Przejdź do głównej treści
jak szybko sprzedać mieszkanie

6 minut czytania

10 czerwca 2024

Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom? 5 kroków do sukcesu

Odpowiedzi na pytanie Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom? znajdziesz w naszym artykule. Poznaj 5 kroków do sukcesu w transakcji!

ania gliwinska-pasela

Anna Gliwińska-Pasela

Szukasz sposobu jak szybko sprzedać mieszkanie? Mijają tygodnie, a może nawet i miesiące. Telefony od pośredników milkną po 2 dniach i nastała cisza. Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz sprzedać mieszkania, skoro wszyscy dookoła zapewniają, że mieszkań jest za mało a ceny ciągle rosną? Rynek nieruchomości jest tak dynamiczny, że czas to to zdecydowanie jeden z kluczowych czynników. Istnieje wiele skutecznych strategii i tricków, które mogą pomóc Ci zrealizować to zadanie w możliwie krótkim czasie. Jak szybko sprzedać mieszkanie? Oto 5 podstawowych kroków do sukcesu. 

Dobre zdjęcia i film – pierwszy krok do szybkiej sprzedaży mieszkania 

Posprzątaj dom lub mieszkanie

Aby szybko sprzedać mieszkanie, kluczowe jest jego dokładne posprzątanie. Czyste i schludne wnętrze robi lepsze pierwsze wrażenie na potencjalnych kupcach, co może znacznie przyspieszyć proces sprzedaży. Porządek w mieszkaniu pozwala lepiej zaprezentować jego potencjał i ukazać przestrzeń w bardziej atrakcyjny sposób. Warto także zadbać o uporządkowanie i usunięcie zbędnych przedmiotów, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne. Czystość i świeżość wnętrza mogą również sugerować, że mieszkanie było dobrze utrzymane, co jest dodatkowym atutem dla kupujących. Dokładne sprzątanie obejmuje nie tylko mycie podłóg i okien, ale również czyszczenie zakamarków, które często są pomijane. Dzięki temu mieszkanie prezentuje się jako gotowe do natychmiastowego zamieszkania, co może przyciągnąć więcej zainteresowanych.

Zamów świadectwo energetyczne – konieczne do sprzedaży mieszkania

swiadectwo energetyczne mieszkanie swiadectwo energetyczne dom swiadectwo energetyczne lokal swiadectwo energetyczne budynek
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Napraw drobne usterki, zrób lifting, niekoniecznie remont

Jeżeli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, naprawa drobnych usterek jest kluczowa. Usunięcie widocznych uszkodzeń, takich jak nieszczelne krany czy obdrapane ściany, sprawia, że mieszkanie wygląda na dobrze utrzymane. Nie musisz wykonywać grubych prac remontowych, skup się na drobnostkach, których może nawet nie zauważasz, ale innych mogą odstraszyć.  Potencjalni kupcy zwracają uwagę na takie detale, a ich naprawa może zwiększyć wartość nieruchomości. Estetyczne i funkcjonalne wnętrze budzi większe zaufanie i zachęca do zakupu. Drobne inwestycje w naprawy mogą więc znacząco przyspieszyć sprzedaż mieszkania.

Skorzystaj z usług homestager

Korzystanie z usług home staging przy sprzedaży mieszkania może znacznie zwiększyć jego atrakcyjność w oczach potencjalnych kupców. Profesjonalni homestagerzy potrafią optymalnie zaaranżować przestrzeń, podkreślając jej mocne strony i ukrywając ewentualne wady. Dzięki temu mieszkanie prezentuje się bardziej stylowo i nowocześnie, co może przyciągnąć więcej zainteresowanych. Dobrze przygotowane wnętrze często sprzedaje się szybciej i za wyższą cenę niż nieruchomość, która nie była poddana homestagin-gowi. Inwestycja w te usługi może więc przynieść znaczący zwrot w postaci zwiększonego zainteresowania i lepszych ofert od kupujących.

Mieszkanie do sprzedaży – dodaj zdjęcia i film do swojej oferty

Czyste, posprzątani i wystylizowane mieszkanie znacznie łatwiej fotografować. Jeżeli korzystasz z usług home staging, zapewne zdjęcia i film do przygotowania oferty również możesz zamówić. Decydując się na pomoc specjalisty, problem masz z głowy. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie lub dom samodzielnie i nie planujesz korzystać ani z usług home staging ani usług pośrednika, może warto rozważyć chociaż pomoc fotografa, który specjalizuje się w nieruchomościach. 

Wycena nieruchomości – cena ofertowa dostosowana do rynku

Analiza lokalnego rynku nieruchomości

Ceny rosną, znajomy sprzedał mieszkanie za 450tys, to ty wystawiasz za 500tyś. A co? Tylko niestety telefon nie dzwoni. Dlaczego? Średnie ceny mieszkań w całej Polsce rosną – owszem. Ale średnio ja i pies mamy po 3 nogi. Zatem zanim ustalisz cenę mieszkania bazując na jakiejś średniej i opinii znajomego, który nigdy w życiu niczego nie sprzedał – zrób analizę rynku lokalnego. Przeglądnij portale ogłoszeniowe i sprawdź ceny konkurencji (konkurencji, czyli mieszkań w podobnej lokalizacji, o podobnym metrażu i w podobnym standardzie). Wiem, że może dla ciebie mieszkanie, które sprzedajesz jest najpiękniejsze a brak balkonu i 4-te piętro bez windy postrzegasz jako zaletę. To twoja opinia, a jak wiadomo – ilu Polaków tyle zdań na jakiś temat. Zaakceptuj więc, że inni mogą mieć własne potrzeby i inne zdanie.

I o ile w przypadku zdjęć pomoc fachowca może się przydać, o tyle profesjonalna wycena nieruchomość przez rzeczoznawcę nie jest konieczna do ustalenia ceny rynkowej. Co więcej, wycena rzeczoznawcy może nawet odbiegać od rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości, ponieważ opiera się ona o dane transakcyjne z przeszłości. Przy dynamicznie zmieniających się cenach, wyceny zrobione zgodnie z metodologią vs wartość rynkowa mogą się od siebie różnić. 

Negocjacje cenowe

Samodzielna sprzedaż oznacza również samodzielne negocjacje warunków sprzedaży. Przygotuj się na negocjacje, szczególnie jeżeli to tobie bardzo zależy na tym, aby szybko sprzedać mieszkanie lub dom. Kieruj się rozsądkiem a nie sercem, daj kupującemu “przestrzeń” do rozmowie o cenie. Negocjacje ceny w przypadku sprzedaży są czymś oczywistym, że usztywnianie się w rozmowach przy cenie ofertowej (o ile twoja cena nieruchomości już nie jest poniżej rynkowej) może prowadzić do porażki. 

Przygotuj listę atutów mieszkania oraz bądź świadomy jego słabych stron. Jeżeli twoje mieszkanie jest słoneczne, dla jednych może to oznaczać, że jest jasne, dla innych, że w lecie może być gorąco. Sprawdź w świadectwie energetycznym, czy twoje mieszkanie ma dobrą efektywność energetyczną. Jeżeli jest tanie w utrzymaniu, ponieważ blok jest ocieplony a okna masz wymienione, użyj tego argumentu. Efektywność energetyczna jest ściśle powiązana z kosztami utrzymania lokalu.  

Nie masz jeszcze świadectwa energetycznego? Zamów już dziś na e-certyfikator.pl

Skuteczne promowanie oferty sprzedaży

Kim będzie nabywca, czyli profil klienta

Zanim wrzucisz informację o sprzedaży nieruchomości w internet, zastanów się kto do kogo będziesz kierował ofertę sprzedaży. Czy potencjalnym nabywcą będzie rodzina z dziećmi, rodzice kupujący pierwsze mieszkanie dla dziecka a może inwestor, który planuje zarabiać na wynajmie. Wystawienie ogłoszenia będzie o wiele bardzie skuteczne, jeżeli skierujesz je do konkretnej grupy potencjalnych zainteresowanych. 

Atrakcyjne ogłoszenie o sprzedaży

Kolejnym krokiem jest przegotowanie atrakcyjnej informacji o nieruchomości do sprzedaży. Ogłoszenie należy dopasować do odbiorcy, mówić językiem korzyści, ale skupiając się na konkretach. Jeżeli kierujesz ofertę do rodzin z małymi dziećmi, pisz o żłobkach i przedszkolach w pobliżu. Jeżeli twoim klientem jest singiel, skup uwagę na tych walorach, które przyciągną właśnie takie osoby. Zdjęcia mieszkania na sprzedaż oraz film muszą dodatkowo podkreślać cechy, które wymieniasz w treści ogłoszenia na portale. Piszesz, że mieszkanie ma balkon, zrób jego zdjęcie i zamieść w ofercie.  

Ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych zwykle oznacza dziesiątki telefonów od pośredników w obrocie nieruchomościami. To nic złego. Jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie samodzielnie – wystarczy grzecznie odmówić. Dobrzy pośrednicy mogą jednak zaoferować ci skuteczną i dobrą sprzedaż mieszkania, ponieważ to jest ich zawód i ci najlepsi naprawdę wiedzą co robią. 

Kampanie reklamowe online i offline

Oprócz portali internetowych, informacjach w social mediach itp istnieje nadal świat offline 🙂 Porozmawiaj ze znajomymi o tym, że sprzedajesz mieszkanie szybko i najchętniej za gotówkę. Sprawne rozreklamowanie dobrze przygotowanej oferty online i offline może spowodować sprzedaż nieruchomości nawet w kilka dni. 

Mieszkanie na sprzedaż, czyli jak obsłużyć klienta

Dokumenty do transakcji sprzedaży

 Oprócz ewentualnego pomalowania ścian, odświeżenia mieszkania i przygotowania nieruchomości do sprzedaży, poświęć czas na zebranie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy u notariusza. Pomocna może być lista dokumentów, którą znajdziesz na naszym blogu (link tu). 

Oprócz kwestii oczywistych takich jak akt własności oraz numer księgi wieczystej, do sprzedaży mieszkania czy domy konieczne jest świadectwo energetyczne nieruchomości. Bez niego może nie dojść do podpisania umowy. Jeżeli nie posiadasz aktualnego świadectwa energetycznego, zamów już dziś na stronie e-certyfikator.pl . Sprawdź jakie to proste. 

Organizacja wizyt

Zorganizuj oglądanie mieszkania przez potencjalnych kupujących w godzinach, kiedy większości domowników nie ma w domu. Kupujący nie przychodzi do ciebie, aby poznać twoją rodzinę, lecz po to, aby znaleźć nowy dom dla swojej rodziny. Będzie próbował wyobrazić sobie siebie w tym mieszkaniu i wieczorny rodzinny rozgardiasz mogą zniechęcić. Bądź elastyczny w doborze terminów, ale bez przesady. Najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie na przykład połowy dnia podczas którego będziesz mógł pokazać mieszkanie kilku osobom. 

Kupujący z kredytem hipotecznym

A co w przypadku, kiedy kupujący chce się posiłkować kredytem hipotecznym? To raczej przekreśla możliwość na szybką  sprzedaż mieszkania. Formalności związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego trwają zwykle od 1-3 miesięcy. Jeżeli 3 miesiące to nadal dla ciebie szybko i sprawnie, warto korzystać i “zamknąć transakcję” bez względu na to jak kupujący będzie finansował zakup. Jeżeli jednak chcesz szybciej sprzedać swoją nieruchomość, lepszym rozwiązaniem będzie szukanie klienta gotówkowego. 

Pośrednik, sprzedaż samodzielna czy może szybka odsprzedaż

Odwieczny dylemat sprzedających to sprzedaż mieszkania na własną rękę, skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości czy może zrobić to na prawdę szybko o zdecydować się na tzw skup nieruchomości. 

Sprzedaż na własna rękę 

Sprzedaż na własną rękę ma jedną podstawową zaletę – nie płacisz prowizji. I chyba tylko tyle. 

Umowa pośrednictwa

Podpisanie umowy pośrednictwa wiąże się płaceniem prowizji. Ale pamiętaj, że płacisz za usługę na jaką się umówisz z pośrednikiem. Nie płacisz przecież tylko za samo istnienie. Płacisz za to, że doradca znajdzie klienta na twoje mieszkanie i doprowadzi do umowy kupna sprzedaży na zaakceptowanych przez ciebie warunkach. To wymaga czasu, pracy i wysiłku za które należy się wynagrodzenie, czyli prowizja. 

Skup nieruchomości

Na rynku jest wiele firm skupujących nieruchomości za gotówkę. bardzo szybka i łatwa transakcja, mająca jeden, ogromny minus – cena. Firmy skupujące nieruchomości oferują zwykle ceny poniżej rynkowych, bo zarabiają na późniejszej odsprzedaży. Działa to na takich samych zasadach jak komisy samochodowe, sklepy z odzieżą second hand czy antykwariaty z książkami. 

Podsumowanie

Skuteczna i szybka sprzedaż mieszkania jest możliwa, jeżeli oferta jest dobrze przygotowana, cena dostosowana i mieszkanie zachęcające do kupna. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przejść przez ten proces samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z usług doradców. 

Jeżeli masz pytania dotyczące rynku nieruchomości, dokumentów koniecznych do sprzedaży albo samego procesu sprzedaży, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. 

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
ile kosztuje swiadectwo energetyczne mieszkania

5 minut czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdź od czego zależy cena

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania? Ceny wahają się od 250 zł do 1500 zł. Sprawdź od czego zależą

wykaz audytorow energetycznych

4 minuty czytania

Wykaz audytorów energetycznych – Osoby uprawnione do sporządzania świadectw

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest wymagany w Polsce przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, aby dostarczyć potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o zużyciu energii i kosztach eksploatacji. Nie każda osoba może sporządzić świadectwo. Konieczne są kwalifikacje, wiedza i przede wszystkim uprawnienia do sporządzania świadectw. Kto […]

certyfikat energetyczny

4 minuty czytania

Jak uzyskać certyfikat energetyczny budynku? Zamów online od 239zł

Profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dowiedz się więcej na temat certyfikatu energetycznego i zamów online już dzisiaj.