Przejdź do głównej treści

Świadectwo energetyczne w pigułce – wideo

Sprawdź nasze filmy pełne wiedzy i porad dotyczących świadectwa energetycznego nieruchomości oraz zagadnień prawnych.

podatek od nieruchomosci

1 minuta oglądania

Czy podatek od nieruchomości jest taki sam dla wszystkich?

Czy podatek od nieruchomości jest taki sam dla każdego? Wiesz, że za identyczną nieruchomość dwa różne podmioty mogą płacić podatek różnej wysokości? Wszystko zależy od tego kto jest właścicielem nieruchomości. Firmy płacą nawet 30 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prywatne.

1 minuta oglądania

Sprzedaż mieszkania a świadectwo charakterystyki energetycznej

Sprzedajesz samodzielnie mieszkanie i samodzielnie zdobywasz dokumenty? Zaświadczenie o braku osób zameldowanych, zaświadczenie z administracji o braku zaległości w opłatach administracyjnych. Ale jest jeszcze jeden dokument, który musisz zdobyć. Notariusz zapytacie czy kupujący otrzymał od ciebie świadectwo charakterystyki energetycznej. Skąd taki obowiązek? Od kwietnia tego roku (28/04/2023) zmieniły się przepisy. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie to musi ono posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

umowa najmu

1 minuta oglądania

Czy można wypowiedzieć umowę najmu sms?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu SMS-em? To zależy Jeżeli w umowie najmu nie ma zapisu, że wypowiedzenie wymaga formy pisemnej i jesteś najemcą to tak, możesz wypowiedzieć umowę SMS-em A co jeżeli jesteś wynajmującym? To zależy, czy masz podpisaną umowę najmu zwykłą czy najmu okazjonalnego A ty pozwalasz wypowiedzieć swoje umowy SMS-em?

Wynajem mieszkania

1 minuta oglądania

Kto ustala wysokość podatku od nieruchomości

Czy wiesz kto ustala wysokość podatku od nieruchomości? Co roku płacisz go, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek od kogo zależy jego wysokość. Podatek ten ustalany jest lokalnie i zależy on od wybieranych przez ciebie urzędników. A mianowicie od Rady Miasta albo Rady Gminy.

Sprzedaż nieruchomości

1 minuta oglądania

Czy tylko cena ma znaczenie przy sprzedaży nieruchomości?

Slogan znanej sieci obuwniczej mówi cena czyni cuda. I oczywiście możesz tą zasadę zastosować chcąc sprzedać swoją nieruchomość szybko. Ale co zrobić, aby sprzedać szybko i w dobrych pieniądzach? Po pierwsze odpowiednio przygotuj swój dom lub mieszkanie. Po drugie odpowiedz sobie na pytanie kto jest twoim klientem i mów do niego w ogłoszeniach. Po trzecie przygotuj dobre zdjęcia. Po czwarte ustal odpowiednią cenę.. Taką która będzie adekwatna do stanu mieszkania i tego co oferuje konkurencja No i po piąte zaangażuj się w proces sprzedaży. Samo wystawienie ogłoszenia to jeszcze nie sukces.

pierwsze mieszkanie

1 minuta oglądania

Kiedy kupujemy swoje pierwsze mieszkanie

Ile lat średnio ma osoba która kupuje swoje pierwsze mieszkanie? W Europie to różnie wygląda i zależy od kraju. Najszybciej na swoje idą mieszkańcy Belgii lub Islandii, bo robią to mając zaledwie 27 lat. Najpóźniej na swoje idą mieszkańcy Szwajcarii, bo robią to mając około 48 lat. I niestety z roku na rok ta średnia rośnie. A jak to jest w Polsce? W jakim wieku wy kupiliście swoje pierwsze mieszkanie? Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami związanymi rynkiem nieruchomości to zaobserwuj mnie.

sprzedaz nieruchomosci a podatek

1 minuta oglądania

Sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy

Czy sprzedając nieruchomość trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy? Jeśli sprzedajesz mieszkanie dom lub działkę przed upływem 5 lat podatkowy od ich nabycia to musisz zapłacić podatek dochodowy (dopisek: od zysku). Niestety tak jest. Możesz go jednak uniknąć pod warunkiem że w ciągu 3 lat od sprzedaży wydarz uzyskane środki na inny cel mieszkaniowy. Jeśli szukasz informacji o nieruchomościach lub więcej porad z nimi związanych to zaobserwuj mój profil.

mieszkanie krakow

1 minuta oglądania

Jak oszczędzić kilkanaście tyś kupując pierwsze mieszkanie?

Kupuję swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym? Wiesz, że możesz zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych, Od września tego roku (2023) obowiązuje zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych, który standardowo wynosi 2%. Czyli kupując mieszkanie za 500 tysięcy zostaje ci w kieszeni 10. Jeżeli szukasz więcej informacji lub porad związanych z rynkiem nieruchomości zaobserwuj mnie.

podatek od wynajmu

1 minuta oglądania

Przychody z najmu krótkoterminowego mogą być opodatkowane ryczałtem 8.5%

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie krótkoterminowo i robisz to sezonowo to pojawiła się nadzieja, że nie będziesz musiał robić tego w formie działalności gospodarczej. Krajowa administracja skarbowa wydała właśnie indywidualną interpretację, w której stwierdziła na zapytanie jednego z podatników, że jeżeli wynajmuje swoją nieruchomość który jest jego własnością i robi to sezonowo, to nie musi zakładać działalności gospodarczej i może z tego tytułu odprowadzać podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%.

plan zagospodarowania

1 minuta oglądania

Po co czytać plan zagospodarowania przestrzennego?

Po co czytać plan zagospodarowania przestrzennego? Jeśli kupujesz dom lub działkę ważne jest aby zapoznać się z jego zapisami. A jeżeli go nie ma to ze zapisami studium kierunków rozwoju danej miejscowości. Po co to robić? No chociażby po to aby wiedzieć czy zaraz obok nie powstanie osiedle domów i za oknem nie będziemy mieli placu budowy przez najbliższe kilka lat albo po to aby dowiedzieć się czy za potem nie wybudują nam autostrady albo w odległości 200 czy 300 metrów nie powstanie linia kolejowa. Jeżeli sprzedajesz dom lub mieszkanie albo chcesz je kupić nie wiesz od czego zacząć albo jak się do tego zabrać to skontaktuj się ze mną zaobserwuj mnie.

Masz konkretne pytanie? Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi

FAQ

Wolisz format pisany? Zobacz nasze artykuły na blogu

Blog