytu energetycznego lub świadectwa energetycznego, skontaktuj się z nami lub zamów online.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami