Przejdź do głównej treści

Świadectwo energetyczne w pigułce – wideo

Sprawdź nasze filmy pełne wiedzy i porad dotyczących świadectwa energetycznego nieruchomości oraz zagadnień prawnych.

co to jest księga wieczysta

1 minuta oglądania

Co to jest Księga Wieczysta?

Księga wieczysta to jak dowód osobisty dla nieruchomości – kliknij w filmik i sprawdź.

co to jest księga wieczysta

1 minuta oglądania

Marzniesz w mieszkaniu bo twój kaloryfer znowu cieknie?

Marzniesz w mieszkaniu bo twój kaloryfer znowu cieknie? Zadzwoń do spółdzielni mieszkaniowej i zgłoś usterkę.

świadectwo energetyczne

1 minuta oglądania

Czy kierownik budowy może nie podpisać oświadczenia do odbioru

Wybudowałeś dom wszystko pięknie, cacy. Podczas budowy wprowadzone zostały tylko mało istotne zmiany z punktu widzenia prawa budowlanego. No i przychodzi czas na odbiór a kierownik mówi, że nie podpisze oświadczenia. Może tak się stać. Niestety tak, jeżeli wprowadzone zmiany miały wpływ na charakterystykę energetyczną budynku to kierownik budowy nie może potwierdzić, że budynek został wykonany zgodnie z projektem i spełnia obowiązujące normy. A jeżeli potrzebujesz uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej dla swojego mieszkania lub domu to zapraszam na e-certyfikator.pl

podatek od nieruchomosci

1 minuta oglądania

Czy podatek od nieruchomości jest taki sam dla wszystkich?

Czy podatek od nieruchomości jest taki sam dla każdego? Wiesz, że za identyczną nieruchomość dwa różne podmioty mogą płacić podatek różnej wysokości? Wszystko zależy od tego kto jest właścicielem nieruchomości. Firmy płacą nawet 30 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prywatne.

1 minuta oglądania

Sprzedaż mieszkania a świadectwo charakterystyki energetycznej

Sprzedajesz samodzielnie mieszkanie i samodzielnie zdobywasz dokumenty? Zaświadczenie o braku osób zameldowanych, zaświadczenie z administracji o braku zaległości w opłatach administracyjnych. Ale jest jeszcze jeden dokument, który musisz zdobyć. Notariusz zapytacie czy kupujący otrzymał od ciebie świadectwo charakterystyki energetycznej. Skąd taki obowiązek? Od kwietnia tego roku (28/04/2023) zmieniły się przepisy. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie to musi ono posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

umowa najmu

1 minuta oglądania

Czy można wypowiedzieć umowę najmu sms?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu SMS-em? To zależy Jeżeli w umowie najmu nie ma zapisu, że wypowiedzenie wymaga formy pisemnej i jesteś najemcą to tak, możesz wypowiedzieć umowę SMS-em A co jeżeli jesteś wynajmującym? To zależy, czy masz podpisaną umowę najmu zwykłą czy najmu okazjonalnego A ty pozwalasz wypowiedzieć swoje umowy SMS-em?

Wynajem mieszkania

1 minuta oglądania

Kto ustala wysokość podatku od nieruchomości

Czy wiesz kto ustala wysokość podatku od nieruchomości? Co roku płacisz go, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek od kogo zależy jego wysokość. Podatek ten ustalany jest lokalnie i zależy on od wybieranych przez ciebie urzędników. A mianowicie od Rady Miasta albo Rady Gminy.

Sprzedaż nieruchomości

1 minuta oglądania

Czy tylko cena ma znaczenie przy sprzedaży nieruchomości?

Slogan znanej sieci obuwniczej mówi cena czyni cuda. I oczywiście możesz tą zasadę zastosować chcąc sprzedać swoją nieruchomość szybko. Ale co zrobić, aby sprzedać szybko i w dobrych pieniądzach? Po pierwsze odpowiednio przygotuj swój dom lub mieszkanie. Po drugie odpowiedz sobie na pytanie kto jest twoim klientem i mów do niego w ogłoszeniach. Po trzecie przygotuj dobre zdjęcia. Po czwarte ustal odpowiednią cenę.. Taką która będzie adekwatna do stanu mieszkania i tego co oferuje konkurencja No i po piąte zaangażuj się w proces sprzedaży. Samo wystawienie ogłoszenia to jeszcze nie sukces.

pierwsze mieszkanie

1 minuta oglądania

Kiedy kupujemy swoje pierwsze mieszkanie

Ile lat średnio ma osoba która kupuje swoje pierwsze mieszkanie? W Europie to różnie wygląda i zależy od kraju. Najszybciej na swoje idą mieszkańcy Belgii lub Islandii, bo robią to mając zaledwie 27 lat. Najpóźniej na swoje idą mieszkańcy Szwajcarii, bo robią to mając około 48 lat. I niestety z roku na rok ta średnia rośnie. A jak to jest w Polsce? W jakim wieku wy kupiliście swoje pierwsze mieszkanie? Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami związanymi rynkiem nieruchomości to zaobserwuj mnie.

sprzedaz nieruchomosci a podatek

1 minuta oglądania

Sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy

Czy sprzedając nieruchomość trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy? Jeśli sprzedajesz mieszkanie dom lub działkę przed upływem 5 lat podatkowy od ich nabycia to musisz zapłacić podatek dochodowy (dopisek: od zysku). Niestety tak jest. Możesz go jednak uniknąć pod warunkiem że w ciągu 3 lat od sprzedaży wydarz uzyskane środki na inny cel mieszkaniowy. Jeśli szukasz informacji o nieruchomościach lub więcej porad z nimi związanych to zaobserwuj mój profil.

Masz konkretne pytanie? Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi

FAQ

Wolisz format pisany? Zobacz nasze artykuły na blogu

Blog