Przejdź do głównej treści
Świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego

4 minuty czytania

06 sierpnia 2024

Świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego w bloku

⚡️Kiedy świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego jest potrzebne❓ Nowe przepisy wymagają świadectwa dla mieszkania w bloku.

audyt energetyczny a pompa ciepła

Ania Gliwińska

Kojarzysz serial Alternatywy 4? Tak powstawały tysiące mieszkań, marzenia milionów Polaków, na które czekali latami.  Z czasem mieszkania spółdzielcze zaczęto przekształcać na tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nadal istnieją typowe mieszkania lokatorskie, czyli takie, które pozostają we własności spółdzielni mieszkaniowej. Kiedy świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego jest konieczne? Sprawdź. Za brak certyfikatu grozi grzywna nawet 5 tyś zł. 

Świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego

Mieszkanie spółdzielcze – co to znaczy?

Mieszkanie spółdzielcze to lokal mieszkalny będący własnością spółdzielni mieszkaniowej, w którym mieszkańcy posiadają prawo do jego użytkowania na zasadach określonych przez statut spółdzielni oraz obowiązujące przepisy prawa. Wyróżniamy 3 rodzaje prawa do mieszkania zarządzanego przez spółdzielnię.

  • mieszkanie spółdzielcze to mieszkanie, które lokator dostaje do użytkowania. Członek spółdzielni dysponujący spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu nie jest jego właścicielem nieruchomości. Posiada prawo do użytkowania, czyli do mieszkania w danej części budynku, ale nie może jej sprzedać lub wynająć. 
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to ograniczone prawo rzeczowe. W praktyce prawo to zapewnia osobie je posiadającej prawo do użytkowania i swobodnego rozporządzania tym lokalem. Oznacza to, że można taki lokal sprzedać, wynająć czy zapisać w spadku. Co jednak istotne, właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia, w której posiadaniu jest także budynek oraz grunt, na którym znajduje się lokal. 
  • odrębna własność lokalu to mieszkanie będące własnością danej osoby, które może być zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniową lub wspólnotę. Odrębna własność lokalu polega na tym, że właściciel mieszkania może użytkować i  w dowolny sposób rozporządzać swoją nieruchomością. Nabywając odrębną własność lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, dana osoba staje się współwłaścicielem także gruntu –  proporcjonalnie do powierzchni lokalu, na którym posadowiony jest budynek oraz uzyskuje udział w częściach wspólnych budynku.

Czy świadectwo energetyczne mieszkania spółdzielczego jest wymagane?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz ustawą o charakterystyce energetycznej budynków, świadectwo energetyczne jest dokumentem, który jest wymagany do wynajmu oraz sprzedaży budynku lub jego części. Zatem tak, świadectwo energetyczne dla mieszkania spółdzielczego, w tych sytuacjach (sprzedaż lub wynajem) jest obowiązkowe. Nowe przepisy obowiązujące od  28 kwietnia 2023 r przewidują grzywnę do 5 tyś za brak certyfikatu. 

Wynajem mieszkania – musisz mieć świadectwo energetyczne

Przy wynajmie mieszkania obowiązkowe jest posiadanie świadectwa energetycznego, które określa efektywność energetyczną lokalu. Wynajmujący musi przedstawić kopię świadectwa charakterystyki energetycznej potencjalnym najemcom, aby ci mogli świadomie ocenić koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem i zużyciem energii. Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej fakt przekazania kopii certyfikatu wpisać jako punkt do umowy najmu

Sprzedaż mieszkania – kiedy trzeba uzyskać świadectwo

Sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa musisz zlecić w momencie, kiedy rozpoczynasz sprzedaż. Portale ogłoszeniowe takie jak otodom czy gratka mają specjalne pola przewidziane na informacje z certyfikatu energetycznego. Ostatecznym momentem na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej będzie umowa sprzedaży nieruchomości. Świadectwo jest jednym z obowiązkowych dokumentów, które musisz dostarczyć notariuszowi. 

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku – obowiązki zarządcy

Mieszkańcy budynku wielorodzinnego mają prawo wystąpić do spółdzielni mieszkaniowej o przekazanie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej dla całego bloku. Taki dokument nie jest oczywiście wystarczający w przypadku najmu lub sprzedaży mieszkania, ponieważ konieczny jest certyfikat dla konkretnej nieruchomości. Świadectwo dla całego budynku jest pomocne, aby zrozumieć energochłonność całego budynku. Dodatkowo zawiera ono informacje o budowie bloku, co może być wymagane przez audytora do przygotowania certyfikatu dla mieszkania. Świadectwo energetyczne w spółdzielni mieszkaniowej (dla całego bloku) może nie być dostępne. Spółdzielnia nie ma bowiem obowiązku posiadania takiego dokumentu. Ma natomiast obowiązek udostępnić inny dokument zawierający informacje techniczne nt bloku. 

Sprawdź jakie to proste

Wypełnij formularzOpłać zamówienieOdbierz świadectwo

Zamów już dziś

swiadectwo energetyczne mieszkanie swiadectwo energetyczne dom swiadectwo energetyczne lokal swiadectwo energetyczne budynek
Mieszkanie Dom Lokal Budynek

Wykup mieszkania spółdzielczego a świadectwo energetyczne

W przypadku wykupu mieszkania spółdzielczego, sytuacja dotycząca świadectwa energetycznego wygląda następująco na gruncie prawa polskiego:

  1. Wymóg świadectwa energetycznego: Zgodnie z polskim prawem, świadectwo energetyczne jest wymagane przy sprzedaży nieruchomości, w tym także przy wykupie mieszkania spółdzielczego. Oznacza to, że spółdzielnia mieszkaniowa powinna dostarczyć świadectwo energetyczne nabywcy lokalu.
  2. Obowiązki sprzedającego: W przypadku wykupu mieszkania od spółdzielni, to spółdzielnia jako sprzedający ma obowiązek dostarczyć aktualne świadectwo energetyczne. Dokument ten powinien być przekazany nabywcy przed finalizacją transakcji.
  3. Zakres świadectwa: Świadectwo energetyczne musi zawierać informacje o charakterystyce energetycznej mieszkania, w tym zużyciu energii na ogrzewanie, wentylację, ciepłą wodę użytkową oraz ewentualnie klimatyzację. Powinno także zawierać zalecenia dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej budynku.
  4. Wyjątki od wymogu: Istnieją pewne wyjątki, w których świadectwo energetyczne nie jest wymagane, jednak dotyczą one specyficznych przypadków, takich jak budynki zabytkowe.

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania spółdzielczego – jak wygląda dokument

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania spółdzielczego to dokument, który zawiera informacje dotyczące zużycia energii przez budynek lub lokal mieszkalny. Wygląd tego dokumentu oraz zawarte w nim informacje są określone przez przepisy prawa i dla wszystkich nieruchomości są takie same. 

Nagłówek i dane podstawowe:

  • Tytuł dokumentu: “Świadectwo charakterystyki energetycznej”
  • Numer świadectwa, który możesz sprawdzić w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków
  • Dane identyfikacyjne budynku lub lokalu, w tym adres i numer ewidencyjny.

Opis techniczny budynku/lokalu:

  • Charakterystyka techniczna budynku lub mieszkania, w tym jego powierzchnia użytkowa, kubatura, rodzaj konstrukcji, rok budowy, itp.

Ocena energetyczna:

  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (EU).
  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową (EK).
  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną (EP).

Informacje o osobie sporządzającej świadectwo:

Imię i nazwisko, numer uprawnień oraz podpis osoby uprawnionej do sporządzenia świadectwa. Numer uprawnień nadawany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Podsumowanie

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest standardowym dokumentem, który dostarcza kluczowych informacji na temat efektywności energetycznej budynku lub lokalu, pomagając właścicielom i najemcom w podejmowaniu świadomych. Jest dokumentem obowiązkowym zarówno dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jak i dla lokali posiadających odrębna własność. 

Masz pytania dotyczące świadectw energetycznych?

Sprawdź podobne artykuły

Sprawdź artykuły dotyczące mieszkań

Wróć na bloga
obowiązki najemcy oraz wynajmującego

6 minut czytania

Prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania

🏡Poznaj prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego przy wynajmowaniu mieszkania. Dowiedz się, jakie są kluczowe zapisy umowy najmu i obowiązki stron.

audyt energetyczny a pompa ciepła

4 minuty czytania

Audyt energetyczny a pompa ciepła – czy jest obowiązkowy?

⚡️Zanim zainstalujesz pompę ciepła, wykonaj obowiązkowy audyt energetyczny. Od 14 czerwca 2024 r. sprawdź, jak program 🍀 „Czyste Powietrze” wspiera termomodernizację!

Czy można sprzedać dom bez świadectwa energetycznego

3 minuty czytania

Czy można sprzedać dom bez świadectwa energetycznego?

⚡️Świadectwo energetyczne to kluczowy dokument dla właścicieli domów jednorodzinnych. 🍀Sprawdź, czy możesz sprzedać swoją nieruchomość bez niego?