Przejdź do głównej treści
certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

05 lipca 2024

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.

ania gliwinska-pasela

Ania Gliwńska-Pasela

Certyfikat energetyczny (zwany również świadectwem charakterystyki energetycznej lub świadectwem energetycznym) to dokument, który mówi, jak dużo energii zużywa budynek. To trochę jak raport dla domu, który pokazuje, czy jest on energooszczędny, czy może traci dużo ciepła. W certyfikacie jest napisane, ile energii potrzeba do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i ogrzewania wody w budynku. Dzięki temu można łatwo zrozumieć, czy dom jest dobrze ocieplony i jakie ma instalacje. Certyfikat pomaga właścicielom i kupującym wiedzieć, jakie będą koszty utrzymania budynku i czy warto go zmodernizować, aby zużywał mniej energii.

Jakie informacje zawiera certyfikat energetyczny

Certyfikat energetyczny budynku/mieszkania/lokalu zawiera kilka kluczowych informacji, które pomagają ocenić efektywność energetyczną. Oto najważniejsze z nich:

 • Ogólna charakterystyka energetyczna: Informacja o zużyciu energii w budynku, mieszkaniu lub lokalu która uwzględnia ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, oświetlenie i ciepłą wodę użytkową.
 • Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (EU): Ilość energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, wyrażona w kWh/m² na rok.
 • Roczne zapotrzebowanie na energię końcową (EK): Ilość energii, którą rzeczywiście trzeba dostarczyć do budynku, uwzględniając sprawność systemów technicznych, wyrażona w kWh/m² na rok.
 • Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP): Ilość energii pierwotnej (surowcowej) potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania budynku, wyrażona w kWh/m² na rok. Uwzględnia ona straty w procesie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii.

Certyfikat energetyczny jest ważnym dokumentem, który dostarcza wielu informacji dla właścicieli, najemców i potencjalnych kupujących, pomagając im zrozumieć i poprawić efektywność energetyczną budynku.

Chcesz sprawdzić czy twoje mieszkanie jest efektywne energetycznie? Zamów już dziś świadectwo energetyczne mieszkania – tylko 239zł.

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe

Według ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz rozporządzenia do ustawy posiadanie świadectwa jest obowiązkowe w kilku przypadkach: do sprzedaży, wynajmu lub oddania domu do użytkowania. Do 28 kwietnia 2023 r za brak świadectwa nie było sankcji. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej brak certyfikatu przy sprzedaży lub wynajmie budynku lub jego części grozi grzywną do 5 tyś zł. 

Planujesz sprzedaż lub wynajem mieszkania lub domu, już dziś zamów certyfikat energetyczny na e-certyfikator.pl

Świadectwo energetyczne konieczne do sprzedaży nieruchomości

Nowelizacja ustawy z 28 kwietnia 2023 r nie zmieniła nic w kwestii obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla właścicieli. Było ono zapisane w prawie od 2014 roku. Nałożyła jednak wspomnianą wyżej karę grzywny oraz dodatkowy obowiązek dla notariuszy. Notariusz sporządzając umowę sprzedaży budynku lub części budynku wprowadza do umowy zapis o tym, czy świadectwo energetyczne danej nieruchomości zostało przekazane nabywcy. 

Certyfikat energetyczne wymagany przy wynajmie

Świadectwo energetyczne jest wymagane przez obowiązujące prawo polskie również przy wynajmie nieruchomości. Właściciele wynajmujący swoje mieszkania lub domy muszą przekazać najemcy kopię aktualnego świadectwa energetycznego. Brak certyfikatu energetycznego przy zawieraniu umowy najmu może skutkować karami finansowymi dla właściciela nieruchomości. Świadectwo energetyczne musi być aktualne i ważne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku konieczne do oddania domu do użytkowania

Jeżeli planujesz złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy zleć nam już dziś sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Posiadanie certyfikatu da nowo wybudowanego domu jest konieczne do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Nie wystarczy projektowana charakterystyka energetyczna, która zazwyczaj jest częścią projektu. Sporządzenie świadectwa energetycznego jest konieczne, aby urząd mógł zweryfikować czy budynek spełnia założenia projektu budowalnego oraz wymagane obecnie normy. 

Właściciel nieruchomości zapłaci grzywnę za brak świadectwa

Posiadanie certyfikatu energetyczne jest konieczne przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Od kwietnia 2023 r za brak ważnego dokumentu właścicielowi grozi grzywna aż do 5 tyś zł. Koszt świadectwa zamówionego na naszej stronie (kliknij tu aby sprawdzić) zaczyna się od 239zł. Nie warto ryzykować.

Jak uzyskać certyfikat energetyczny

Uzyskanie dokumentu najlepiej zacząć od wybrania dostawcy. Pamiętaj, że ceny świadectw nie są regulowane prawnie. Możesz spotkać się z ceną ponad 1,000zł za certyfikat dla mieszkania. Na e-certyfikator.pl zamówisz świadectwo, które zostanie wykonane przez audytora posiadającego uprawnienia. I w dodatku zapłacisz za certyfikat dla mieszkania tylko 239zł. 

Zamów świadectwo energetyczne online

Świadectwo energetyczne budynku lub jego części możesz zamówić online bez wychodzenia z domu. Wystarczą podstawowe informacje na temat twojej nieruchomości oraz zdjęcie budynku z zewnątrz. Wypełnienie formularza jest proste i intuicyjne. A w razie pytań lub problemów, chętnie Ci pomożemy. Działamy codziennie, telefony odbieramy od 7-22ej. Dzwoń śmiało nawet w weekend. Nie czekaj do rana czy poniedziałku. Po prostu weź telefon i zadzwoń tel: 697-811-844

Wypełnij formularz

Aby wypełnić formularz potrzebne Ci będą:

 • adres twojej nieruchomości
 • powierzchnia oraz wysokość pomieszczeń
 • rok budowy
 • z czego wykonany jest budynek (lista rozwijalna jest bardzo pomocna)
 • jak jest ogrzewany (sprawdź opcje na liście rozwijalnej)
 • na ile stron świata wychodzą ściany zewnętrzne
 • pamiętaj o dołączeniu do formularza zdjęcia -według wzoru dla świadectw musi być ono umieszczone na dokumencie (może być słabej jakości) 

Wyślij formularz i zapłać online. Masz do wyboru płatność blik, kartą lub przelewem. Natychmiast po dokonaniu płatności otrzymasz od nas fakturę VAT. A świadectwo zwykle w kolejnym dniu roboczym. Świadectwa wysyłamy w wersji elektronicznej (plik pdf), opatrzone podpisem elektronicznym. Możesz oczywiście zamówić też wersję papierową, ale wersja pdf jest ważna, legalna i zgodna z ustawą. 

Kto może sporządzić certyfikat energetyczny

W Polsce świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli certyfikat energetyczny, może sporządzić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia potwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Listę osób uprawnionych do wykonywania świadectw znajdziesz na stronie ministerstwa (sprawdź). W naszej firmie jedną z osób przygotowujących świadectwa jest Jacek Pasela nr uprawnień 27722.

Sprawdź swój certyfikat energetyczny w bazie MRiT

Na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii możesz również sprawdzić czy twoje świadectwo zostało właściwie zarejestrowane. Wystarczy wejść na stronę  https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/wykaz-swiadectw-charakterystyki-energetycznej-budynkow i po numerze odszukać swój certyfikat energetyczny. Pamiętaj, że w bazie ministerstwa sprawdzisz tylko podstawowe informacje. Nie ma możliwości wygenerowania kopii certyfikatu lub wydrukowania dokumentu bezpośrednio ze strony. 

Certyfikat energetyczny a audyt energetyczny

Audyt energetyczny i certyfikat energetyczny to 2 różne dokumenty. Audyt jest kompleksowym raportem, rozbudowanym, zawierającym szczegółowe informacje na temat nieruchomości oraz proponowane usprawnienia i termomodernizacje. Przykładowe termomodernizacje i zmiany, dzięki którym zwiększysz efektywność energetyczną nieruchomości to na przykład wymiana okien i drzwi, docieplenie budynku czy wymiana źródła ciepła na ekologiczne. Generalnie audyt służy temu, aby przedstawić właścicielowi co powinien zrobić, aby zmniejszyć zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej. 

E-certyfikator.pl – zajmujemy się zarówno przygotowaniem świadectwa jak i audytów. Sprawdź na naszej stronie jakie rodzaje audytów oferujemy. 

Kiedy wybrać certyfikat?

 1. Sprzedajesz nieruchomość (mieszkanie, dom, lokal, budynek)
 2. Wynajmujesz nieruchomość (całą lub część np. część domu)
 3. Chcesz oddać dom do użytkowania
 4. Ubiegasz się o dotacje lub dofinansowanie (np. Moje Ciepło)

Kiedy wybrać audyt

 • Ubiegasz się o dotacje lub dofinansowanie (np. Czyste Powietrze)
 • Ubiegasz się o kredyt z premią remontową (audyt remontowy)
 • Jako przedsiębiorca wnioskujesz o Biały Certyfikat
 • Prowadzisz firmę i zatrudniasz ponad 250 pracowników

Certyfikat energetyczny – podsumowanie: 

Na e-certyfikator.pl zamówisz zarówno certyfikat energetyczny mieszkania, domu, lokalu lub całego budynku jak i audyt energetyczny, audyt przedsiębiorstw lub audyt remontowy. Jeżeli masz pytania na temat produktów, nie wiesz który wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. 

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

Program Czyste Powietrze

6 minut czytania

Program Czyste Powietrze – dofinansowania na termomodernizację

Sprawdź program „Czyste Powietrze” i zdobądź do 136tyś zł dotacji na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła.