Przejdź do głównej treści

Świadectwo energetyczne w pigułce – wideo

Sprawdź nasze filmy pełne wiedzy i porad dotyczących świadectwa energetycznego nieruchomości oraz zagadnień prawnych.

zakup działki

1 minuta oglądania

Co warto sprawdzić przed zakupem domu lub działki

Jeżeli kupujesz dom lub działkę to na pewno sprawdzasz lokalizację, to jak wygląda okolica, jaki jest stan domu, czy wymaga on prac czy nie, jak wygląda sąsiedztwo, czy działka jest zagospodarowana, czy ma wjazd. Weryfikujesz jak długo zajmie ci dojazd do pracy. Może nawet pójdziesz popytasz sąsiadów jak się tutaj mieszka. Potem pewnie też sprawdzasz księgę wieczystą. Ale powiedz mi czy sprawdzasz i czytasz plan zagospodarowania przestrzennego? A jeżeli go nie ma to studium kierunku w rozwoju danej miejscowości? Hmm jeżeli szukasz więcej informacji lub porad związanych z nieruchomościami to zaobserwuj mnie albo po prostu skontaktuj się ze mną.

zakup nieruchomości

1 minuta oglądania

Czy można zostać ukaranym za zakup nieruchomości

Czy można zostać ukaranym za zakup nieruchomości? Jeśli po zakupie domu, mieszkania lub działki nie dopełnisz tego obowiązku może zostać na ciebie nałożona kara grzywny, A mówię tu o obowiązku zgłoszenia w ciągu 14 dni do właściwego urzędu miasta lub gminy faktu nabycia nowej nieruchomości. Należy to zrobić po to, aby urząd mógł naliczyć nic innego jak podatek od nieruchomości dla nowego właściciela. Jeśli szukasz więcej informacji lub porad związanych z nieruchomościami to obserwuj mnie po więcej lub po prostu skontaktuj się ze mną.

wydanie w posiadanie

1 minuta oglądania

Co to jest wydanie w posiadanie

Co to jest to wydanie w posiadanie? W przypadku zakupu domu lub mieszkania jest to nic innego jak przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi. Sprzedający przekazuje wtedy stronie kupującej klucze oraz spisuje z nią, najczęściej na specjalnych protokołach, stany liczników wody, prądu, gazu, ciepła. A od tych stanów liczników nowy właściciel będzie opłacał wszystkie media a poprzedni właściciel do tego stanu liczników zostanie rozliczony. Jeżeli szukasz więcej informacji lub porad związanych z nieruchomościami to zaobserwuj mnie zostaw swój komentarz albo po prostu skontaktuj się ze mną.

umowa przedwstpna

1 minuta oglądania

Umowa przedwstępna – zwykła czy notarialna

Chcesz podpisać umowę przedwstępną i nie wiesz jaką wybrać zwykłą czy notarialną? Obie umowy mówię o tym samym, czyli na jakich warunkach ma dojść do umowy sprzedaży. Obie umowy mówią też o tym, co stanie się z zadatkiem lub z zaliczką. Natomiast tylko umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego pozwala ci na wpisanie informacji o niej do Księgi Wieczystej. Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie albo je kupić? Nie wiesz od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? Jeśli na które jest tych pytań odpowiedź brzmi tak to zostaw swój komentarz pod spodem albo zaobserwuj mnie.

świadectwo energetyczne

1 minuta oglądania

Jaka jest różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem

Sprzedajesz mieszkanie i nie wiesz czy wziąć zadatek czy zaliczkę? Jakie są różnice? Jeżeli przyjąłeś zadatek i kupujący się rozmyślił to możesz go zatrzymać. Jeżeli przyjąłeś zaliczkę to musisz ją już oddać. A co w drugą stronę? Jeżeli ty się rozmyślisz a masz zaliczkę to po prostu ją zwracasz. Jeżeli ty się rozmyślasz a masz zadatek to oddajesz to co dostałeś plus płacisz drugie tyle.

świadectwo energetyczne

1 minuta oglądania

Jakie informacje są w Księdze Wieczystej – dział 3

Jak w ogóle czytać Księgę wieczystą? Składa się ona z czterech działów. Czas na dział trzeci. Roszczenia i ograniczenia w rozporządzaniu. W dziale tym są informacje o tym czy ktoś ma prawo przechodzić, przejeżdżać, bądź prowadzić media przez naszą działkę lub na przykład czy ma prawo dożywotnio korzystać z naszej nieruchomości. Jeżeli ponadto prowadzone jest przeciw nam postępowanie egzekucyjne to informacja o tym może również znaleźć się w tym dziale. Na przykład od komornika.

świadectwo energetyczne

1 minuta oglądania

Jakie informacje są w Księdze Wieczystej – dział 2

Jak w ogóle czytać Księgę Wieczystą? Składa się o nas czterech działów. Dziś dział drugi. Znajdziemy tam informacje o właścicielu nieruchomości. A dokładniej dowiemy się z tego działu czy jest to jeden właściciel czy jest ich kilku. Jeżeli jest ich kilku to będziemy mogli dowiedzieć się czy jest to małżeństwo czy są to osoby ze sobą niepowiązane. A jeżeli są to osoby ze sobą niepowiązane to w jakich częściach przysługuje im dana nieruchomość.

księga wieczysta

1 minuta oglądania

Jakie informacje są w Księdze Wieczystej – dział 1

Jak w ogóle czytać księgę wieczystą? Składa się o nas czterech działów. Dziś dział pierwszy. Znajdują się tam informacje o nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia, liczba pięter, liczba pomieszczeń czy np numer działki. Ale są tam też informacje o tym, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi. Czyli np czy mamy prawo przejeżdżać przez inne działki. na jakich zasadach możemy korzystać z parkingów bądź placów zabaw czy też przydomowych ogólników.

kaloryfer cieknie

1 minuta oglądania

Kaloryfer cieknie?

Marzniesz w mieszkaniu bo twój kaloryfer znowu cieknie? Zadzwoń do spółdzielni mieszkaniowej i zgłoś usterkę.Nie próbuj naprawiać kaloryfera samodzielnie, nie uszczelniaj go “macgyverką” na własną rękę. Naprawa lub wymiana nieszczelnego kaloryfera to obowiązek spółdzielni mieszkaniowej.

księga wieczysta

1 minuta oglądania

Czy każde mieszkanie musi mieć Księgę Wieczystą?

Czy każde mieszkanie musi mieć Księgę Wieczystą, żeby mogło zostać sprzedane?

Masz konkretne pytanie? Sprawdź nasze pytania i odpowiedzi

FAQ

Wolisz format pisany? Zobacz nasze artykuły na blogu

Blog