Przejdź do głównej treści
dokumenty do sprzedazy spoldzielczego

3 minuty czytania

30 października 2023

Dokumenty potrzebne do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania? Akt własności, świadectwo energetyczne… Sprawdź!

e-certyfikator.pl

Jacek Pasela

Masz mieszkanie własnościowe czy może spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Różnica w praktyce jest niewielka. Prawo do lokalu można kupić, sprzedać i jest to w praktyce tożsame ze sprzedażą mieszkania. Bo przecież nie mieszkamy w “prawie do lokalu”, tylko w mieszkaniu. Sprawdź poniżej jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jeżeli masz mieszkanie własnościowe (tzw pełna własność) – kliknij tu.

Jakie dokumenty musisz dostarczyć notariuszowi:

Księga Wieczysta

Niektóre tzw mieszkania spółdzielcze nie mają założonej Księgi Wieczystej. Wykupując mieszkanie od spółdzielni (a dokładniej – przekształcając spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), nie było konieczności zakładania księgi wieczystej. Dlatego jeżeli sprzedajesz mieszkanie, które nie ma księgi wieczystej – nie martw się. To dość powszechna sytuacja w przypadku mieszkań spółdzielczych.  Jeżeli Twoje mieszkanie posiada księgę wieczystą, notariusz na pewno sprawdzi jej treść. Treść KW sprawdź online https://ekw.ms.gov.pl/ . Jeżeli z jakiegoś powodu KW nie jest aktualna, upewnij się, że masz dokumenty wyjaśniające z czego wynikają różnice. Sprawdź nie tylko metraż. Przejdź do zakładki opisującej dział 3 i 4 i sprawdź czy przypadkiem w KW nie ma nieaktualnych już obciążeń.  Jeżeli w księdze wieczystej Twojego mieszkania są nieaktualne wpisy o dożywociu, obciążenia na rzecz banku czy urzędu miasta (które już spłaciłeś) – najlepiej złożyć wniosek do Sądu Wieczystoksięgowego o ich wykreślenie. 

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej

Od kwietnia 2023 aby sprzedać mieszkanie potrzebujesz jeszcze jednego dokumentu, jest nim świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane potocznie świadectwem energetycznym lub certyfikatem energetycznym. 

Podpisując umowę sprzedaży notariusz poprosi sprzedającego o ten dokument, a dokładniej o przekazanie tego dokumentu kupującemu. Większość notariuszy do aktu notarialnego wpisuje numer świadectwa nadany przez ministerstwo. 

Jeżeli nie masz jeszcze świadectwa dla mieszkania, wejdź na e-certyfikator.pl, wypełnij prosty formularz podając podstawowe informacje o mieszkaniu. Certyfikat otrzymasz od nas maile lub w formie papierowej. Forma elektroniczna (np pdf) jest tak samo ważna jak dokument papierowy. Każde wystawiane przez nas świadectwo jest przygotowane przez osobę posiadającą uprawnienia nadane przez ministerstwo. Świadectwo jest przesłane do bazy świadectw prowadzonych również przez ministerstwo i posiada swój indywidualny numer. 

Akt własności

Dla mieszkań „wykupionych od spółdzielni” po 30 lipca 2007 umowa „wykupu” wymaga formy aktu notarialnego. Jeżeli nabyłeś mieszkanie wcześniej – to znaczy przed 30 lipca 2007 umowa potwierdzająca nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mogła być sporządzana w formie umowy pisemnej, ale niekoniecznie w formie aktu notarialnego. Jeżeli posiadasz umowę pisemną (nie akt notarialny), jest to dokument, który będzie potrzebny notariuszowi. 

Do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu potrzebny jest dodatkowo dokument wydawany przez spółdzielnię,  potwierdzający przysługujące prawo do lokalu. Sam akt własności (umowa potwierdzająca „wykupienie mieszkania”) nie wystarczy. Notariusz będzie wymagał potwierdzenie ze spółdzielni.

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami wydaje spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy Twoje mieszkanie. Wydanie zaświadczenia jest czasami możliwe od ręki. Ale niektóre spółdzielnie potrzebują kilku dni na przygotowanie takiego potwierdzenia. 

Zaświadczenie z Urzędu Gminy / Miasta o tym, że w mieszkaniu nie ma osób zameldowanych

Tak jak w przypadku zaświadczenia o niezaleganiu, na dokument potwierdzający brak osób zameldowanych w mieszkaniu, czeka się kilka dni. Niektóre urzędy wydają zaświadczenia „od ręki”. Ale nie wszystkie. Dlatego lepiej upewnić się bezpośrednio w Urzędzie Miasta/ Urzędzie Gminy, ile będziesz czekał za zaświadczenie o braku osób zameldowanych. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny jest zameldowany w mieszkaniu – koniecznie wymelduj wszystkich. 

Odrębną kwestią jest to, czy w mieszkanie jest zamieszkałe. Może zdarzyć się bowiem sytuacja, że formalnie nikt nie ma osób zameldowanych w mieszkaniu, ale ktoś w min mieszka. W przypadku, kiedy Ty sprzedajesz mieszkanie – bez osób zameldowanych i bez osób zamieszkałych, notariusz wpisuje w treść aktu notarialnego Twoje oświadczenie. Na akcie notarialnym oprócz tego, że przedstawiasz zaświadczenie o braku osób zameldowanych, właściciel lub właściciele oświadczają, że w mieszkaniu nikt nie mieszka.

To bardzo ważny element szczególnie dla kupujących. „Pozbycie się” lokatora z mieszkania trwa czasami kilka lat i kosztuje mnóstwo pieniędzy. Nie mówiąc już o straconych nerwach i zdrowiu.

Inne dokumenty potrzebne do sprzedaży

Oprócz standardowych dokumentów notariusz może wymagać dodatkowych, w zależności od sytuacji. Na przykład, jeżeli księga wieczysta jest obciążona hipoteką i nie spłaciłeś całego zadłużenia, notariusz poprosi o zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia.

Jeżeli otrzymałeś mieszkanie w drodze darowizny lub w spadku, do sprzedaży potrzebujesz zaświadczenia wydanego przez Urząd Skarbowy o tym, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony lub że podatek się nie należy. Jeżeli nie posiadasz takiego dokumentu, możesz o niego wystąpić w każdej chwili. Zaświadczenie o uregulowaniu podatku (lub o tym, że podatek się nie należy) nie traci swojej ważności. Jest ono wydawane do konkretnej sprawy – darowizny lub spadku. To standardowe dokumenty potrzebne do sprzedaży i US wydaje je dość szybko.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
umowa najmu mieszkania

5 minut czytania

Umowa najmu mieszkania – co powinna zawierać

Znajdź obowiązkowe elementy umowy najmu mieszkania i problemów. Zabezpiecz swoje interesy i swoją nieruchomość.

świadectwo energetyczne Lublin

4 minuty czytania

Profesjonalne świadectwo energetyczne Lublin

Poszukujesz świadectw energetycznych dla nieruchomości w Lublinie? Zamów szybko i tanio u nas! Świadectwo energetyczne, certyfikat, audyt

ile kosztuje swiadectwo energetyczne

3 minuty czytania

Ile kosztuje świadectwo energetyczne, czy jest grzywna za brak

Dowiedz się, ile kosztuje świadectwo energetyczne dla budynku oraz jakie są konsekwencje za jego brak. Wszystko o procedurze i grzywnie.