Przejdź do głównej treści
swiadectwo energetyczne 2024

4 minuty czytania

25 maja 2024

Świadectwo energetyczne 2024 – Praktyczny przewodnik

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości 2024. Dowiedz się więcej o obowiązkach i procedurach.

anna gliwinska

Anna Gliwińska-Pasela

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię konieczną do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, takich jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W Polsce uważa się go za zbędny papier. Czy tak jest faktycznie? A może nie potrafimy korzystać z informacji, które zawiera. 
Świadectwo energetyczne 2024 – oto praktyczny przewodnik dla ciebie.

Co to jest świadectwo energetyczne 2024

Świadectwa charakterystyki energetycznej stają się z dnia na dzień coraz bardziej powszechnym dokumentem. Zapewniają one przejrzystość w zakresie zużycia energii i pomagają właścicielom oraz użytkownikom budynków podejmować świadome decyzje dotyczące oszczędności energetycznych. Brak świadectwa może prowadzić do poważnych konsekwencji również finansowych, dlatego warto zadbać o ich aktualność i dokładność. Zamówienie świadectwa jest stosunkowo proste i wymaga współpracy z certyfikowanym specjalistą, który przygotuje obliczenia zapotrzebowania na energię. 

Czy każdy właściciel musi posiadać świadectwo 

Tu znajdziesz shorts-a, w którym Jacek wyjaśnia, kiedy potrzebne jest świadectwo.

Sprzedaż, wynajem? Kiedy potrzebujesz świadectwa

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w kilku sytuacjach:

 1. Sprzedaż budynku lub mieszkania: Każdy właściciel sprzedający nieruchomość musi dostarczyć aktualne świadectwo energetyczne kupującemu. 
 2. Wynajem Nieruchomości: Przy wynajmie nieruchomości właściciel ma obowiązek przedstawić najemcy świadectwo energetyczne.
 3. Oddanie Budynku do Użytkowania: Nowo wybudowane budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne, aby mogły zostać oddane do użytkowania. 
 4. Renowacje i Modernizacje: Po przeprowadzeniu znaczących modernizacji budynku, które mogą wpłynąć na jego charakterystykę energetyczną, wymagane jest uzyskanie nowego świadectwa.

Co grozi za brak świadectwa energetycznego 2024

Brak świadectwa charakterystyki energetycznej może prowadzić do kilku problemów:

 • Kary Finansowe: Właściciele nieruchomości sprzedawanych lub wynajmowanych mogą zostać ukarani grzywną za brak obowiązkowego świadectwa. Grzywna może wynieść aż 5 tyś zł.
 • Trudności Transakcyjne: Sprzedaż lub wynajem nieruchomości bez odpowiedniego świadectwa może być utrudniona, a w niektórych przypadkach niemożliwa.
 • Niższa Wartość Rynkowa: Nieruchomości bez świadectwa mogą być mniej atrakcyjne dla kupujących i najemców, co może prowadzić do obniżenia ich wartości rynkowej.

  Obowiązek posiadania certyfikatu dla każdego właściciela nieruchomości już w 2024?

  W zeszłym roku (28 kwietnia 2023 roku) zmieniło się prawo dotyczące świadectw energetycznych. Sprzedający lub wynajmujący mieli obowiązek posiadania świadectwa nowemu nabywcy budynku lub jego części już od 2014roku, ale ponieważ prawo nie przewidywało kar ani grzywny za brak dokumentu, nie było to powszechną praktyką. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę. Świadomość na temat certyfikatów energetycznych wśród tych osób była większa.

  Obecnie nie każdy właściciel budynku lub jego części musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Rząd od kilku lat zapowiada wprowadzenie tego obowiązku, ale sukcesywnie przesuwa datę jego wdrożenia. 

  Jedyne zmiany, których możemy się spodziewać już wkrótce to wprowadzenie klas energetycznych. Klasy energetyczne będą, tak jak w przypadku sprzętu AGD określały efektywność energetyczną budynku lub jego części literami A-G. Takiego sposób określania efektywności domów i mieszkań używa już wiele krajów. Zgodnie z dyrektywą unijną każdy kraj będzie wdrażał własna klasyfikację, czyli podział – co oznacza A,B itd. 

  Co musi zawierać świadectwo energetyczne 2024

  W Polsce, zgodnie z przepisami, świadectwo musi zawierać kilka kluczowych informacji określone zgodnie z ustawą. Sam dokument składa się z 5-7 stron A4. Jego format jest ściśle określa rozporządzenie a do przygotowania świadectwa audytor musi zastosować się do metodologii i zasad również dokładnie opisanych w prawie.

  Jakie informacje zawiera certyfikat

  Przede wszystkim, dokument ten musi przedstawiać dane dotyczące całkowitego zużycia energii, w tym energii nieodnawialnej, na potrzeby ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzacji. Świadectwo musi również zawierać wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną (EP), który jest miarą energochłonności budynku.

  Kolejnym istotnym elementem jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową (EK), który informuje o faktycznym zużyciu energii przez użytkowników budynku. Ponadto, świadectwo powinno zawierać opis standardu energetycznego budynku, uwzględniając izolacyjność termiczną przegród zewnętrznych, efektywność systemów grzewczych i wentylacyjnych, a także efektywność systemów zaopatrzenia w ciepłą wodę.

  W dokumencie są również informacje o parametrach technicznych budynku, takich jak powierzchnia użytkowa oraz kubatura. Świadectwo powinno także zawierać zalecenia dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej budynku, co może obejmować rekomendacje dotyczące modernizacji izolacji, systemów grzewczych czy zastosowania odnawialnych źródeł energii.

  Świadectwo musi być sporządzone zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, a także podpisane przez uprawnionego audytora energetycznego. Dokument ten jest ważny przez 10 lat, pod warunkiem, że w tym czasie nie zostaną wprowadzone zmiany wpływające na charakterystykę energetyczną budynku.

  Osoby uprawnione do sporządzania świadectw energetycznych

  W Polsce świadectwa energetyczne mogą sporządzać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia nadane przez Ministra Rozwoju i Technologii. Aby uzyskać takie uprawnienia, należy ukończyć odpowiednie studia wyższe lub studia podyplomowe związane z energetyką budynków oraz zdać egzamin państwowy. Osoby te muszą być wpisane do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez Ministerstwo. Ponadto, audytorzy energetyczni powinni regularnie aktualizować swoją wiedzę i umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach doszkalających.

  Co to jest świadectwo energetyczne online

  Świadectwo energetyczne online to po prostu świadectwo energetyczne. Online oznacza, że jest zamawiane za pośrednictwem formularz umieszczonego na stronie internetowej. Tak przynajmniej działamy my – czyli e-certyfikator.pl. Świadectwa charakterystyki energetycznej przygotowywane przez naszych audytorów są w pełni legalne, są zarejestrowane w bazie Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz posiadają indywidualny numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.  Oprócz tego audytor podpisuje każdy dokument podpisem elektronicznym. Zgodnie z nowelizacją ustawy, dokument w formie pdf jest tak samo ważny jak wersja papierowa. Jeżeli chcesz otrzymać zarówno wersję elektroniczną jak i papierową, wyślemy Ci kurierem gotowe świadectwo, z pieczątką i podpisem fizycznym audytora. 

  Co grozi za brak świadectwa

  Brak świadectwa charakterystyki energetycznej może prowadzić do kilku problemów:

  • Kary Finansowe: Właściciele nieruchomości mogą otrzymać grzywnę za brak obowiązkowego świadectwa – nawet 5 tyś zł.
  • Trudności Transakcyjne: Sprzedaż lub wynajem nieruchomości bez odpowiedniego świadectwa może być trudna, a w niektórych przypadkach niemożliwa.
  • Niższa Wartość Rynkowa: Nieruchomości bez świadectwa mogą być mniej atrakcyjne dla kupujących i najemców, co może prowadzić do obniżenia ich wartości rynkowej.

   Gdzie uzyskać certyfikat energetyczny

   Wypełnij formularz i zamów świadectwo online

   Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej wymaga współpracy z  certyfikowanym specjalistą. Oto kroki, jakie należy podjąć:

   1. Wybór Certyfikowanego Eksperta: Znajdź profesjonalistę z uprawnieniami do wystawiania świadectw energetycznych. Każda osoba, która przygotowuje świadectwa zamówione przez e-certyfikator.pl widnieje w rejestrze MRiT. 
   2. Zgromadzenie Dokumentacji: Przygotuj informacje na temat mieszkania lub budynku, w tym plany (konieczne tylko dla domu), informacje o powierzchni nieruchomości, roku oddania do użytkowania oraz o sposobie jest ogrzewana. 
   3. Wystawienie Świadectwa: Na podstawie zebranych danych, specjalista sporządza świadectwo, które zawiera szczegółowe informacje o charakterystyce energetycznej budynku.

   Świadectwa Energetyczne w Europie

   W wielu krajach europejskich obowiązują podobne regulacje dotyczące świadectw energetycznych. Oto kilka przykładów:

   • Niemcy: Świadectwa energetyczne muszą być zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie nieruchomości. W Niemczech istnieje również system wsparcia finansowego dla inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków.
   • Francja: Francuski system świadectw energetycznych jest częścią szerszej polityki energetycznej, która obejmuje także obowiązkowe audyty energetyczne dla większych budynków co kilka lat.
   • Wielka Brytania: Energy Performance Certificates (EPCs) są obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. W przypadku nieruchomości komercyjnych, wymagane są dodatkowe oceny dotyczące wpływu budynku na środowisko.

    Sprawdź podobne artykuły

    Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

    Wróć na bloga
    świadectwo energetyczne Katowice

    4 minuty czytania

    Świadectwo Energetyczne Katowice

    Potrzebujesz świadectwa energetycznego w Katowicach? Zamów online na e-certyfikator.pl Zgodność z wymogami energetycznymi, legalne certyfikaty

    swiadectwa energetyczne rzeszow

    4 minuty czytania

    Profesjonalne świadectwa energetyczne Rzeszów

    Potrzebujesz profesjonalnego świadectwa energetycznego w Rzeszowie? Zamów certyfikat online na e-certyfikator.pl Tylko legalne świadectwa

    świadectwo energetyczne Toruń

    3 minuty czytania

    Świadectwo energetyczne Toruń – profesjonalny certyfikat

    Zamów profesjonalne świadectwo energetyczne Toruń! Szybka i dokładna ocena efektywności energetycznej – skontaktuj się nami