Przejdź do głównej treści
ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

26 maja 2024

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który pokazuje, ile energii zużywa budynek. Sporządza się go dla mieszkania, domu jednorodzinnego, lokalu użytkowego lub całego budynku. Można porównać go do etykiety na sprzęcie AGD, która mówi, jak energooszczędna jest lodówka czy pralka. Świadectwo pokazuje, ile energii potrzebuje mieszkanie lub dom na ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę. Dodatkowo świadectwo energetyczne jest potrzebne do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Pomaga kupującemu lub najemcy zrozumieć, czy budynek jest dobrze ocieplony i jak efektywne są jego systemy grzewcze. Zgodnie z nowelizacją do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 28 kwietnia 2023 roku brak tego dokumentu może skutkować grzywną nawet 5tys zł.  Aby je otrzymać, trzeba poprosić specjalistę, który zrobi odpowiednie pomiary i obliczenia. Specjalista, czyli audytor posiadający uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ile kosztuje świadectwo energetyczne i jak można go zamówić?

Koszt wykonania świadectwa energetycznego

Cena świadectwa zależy od wielu czynników i jest ustalana indywidualnie przez wykonawcę.  Jego koszt zależy od typu budynku ale przede wszystkim od indywidualnych stawek audytorów. Możesz spotkać się z ceną 1000zł za świadectwo energetyczne mieszkania w bloku. Inny audytor energetyczny wyceni tą usługę zupełnie inaczej. Na e-certyfikator.pl cena usługi zaczyna się od 239zł. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu i mieszkania

Najbardziej popularnym rodzajem świadectwa, ze względu na największą liczbę transakcji, które wymagają tego dokumentu są świadectwa dla domu czy mieszkania. Wydanie świadectwa energetycznego zamówionego przez nasz formularz to koszt tylko 259zł za mieszkanie oraz 449zł za dom. Niezależnie czy świadectwo dotyczy nowo wybudowanego domu czy domu do sprzedaży, koszt świadectwa charakterystyki energetycznej jest taki sam. 

Zamawiając na stronie e-certyfikator.pl masz pewność, że zapłacisz za dokument dokładnie tą cenę, która jest na naszej stronie internetowej. Nie zaskoczą cię dodatkowe koszty za wizję lokalną czy dojazd do domu. Dlaczego koszt świadectwa energetycznego mieszkania czy domu na e-certyfikator.pl jest taki niski? Przede wszystkim dzięki temu, że to ty podajesz nam informacje na temat twojej nieruchomości. My weryfikuje je, sprawdzamy, wykorzystujemy dane dodatkowe, bazujmy na wiedzy i doświadczeniu, co daje nam dużą przewagę w stosunku do konkurencji. Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej bez wychodzenia z domu. 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne lokalu użytkowego

Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokalu użytkowego jest równie proste jak dla domu lub mieszkania. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz a nasz audytor policzy zapotrzebowanie na energię. Koszt świadectwa dla lokalu użytkowego jest również stały i wynosi lekko ponad 400zł brutto. Oczywiście do każdego zamówienia wystawiamy fakturę VAT. 

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Koszt policzenia efektywności energetycznej budynku zależy od jego powierzchni. Ceny świadectw charakterystyki energetycznej zaczynają się na e-certyfikator.pl od 850zł brutto. Jeżeli sprzedajesz cały budynek, masz obowiązek posiadania świadectwa, tak jak w przypadku najmu. Niezależnie od tego, czy transakcja dotyczy sprzedaży czy wynajmu musisz przekazać nabywcy lub najemcy aktualną ocenę energetyczną budynku. Brak świadectwa może oznaczać karę grzywny, nawet 5tyś zł. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości, nie ryzykuj. Cena świadectwa może się wprawdzie również w zależności od nieruchomości, ale i tak wynosi mniej niż grzywna. Szczególnie jeżeli zamówisz świadectwo na e-certyfikator.pl 

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy certyfikatu energetycznego

Jednym z kryteriów jest cena świadectwa energetycznego. Celem świadectwa energetycznego jest określenie efektywności energetycznej budynku lub jego części. Aby to zrobić, audytor wykorzystuje informacje uzyskane podczas wizji lokalnej lub podane przez ciebie. Jeżeli znasz metraż swojego mieszkania, potrafisz zmierzyć długość ścian, wysokość, dowiedzieć się w administracji z którego roku jest budynek oraz z jakiego materiału jest wykonany, zamów świadectwo energetyczne online. Sprawdź jakie to proste z e-certyfikator.pl Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów wizji lokalnej i wykonania pomiarów. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania zawarte w formularzu – nie szkodzi. Zadzwoń do nas, a my pomożemy ci je zdobyć lub podpowiemy kogo zapytać. Świadectwa zamawiane na e-certyfikator.pl są tańsze, dzięki temu, że współpracujemy przy gromadzeniu danych. 

Zgodnie z prawem, świadectwo energetyczne jest ważne tylko jeżeli widnieje w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Tylko osoba posiadająca uprawnienia wydane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma możliwość zarejestrowania świadectwa.  Każdy nasz audytor posiada uprawnienia do wykonywania świadectw. Nie korzystamy z podwykonawców, ale sami dbamy o jakość wystawianych przez nas dokumentów. Przygotowane przez nas świadectwo jest ważne przez 10 lat oda daty wystawienia lub do pierwszej termomodernizacji mającej wpływ na efektywność energetyczną (ocieplenie budynku, wymiana okiem, zmiana źródła ciepła). 

Dlaczego warto zamówić świadectwo energetyczne na e-certyfikator.pl

  • Zamów świadectwo online – bez wychodzenia z domu
  • Świadectwo otrzymasz w ciągu 24h
  • Zamawiając świadectwo na e-certyfikator.pl oszczędzasz czas i pieniądze
  • Otrzymasz świadectwo przygotowane przez audytora z licencją

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
świadectwo energetyczne Katowice

4 minuty czytania

Świadectwo Energetyczne Katowice

Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

swiadectwa energetyczne rzeszow

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

świadectwo energetyczne Toruń

3 minuty czytania

Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami