Przejdź do głównej treści
co to jest świadectwo energetyczne

3 minuty czytania

01 sierpnia 2024

Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej?

Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej? Dowiedz się, kiedy dokument jest obowiązkowy dla właściciela nieruchomości.

audyt energetyczny a pompa ciepła

Ania Gliwińska

W Polsce posiadanie świadectwa jest obowiązkowe od 2014.  Jednak nie dla wszystkich. Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej? Dowiedz się więcej o certyfikatach energetycznych. 

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, zwane również certyfikatem energetycznym to dokument określający efektywność energetyczną nieruchomości. Dokument ten opisuje ile energii zużywane jest na potrzeby ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, podgrzewania wody użytkowej oraz oświetlenia danej nieruchomości. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego został wprowadzony na mocy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014. Co oznacza, że już od 10 lat właściciele nieruchomości mają obowiązek posiadania certyfikatu. Do 28 kwietnia 2023 r prawo nie przewidywało kar i sankcji za brak dokumentu. Obecnie za brak dokumentu określającego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną dla budynku lub jego części grozi grzywna aż do 5 tyś zł. Nie zawsze posiadanie świadectwa jest obowiązkowe. Ustawa przewiduje sytuacje kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego.

kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe w przypadku budynków lub lokali, które właściciel zamierza wynająć, sprzedać lub oddać do użytkowania. Przygotowanie dokumentu należy zlecić osobie posiadającej kwalifikacje i uprawnienia do sporządzania świadectw potwierdzone wpisem do centralnego rejestru Ministerstw Rozwoju i Technologii. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania dokumentu możesz znaleźć na stronie MRIT. Osobą odpowiedzialną za certyfikaty w nasze firmie jest Jacek Pasela, nr uprawnień 27722. 

Sprzedaż lub najem nieruchomości

Jeżeli planujesz sprzedaż budynku, lokalu lub mieszkania musisz posiadać aktualny certyfikat określający zapotrzebowanie na energię dla zbywanej nieruchomości. Fakt przekazania dokumentu kupującemu zostanie przez notariusza odnotowany w akcie notarialnym. Warto jednak pomyśleć o świadectwie już na etapie ogłaszania nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży. Portale internetowe takie jak nieruchomości.online czy otodom mają specjalne pola w ogłoszeniach przygotowane do uzupełnienia informacji o rocznym obliczeniowym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię. Zgodnie z ustawą podsiadanie świadectwa energetycznego przy sprzedaży jest obowiązkowe zarówno w przypadku budynków niemieszkalnych jak i mieszkalnych. Są jednak sytuacje, kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego lub ze względu na specyfikę budynku (lokalu) nie ma możliwości wykonania certyfikatu.

Sporządzić świadectwo musi również właściciel, który planuje wynajem lokalu mieszkalnego. Aby uniknąć nieporozumień lub grzywny, informacje o przekazaniu kopii świadectwa charakterystyki energetycznej najemcy najlepiej zaznaczyć wyraźnie w umowie najmu. Obowiązek posiadania świadectwa zarówno do sprzedaży jak u wynajmu dotyczy również budynków niemieszkalnych (lub lokali niemieszkalnych). Są nimi na przykład lokale usługowe czy garaże.  

Zakończenie budowy

Obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dotyczy również właścicieli nowych domów. Aby oddać dom do użytkowania nie wystarczy projektowana charakterystyka energetyczna, która jest zazwyczaj częścią projektu budowalnego. Zgodnie z ustawą do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie właściciel nieruchomości musi dołączyć certyfikat energetyczny wykonany po zakończeniu budowy. Na jego podstawie właściwy urząd zweryfikuje czy roczne zapotrzebowanie na energię jest zgodne z obowiązującymi normami określonymi w prawie budowlanym. 

Gdzie można zlecić wykonanie świadectwa energetycznego

Sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów już dziś

swiadectwo energetyczne mieszkanie swiadectwo energetyczne dom swiadectwo energetyczne lokal swiadectwo energetyczne budynek
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej?

Nieruchomość wykorzystywana na własny użytek

Częste są jednak sytuacje, kiedy nie trzeba mieć świadectwa energetycznego. Świadectwo charakterystyki energetycznej należy sporządzić dla istniejącego budynku lub części budynku (lokalu) dopiero, gdy będzie on przedmiotem sprzedaży bądź najmu. Jeżeli posiadasz mieszkanie i użytkujesz go na własne potrzeby, nie masz obowiązku posiadania certyfikatu. 

Zwolnienia z obowiązku posiadania świadectwa zgodnie z ustawą

Z obowiązku sporządzania świadectw zwolnione są:
1) budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
2) budynki używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej
3) budynki przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego
4) lokale mieszkalne (lub budynki), przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku
5) wolnostojące budynki o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2
6) budynki gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

Budynki niewyposażone w instalacje ogrzewania lub chłodzenia

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się jedynie dla budynku lub części budynku wyposażonych w instalację do ogrzewania lub chłodzenia. Wynika to z metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku uregulowanej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Jeśli budynek lub część budynku nie jest wyposażona w przynajmniej jedną ze wskazanych instalacji nie ma możliwości wyznaczenia wartości wskaźników opisujących charakterystykę energetyczną. 

Miejsca postojowe w garażu podziemnym bez systemu ogrzewania lub chłodzenia

W przypadku nieruchomości nie będącymi budynkiem lub częścią budynku, świadectwa charakterystyki energetycznej nie sporządza się. Miejsce postojowe w garażu podziemnym nie stanowi części budynku, którą w ustawie zdefiniowano jako zespół pomieszczeń w budynku o jednakowym przeznaczeniu, przewidzianych do odrębnego użytkowania, w szczególności lokal mieszkalny lub lokal użytkowy w budynku. W praktyce notariusz może wymagać przy sprzedaży miejsca postojowego, aby sprzedający okazał świadectwo energetyczne. Zatem kiedy nie trzeba świadectwa energetycznego dla miejsca postojowego, a kiedy jest ono wymagane? Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci ocenić, czy w Twoim przypadku certyfikat jest niezbędny. 

Podsumowanie

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w sytuacjach określonych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. Należą do nich przede wszystkim sprzedaż, wynajem oraz oddanie budynku do użytkowania. 

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej za brak świadectwa przewiduje karę grzywny do 5 tyś zł.  W ustawie znajdziemy również listę wyjątków opisujących, kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej. 

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
obowiązki najemcy oraz wynajmującego

6 minut czytania

Prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania

🏡Poznaj prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania. Dowiedz się, jakie są kluczowe zapisy umowy najmu i obowiązki stron.

audyt energetyczny a pompa ciepła

4 minuty czytania

Audyt energetyczny a pompa ciepła – czy jest obowiązkowy?

⚡️Zanim zainstalujesz pompę ciepła, wykonaj obowiązkowy audyt energetyczny. Od 14 czerwca 2024 r. sprawdź, jak program 🍀 „Czyste Powietrze” wspiera termomodernizację!

Czy można sprzedać dom bez świadectwa energetycznego

3 minuty czytania

Czy można sprzedać dom bez świadectwa energetycznego?

⚡️Świadectwo energetyczne to kluczowy dokument dla właścicieli domów jednorodzinnych. 🍀Sprawdź, czy możesz sprzedać swoją nieruchomość bez niego?