Przejdź do głównej treści
certyfikat energetyczny

< 1 minuty czytania

30 stycznia 2024

Certyfikat energetyczny – kiedy jest potrzebny

Certyfikat energetyczny to taki papier, który mówi nam, ile prądu i ciepła zużywa jakiś budynek. Jest to taki miernik oszczędności energii.

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Dobra, a co to tak naprawdę jest ten certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny (inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej) taki dokument, który mówi nam ile prądu i ciepła nasz dom pochłania, a także ile może kosztować utrzymanie go w odpowiedniej temperaturze przez cały rok. W skrócie, to tak jakby ocena energetyczna, tylko na papierze (albo w pdf :)). Ale czemu to jest takie ważne? No przede wszystkim dlatego, że ma wpływ na naszą kieszeń! Im lepszy wynik, tym mniej zapłacimy za prąd i ogrzewanie. No, kto by nie chciał zaoszczędzić trochę grosza, prawda?

Teraz może zastanawiasz się, jak się w ogóle dostaje ten magiczny papier. No cóż, nie jest to takie trudne, i nie wymaga żadnej pracy. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę i wypełnisz prosty i intuicyjny formularz. Nasz audytor zajmie się całą resztą i dokona niezbędnych analiz i obliczeń. Po wszystkich tych matematyczno-technicznych wyliczeniach dostajemy raport, czyli Twój certyfikat energetyczny. Proste, prawda?

No właśnie, a co na temat certyfikatu energetycznego mówi prawo?

Otóż, przepisy mówią, że musimy mieć ten papier, jeśli chcemy wynająć lub sprzedać nasz dom. Może się to wydawać trochę uciążliwe, ale w rzeczywistości to tylko dodatkowe zabezpieczenie dla naszych pieniędzy, bo może stanowić kartę przetargową w negocjacjach. W końcu, gdy mamy ten certyfikat, możemy być pewni, że nasza nieruchomość jest bardziej wartościowa i atrakcyjna dla potencjalnych kupujących czy najemców. Dodatkowo, za brak certyfikatu grozi kara, więc… lepiej go mieć.

certyfikat energetyczny

No więc, jak zamówić certyfikat energetyczny bez wychodzenia z domu?

Proste, wejdź na stronę, wypełnij formularz, wyślij i rozsiądź się wygodnie na kanapie. Bo teraz mu wkraczamy do akcji. Przygotujemy Twój certyfikat energetyczny i wyślemy go do Ciebie mailem (lub mailem i kurierem).

Potrzebujesz pomocy?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.