Przejdź do głównej treści
Czy świadectwo energetyczne online jest legalne

3 minuty czytania

29 stycznia 2024

Czy świadectwo energetyczne online jest legalne?

Czy świadectwo energetyczne zamówione online jest legalne? Dowiedz się, gdzie zamówić legalny dokument i uniknąć kar. Odpowiedź w artykule!

Jacek Pasela e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Nasz świat przechodzi do “onlajnu”. Zakupy online, odebranie wyników badań, dzienniczek ucznia, telewizja, mapy, bank, wszystko obsłużysz przez telefon. Oprócz tego, że Internetu ułatwia nasze życie to niestety jest też pełen oszustów i naciągaczy. Czy świadectwo energetyczne online jest legalne? Sprawdź poniżej, co w przypadku świadectwa oznacza “onlajn”.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający poziom zużycia energii przez budynek lub jego część. Zawiera informacje o ilości energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, podgrzewania wody oraz oświetlenia. Jego celem jest wskazanie efektywności energetycznej budynku i pomoc w ocenie kosztów eksploatacji oraz wpływu na środowisko. 

Świadectwo to jest obowiązkowe przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby kupujący lub najemca byli świadomi przyszłych kosztów utrzymania. Ważne jest przez 10 lat od daty wystawienia, chyba że budynek zostanie poddany istotnym zmianom wpływającym na jego charakterystykę energetyczną. Wprowadzenie świadectwa ma na celu promowanie budownictwa energooszczędnego i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Świadectwo energetyczne online jest legalne?

Świadectwo energetyczne online to potoczna nazwa na certyfikat charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, zamówiony za pomocą strony internetowej. Tak jak zakupy możemy zrobić online, zarezerwować wizytę u fryzjera czy lekarza, tak samo można zamówić w pełni legalny dokument. 

Czy dokument zamówiony online różni się od zwykłego certyfikatu

O tym, czy certyfikat energetyczny jest legalny świadczy to,

  • kto przygotował dokument,
  • czy wykonał swoją pracę rzetelnie oraz
  • czy zarejestrował świadectwo w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. 

Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej można zamówić dokument poprzez formularz online, telefonicznie, mailowo lub podczas wizyty w biurze, proces zamówienia świadectwa nie ma znaczenia. Ważne jest, nie forma zamówienia a sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, czyli to żeby certyfikat był wydany przez osobę posiadającą wiedzę, kompetencje i kwalifikacje. Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków wskazuje jakie wykształcenie powinien mieć audytor. Osoba taka musi być wpisana do centralnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Dodatkowo oprócz przygotowania świadectwa audytor rejestruje certyfikat w bazie ministerstwa, gdzie dokument otrzymuje indywidualny numer. Dzięki niemu osoba zamawiająca może po otrzymaniu świadectwa charakterystyki energetycznej budynku sprawdzić czy jest ono legalne (zarejestrowane w bazie MRiT). 

Kto może sporządzić świadectwo

Do sporządzanie legalnych świadectw niezbędne są uprawnienia Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Osoby, które spełniają wymogi ustawy zostają wpisane do rejestru prowadzonego przez MRiT oraz otrzymują numer uprawnień.  

Wszystkie świadectwa energetyczne zamówione na stronie e-certyfikator.pl są wykonane przez osoby posiadające uprawnienia potwierdzone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.  

Jak mogę zamówić świadectwo energetyczne online

Zamów świadectwo energetyczne online na stronie e-certyfiaktor.pl Sprawdź jakie to proste. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni dla siebie formularz (link do formularza mieszkanie i dom) i uzupełnisz podstawowe informacje na temat nieruchomości. Następie nasz audytor na podstawie wiedzy i doświadczenia oraz informacji od Ciebie przygotuje certyfikat zgodnie z metodologią wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków. 

Gotowe świadectwo z numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków otrzymasz od nas mailem. 

Czy mogę otrzymać świadectwo e-mailem

Zgodnie z nowelizacją ustawy i rozporządzenia (wersja aktualna kwiecień 2023) cyfrowa wersja z podpisem audytora (również cyfrowym) jest  tak samo ważna jak papierowa. Dzięki temu wydajemy świadectwo energetyczne nawet w 24h. 

Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe

Świadectwo energetyczne jest konieczne w sytuacji, kiedy planujesz sprzedaż lub wynajmujesz mieszkanie lub inną nieruchomość. Oprócz tego potrzebujesz świadectwa również jeżeli planujesz oddać dom do użytkowania. Unia Europejska wydała w tym roku dyrektywę o efektywności energetycznej budynków, w której obliguje państwa członkowskie na przykład do wprowadzenia ujednoliconych klas energetycznych dla budynków do 2026 roku. Jest prawdopodobne, że razem z tą zmianą rząd zdecyduje się na wprowadzenie obowiązkowych świadectw dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Na chwilę obecną nie każdy musi posiadać świadectwo. 

Co grozi za brak świadectwa energetycznego

Obowiązek sporządzenia świadectwa dotyczy tylko opisanych w ustawie przypadków. Od 28 kwietnia 2023 roku za brak certyfikatu grozi grzywna, nawet 5 tyś zł. Odpowiedzialność za poprawność i rzetelność sporządzenia świadectwa odpowiada audytor. Właściciel dopowiada za to, czy posiada ważny i legalny dokument. 

Czy audyt energetyczny można zamówić online

Jeżeli chciałbyś zamówić audyt energetyczny, skontaktuj się z nami. Wykonujemy audyty energetyczne na terenie całej Polski. Pamiętaj, że audyt energetyczny i świadectwo energetyczne to 2 różne dokumenty. Audyt zawiera charakterystykę energetyczną budynku oraz rekomendowane zmiany niezbędne do poprawy efektywności energetycznej nieruchomości. 

Potrzebujesz audytu energetycznego? Skontaktuj się z nami.

Uzyskaj legalne świadectwo charakterystyki energetycznej

  • Świadectwo energetyczne w 24 godziny
  • Tylko legalne i profesjonalne świadectwa przygotowane przez audytora posiadającego uprawnienia Ministerstwa
  • Na życzenie możesz otrzymać świadectwo energetyczne w wersji papierowej
  • Masz już świadectwo i chcesz sprawdzić czy jest legalne. Przygotuj numer i sprawdź na stronie (link)

Potrzebujesz świadectwa – zamów klikając poniżej.

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.