Przejdź do głównej treści
bledy przy sprzedazy mieszkania

4 minuty czytania

06 lipca 0202

Sprzedaż mieszkania: Jak uniknąć 5 najczęściej popełnianych błędów?

Dowiedz się, jak uniknąć 5 najczęściej popełnianych błędów podczas sprzedaży mieszkania. Poznaj kluczowe kroki: wycena, ogłoszenie, transakcja.

Jacek Pasela e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Sprzedaż mieszkania to proces pełen wyzwań, który wymaga przygotowania i przemyślanych działań. Wielu sprzedających nie ma doświadczenia w sprzedaży nieruchomości, bo robi to kilka razy w życiu. I niestety popełniają oni błędy, które mogą znacząco obniżyć wartość transakcji lub wydłużyć czas sprzedaży.

Z artykułu dowiesz się jak uniknąć 5 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania czyli: 

  • nieposprzątane mieszkanie
  • zdjęcia i opis nieruchomości,  które nie zachęcają
  • źle oszacowana cena sprzedaży
  • brak reklamy
  • nieprzemyślana współpraca z biurami nieruchomości

Nieposprzątane mieszkanie zniechęca klientów do zakupu mieszkania

Zabierając się za sprzedaż samochodu, absolutnym minimum jest posprzątanie w nim i umycie go. Tak samo jest z mieszkaniem – do przygotowania oferty sprzedaży trzeba mieszkanie odpowiednio przygotować. Mieszkanie musi zachęcać do tego, aby potencjalny klient zobaczył w nim swój nowy dom. 

Sprzątnij  z łazienki butelki z płynami i szamponami, ułóż ręczniki i wyrzucić niepotrzebne rzeczy. Jeżeli ściany są brudne, porysowane kredkami – zainwestuj 200zł w wiaderko farby i odmaluj je. Albo chociaż wyczyść gąbką do ścian. Mieszkanie, zarówno do zdjęć jak i prezentacji powinno być posprzątane i estetyczne. Nawet jeżeli zakładasz, że nowy właściciel i tak je odmaluje.

Słabej jakości zdjęcia, filmy i opis nieruchomości

Co przyciąga twoją uwagę, kiedy scrollujesz FB, Insta lub Tiktok? Ładne zdjęcia, wciągające filmiki, kolor, wyrazistość i oryginalność. Nieważne czy są to ubrania, stylizacja wnętrz, samochody czy relacje z podróży. Musi być estetycznie i w dobrej jakości. Dobre zdjęcia to odpowiednie naświetlenie i kolorystyka. I nawet jeżeli Twoje mieszkanie wymaga remontu albo odświeżenia – uwierz mi – można zrobić zachęcające zdjęcia.

Zdjęcia wyglądające jakby zostały „zrobione kalkulatorem” to killer dla każdego ogłoszenia. Ciemne i bez ostrości nie dość, że nie pokażą zalet mieszkania to jeszcze zniechęcą do tego, aby zadzwonić i umówić się na oglądanie. Warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową. A jeżeli opróżniasz Twoje mieszkanie przed sprzedażą i zastanów się czy nie warto jednak zostawić części mebli. Homestaging mieszkania może być dobrym sposobem na podniesienie wartości nieruchomości. 

Brak dokumentów koniecznych do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości

Decydując się na sprzedaż mieszkania, sprawdź czy masz wszystkie dokumenty konieczne na tym etapie. Nie wszystkie dokumenty będą Ci od razu potrzebne. Kiedy i jakie dokumenty musisz przygotować do sprzedaży twojej nieruchomości? Sprawdź w artykule, który opisuje dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania (sprawdź).

Niezgodności w księdze wieczystej

Wejdź w “buty klienta”. Zakup nieruchomości jest bardzo poważną decyzją w życiu i jednym z pierwszych dokumentów o jakie pyta do księga wieczysta. Upewnij się, że księga wieczysta twojej nieruchomości jest aktualna a ewentualne obciążenia i roszczenia, które zostały już uregulowane, nie widnieją w księdze. Sprzedaż mieszkania z kredytem i obciążoną KW jest możliwa. Musisz tylko wyjaśnić kupującemu w jaki sposób obciążenie hipoteczne zostanie usunięte, po spłacie kredytu i jaka jest procedura w takich przypadkach. 

Brak świadectwa energetycznego

Świadectwo energetyczne to bardzo popularny temat. Zgodnie z prawem certyfikat energetyczny mieszkania jest potrzebny już na etapie ogłaszania mieszkania do sprzedaży. Kupujący zwracają co raz większą uwagę na efektywność energetyczną danej nieruchomości. Brak ważnego świadectwa może odstraszyć potencjalnych kupujących. Nie masz świadectwa? Zamów na 

Zamów świadectwo energetyczne – sprawdź jakie to proste

swiadectwo energetyczne mieszkanie swiadectwo energetyczne dom swiadectwo energetyczne lokal swiadectwo energetyczne budynek
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Błędna wycena nieruchomości – zawyżona wartość mieszkania

Ceny rosną, znajomy sprzedał mieszkanie za 450tys, to ty wystawiasz za 500tyś. A co? Przecież ceny nieruchomości w Polsce ciągle rosną. To błąd!  Średnie ceny mieszkań w całej Polsce rosną – owszem. Ale średnio ja i pies mamy po 3 nogi. Zatem zanim ustalisz ofertową cenę mieszkania bazując na jakiejś średniej zrób analizę rynku lokalnego. Koniecznie ustal realną wartość nieruchomości. Przeglądnij portale ogłoszeniowe i sprawdź ceny podobnych nieruchomości w okolicy (podobnych, czyli mieszkań w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu, w podobnym standardzie). Zbyt wysoka cena to jeden z najczęściej powtarzających się błędów. Jeżeli zależy ci, żeby szybko sprzedać swoją nieruchomość, cena musi być odpowiednio zachęcająca i konkurencyjna. Oczywiście przygotuj się na negocjacje, dlatego ustal cenę z  niewielkim buforem, który jesteś w stanie zaakceptować. 

Ogłoszenie o sprzedaży tylko na darmowym portalu i bez konkretnego opisu

Wszyscy mówią, że ruch na rynku nieruchomości jest duży a każda oferta przyciąga jak promocja w Biedronce. Czyli co? Wystarczy wrzucić reklamę na jakiś darmowy portal i gotowe? No nie. Ludzie z założenia są leniwi i nie będą przeszukiwać setek stron internetowych w poszukiwaniu mieszkania. Mamy kilka portali, na których przeszukiwanie dostępnych nieruchomości jest łatwe i intuicyjne. To właśnie tam jest największa grupa klientów. Zanim więc zdecydujesz, gdzie się ogłaszać – zastanów się kim jest twój klient i gdzie możesz poszukiwać mieszkania.

Pamiętaj też o grupie klientów, którzy nie mają czasu na grzebanie po internecie. Ta grupa zleca poszukiwania pośrednikowi. Jeżeli chcesz dotrzeć również to takiej grupy potencjalnych kupujących, musisz „otworzyć” się na współpracę z agencjami nieruchomości. 

Sprzedaż mieszkania ogłaszana przez wielu pośredników

Zdecydowałeś się na współpracę z biurami, ale tylko za 1% prowizji i mogą przyjść dopiero kiedy będą mieli klienta?  Takie podejście przypomina mi teleporadę stomatologiczną, kiedy boli cię ząb. Przez telefon za 50zł dostaniesz poradę w stylu – kup pan paracetamol i jak nie przejdzie to zapraszam do gabinetu. Za 1% bez oglądania mieszkania pośrednik wrzuci zdjęcia na kilka portali i będzie czekał – może ktoś zadzwoni. Jeżeli tak zrobi 10-15 biur, nagle zasypią internet zdjęciami twojego mieszkania. Potencjalny kupujący pomyśli, że skoro to mieszkanie jest „wszędzie” to znaczy, że nie się może się sprzedać i jest z nim coś-nie-halo. Reklama jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest strategia sprzedażowa. Zanim więc pozwolisz kilkunastu biurom na zasypanie twoim mieszkaniem porali ogłoszeniowych, zastanów się czy aby na pewno osiągniesz zamierzony cel.

Sprzedaż nieruchomości to proces za który odpowiada właściciel mieszkania. Nawet jeżeli zdecydujesz się skorzystać z usług agenta nieruchomości , to za potencjalne błędy przy sprzedaży mieszkania lub domu ty ponosisz konsekwencje. Już wiesz jak uniknąć kosztownych błędów podczas sprzedaży.  Podobnych błędów jest jeszcze cała długa lista, ale zacznij od tych 5 “must have”. 

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
formalnosci po zakupie mieszkania

5 minut czytania

Formalności po zakupie mieszkania | Kupno mieszkania krok po kroku

🏠Kupiłeś mieszkanie i zastanawiasz się, jakie formalności po zakupie mieszkania musisz spełnić? Sprawdź nasz poradnik co robić krok po kroku

obowiązki najemcy oraz wynajmującego

6 minut czytania

Prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania

🏡Poznaj prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania. Dowiedz się, jakie są kluczowe zapisy umowy najmu i obowiązki stron.

audyt energetyczny a pompa ciepła

4 minuty czytania

Audyt energetyczny a pompa ciepła – czy jest obowiązkowy?

⚡️Zanim zainstalujesz pompę ciepła, wykonaj obowiązkowy audyt energetyczny. Od 14 czerwca 2024 r. sprawdź, jak program 🍀 „Czyste Powietrze” wspiera termomodernizację!